Havel je symbol novodobého českého státu, míní Klaus

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
18. 12. 2011 14:39
Prezident svolal na odpoledne na Hrad schůzku nejvyšších ústavních činitelů
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Václav Klaus v krátkém improvizovaném briefingu na Pražském hradě označil Václava Havla za "symbol novodobého českého státu".

"Zasloužil se o něj jak neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země," řekl Václav Klaus.

"Podstatně se zasloužil o to, aby se Česká republika začlenila do společenství svobodných demokratických zemí," dodala hlava státu.

Václav Klaus se v projevu dotkl i osobních vztahů.

"Osobně jsem choval vůči Václavu Havlovi respekt od 60. let. On mě přizval do rodícího se Občanského fóra," řekl Klaus, který uvedl, že osobně vyjádřil soustrast Havlově manželce Dagmar.

Politickou rivalitu, která poznamenala vztah obou mužů v 90. letech, kdy byl Václav Klaus premiérem a později předsedou sněmovny a v mnoha názorech se rozcházeli, prezident Klaus označil za "občasné polemiky, kdy jsme oba zastávali vysoké ústavní funkce".

Jeden z posledních snímků Václava Havla.
Jeden z posledních snímků Václava Havla. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě Václav Klaus se stal po Václavu Havlovi druhým českým prezidentem.

Klaus zároveň oznámil, že pozval na nedělní odpoledne na Pražský hrad nejvyšší ústavní činitele - předsedy obou parlamentních komor a předsedu vlády -, aby společně "připravovali další nezbytné kroky".

Nepochybuje se o tom, že pohřeb Václava Havla bude mít podobu státního pohřbu.

Od pondělní 10. hodiny budou na Hradě pro veřejnost přístupné kondolenční knihy.

V pondělí se mimořádně sejde i vláda. Rozhodne o vyhlášení státního smutku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy