Havel je symbol novodobého českého státu, míní Klaus

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
18. 12. 2011 14:39
Prezident svolal na odpoledne na Hrad schůzku nejvyšších ústavních činitelů
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Václav Klaus v krátkém improvizovaném briefingu na Pražském hradě označil Václava Havla za "symbol novodobého českého státu".

"Zasloužil se o něj jak neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země," řekl Václav Klaus.

"Podstatně se zasloužil o to, aby se Česká republika začlenila do společenství svobodných demokratických zemí," dodala hlava státu.

Václav Klaus se v projevu dotkl i osobních vztahů.

"Osobně jsem choval vůči Václavu Havlovi respekt od 60. let. On mě přizval do rodícího se Občanského fóra," řekl Klaus, který uvedl, že osobně vyjádřil soustrast Havlově manželce Dagmar.

Politickou rivalitu, která poznamenala vztah obou mužů v 90. letech, kdy byl Václav Klaus premiérem a později předsedou sněmovny a v mnoha názorech se rozcházeli, prezident Klaus označil za "občasné polemiky, kdy jsme oba zastávali vysoké ústavní funkce".

Jeden z posledních snímků Václava Havla.
Jeden z posledních snímků Václava Havla. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě Václav Klaus se stal po Václavu Havlovi druhým českým prezidentem.

Klaus zároveň oznámil, že pozval na nedělní odpoledne na Pražský hrad nejvyšší ústavní činitele - předsedy obou parlamentních komor a předsedu vlády -, aby společně "připravovali další nezbytné kroky".

Nepochybuje se o tom, že pohřeb Václava Havla bude mít podobu státního pohřbu.

Od pondělní 10. hodiny budou na Hradě pro veřejnost přístupné kondolenční knihy.

V pondělí se mimořádně sejde i vláda. Rozhodne o vyhlášení státního smutku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy