Havel jako Masaryk. Rakev s ostatky povezou na lafetě

Domácí Domácí
19. 12. 2011 21:00
V online reportáži jsme sledovali, jak se Česko smiřuje s úmrtím svého prvního prezidenta
Vdova po Václavu Havlovi Dagmar Havlová položila k rakvi s ostatky svého zesnulého manžela v Pražské křižovatce květiny.
Vdova po Václavu Havlovi Dagmar Havlová položila k rakvi s ostatky svého zesnulého manžela v Pražské křižovatce květiny. | Foto: ČTK

Praha - Lidé v celé zemi se první den loučili s Václavem Havlem, jehož úmrtí v neděli otřáslo Českem i celým světem. Státní pohřeb se uskuteční v pátek, v poledne vyvrcholí ceremoniálem v katedrále sv. Víta.

Na schůzce s prezidentem Václavem Klausem se na tom dohodla Havlova manželka Dagmar.

Státní smutek bude vyhlášen od středy do pátku. Po mimořádném jednání vlády to oznámil premiér Petr Nečas.

Vláda zároveň schválila i návrh zákona o zásluhách exprezidenta, a to ve znění: Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.

Převoz ostatků na Hrad

Již ve středu se bude od desíti hodin konat smuteční průvod. Rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Pražského hradu tažena koňmi na stejné dělostřelecké lafetě jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

Houfnice vzor 14/19 byla totiž po pohřbu "otce vlasti" darována do historických sbírek, odkud si ji nyní organizátoři průvodu vypůjčí.

Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta.

Ve Vladislavském sále, kde bude Havlova rakev vystavena, zahraje ve středu Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem smuteční hudbu ze svity Pohádka od Josefa Suka a další dílo zřejmě od Antonína Dvořáka. Podle ředitele ČF Davida Marečka měla být podle prvního návrhu uvedena část Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, na přání Hradu ale zazní skladby jen od českých autorů.

V pátek pak pražský arcibiskup Dominik Duka odslouží v chrámu sv. Víta smuteční bohoslužbu. Svoji účast na posledním rozloučení přislíbili kromě významných ústavních činitelů České republiky také rakouský prezident Heinz Fischer, slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Mezi dalšími jmény, která často uvádějí média, se objevuje americký prezident Barack Obama, Bill a Hillary Clintonovi, bývalí polští prezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski nebo německý prezident Christian Wulff s kancléřskou Angelou Merkelovou.

Rozloučit se přišly tisíce lidí

Rakev s exprezidentovými ostatky je od pondělního poledne vystavena v Pražské křižovatce, tedy někdejším kostele svaté Anny. Poklonit se Václavu Havlovi přicházejí stovky lidí. Dagmar Havlová na manželovu rakev položila kytici rudých růží.

Doprovodila ji Nina, dcera z prvního manželství, a také řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala. Očividně sklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu. Odešla těsně před polednem, kdy se brána otevřela pro veřejnost.

Během dne se s bývalým prezidentem přišly rozloučit tisíce lidí. Pietní místo bylo otevřeno do 20:00, v úterý pak od 8 do 20:00. Vstup je vchodem ze Zlaté ulice. Poté budou ostatky přesunuty do Vladislavského sálu Pražského hradu.

K přípravě státního pohřbu byl vytvořen zvláštní výbor ve složení Václav Klaus, Petr Nečas, Miroslava Němcová, Milan Štěch.

Ti, kdo se chtějí Havlově památce poklonit i formou písemného vzkazu, mohou využít také kondolenčních knih na Hradě. Kondolenční listiny jsou v Rothmayerově sále k dispozici v následujících dnech: v pondělí do 20 h, v úterý od 9 do 20 h, ve středu od 13 do 20 h a ve čtvrtek od 9 do 18 h.

Vstup je Matyášovou branou z I. nebo II. nádvoří. Pietní místo je zřízeno v přízemí Carolova křídla na I. nádvoří.

Na Hrad už přijeli také první diplomaté a členové vlády, kteří se podepsali do kondolenčních knih a vyjádřili úctu někdejší hlavě českého státu.

Soustrast nad smrtí Václava Havla mohou lidé vyjádřit nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech Česka. Kondolenční knihy, do kterých mohou lidé zapsat vzkaz či kondolenci, vystavily ve svých sídlech všechna krajská města.

Prezidentovu památku uctilo například město Ostrava, které umístilo listiny v prostorách radnice. V Brně mohou lidé projevit účast do kondolenčních archů vystavených v Divadle Husa na provázku nebo v budově Ústavního soudu.

Lidé se na Pražském hradě loučí s Václavem Havlem:

21:00 - Dnešní online reportáž končí. Děkujeme za pozornost.

20:40 - Do centra Pražská křižovatka, v kterém byla od dnešního poledne vystavena rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla, zavítaly tisíce lidí. Na vstup do odsvěceného kostela svaté Anny čekali lidé i několik hodin. Dlouhá fronta se odpoledne táhla přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. Na místě byli k dispozici záchranáři a policisté, kteří promrzlým lidem vařili čaj. Podle ostrahy kostela se za hodinu u rakve vystřídalo průměrně 350 lidí. Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu.

20:27 - Hokejová extraliga se i přes dny státního smutku po úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla bude ve středu a ve čtvrtek hrát podle programu. Zástupci klubů se dnes na valné hromadě Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši rozhodli, že duely 33. kola se nebudou překládat. Naopak ohrožen je přímý přenos slavnostního vyhlášení ankety Sportovec roku 2011, který má Česká televize vysílat ve středu od 21:00 na svém prvním programu. Jisté už je, že čtvrteční vyhlášení tenisové ankety Zlatý kanár bylo zrušeno. Celý článek si přečtěte ZDE

20:02 - Účast na pátečním pohřbu Václava Havla již potvrdil rakouský prezident Heinz Fischer, slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Mezi dalšími jmény, která často uvádějí média, se objevuje americký prezident Barack Obama, Bill a Hillary Clintonovi, bývalí polští prezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski nebo německý prezident Christian Wulff s kancléřskou Angelou Merkelovou.

19:20 - Rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Pražského hradu tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Snahou organizátorů pohřbu je poslední rozloučení s někdejší hlavou státu co nejvíce přiblížit prvorepublikové tradici, sdělil ČTK zdroj obeznámený s přípravou smuteční akce. Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta. Podrobnosti o smutečním obřadu naleznete ZDE.

19:00 - Pražský hrad v souvislosti s pietními akcemi v dalších dnech výrazně omezí turistický provoz. Ve středu do 13:00 bude areál úplně uzavřen. Návštěvníci musí počítat také s uzavřením hradních výstav v některých dnech. Ve středu a v pátek se lidé nedostanou na výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Přístupná nebude v tyto dny ani expozice svatovítského pokladu. Ve čtvrtek budou obě výstavy otevřeny od 10:00 do 18:00. Ode dneška až do pátku bude uzavřen Starý královský palác včetně expozice Příběh Pražského hradu. Od středy do pátku Hrad zruší prohlídky všech návštěvnických objektů. Kvůli smutečním akcím se ve středu neuskuteční koncert Adventus Domini v bazilice sv. Jiří.

18:25 - Když se Václavu Havlovi připisuje zásluha za pomoc při integraci České republiky mezi západní země, měla by mu rovněž být dávána částečná vina za negativní důsledky, jež tato integrace s sebou přinesla, píše pro Aktuálně.cz komentátor a vydavatel internetového zpravodaje Fleet Sheet Erik Best. Celý komentář čtěte ZDE.

18:14 - Po smrti bývalého prezidenta se Knihovna Václava Havla musí vyrovnat s novou pozicí, uvedl její ředitel Martin Palouš. Nadále by instituce neměla sloužit jen k uchovávání Havlových literárních děl, ale měla by se stát "živým místem pro setkávání všech, kdo se cítí již nyní či v budoucnosti budou osloveni jeho myšlenkami a činy," míní Palouš. Speciální smuteční akce zatím knihovna nechystá. První z nich by se měly konat zřejmě až v prvních týdnech roku 2012.

18:01 - Členové výkonné rady ODS vzdali po dnešním zasedání úctu Václavu Havlovi. "Odchodem Václava Havla, jednoho ze symbolů změn v naší zemi po roce 1989, ztrácí česká a světová veřejnost myslitele a politika, jehož životní postoj může nadále inspirovat k obraně svobody, občanské odvaze a odmítání všech forem totality," vzkázali v usnesení výkonné rady.

17:25 - Také poslanci i ministři v úterý ve sněmovně uctí na smutečním shromáždění památku Václava Havla. V předsálí jednacího sálu budou také na pietním místě až do středy k dispozici kondolenční listiny. Jako první se do nich podepíše předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Informoval o tom tiskový odbor sněmovny.

16:46 - "Vyzýváme občany, aby v pátek 23. prosince ve dvanáct hodin uctili prezidenta Václava Havla minutou ticha," apeloval na Čechy Nečas.

16:43 - "Nejpozději ve dnech 21., 22. a 23. prosince bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru," přečetl premiér Petr Nečas usnesení vlády. Podle vlády je tedy možné, aby vlajky byly na půl žerdi okamžitě již nyní.

16:42 - Státní smutek je vyhlášen od středy do pátku, oznámil po mimořádném jednání vlády premiér Petr Nečas. Vláda zároveň schválila i návrh zákona o zásluhách exprezidenta, a to ve znění: Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.

16:19 - Památku Václava Havla si dnes připomínají i vojáci. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nařídil všem útvarům, aby od 14:00 vyvěsily státní vlajku na půl žerdi, nebo u ní vyvěsily i černý prapor na znamení smutku.

16:01 - Zádušní mše za zesnulého exprezidenta budou v mnoha kostelích pražské arcidiecéze. Již v úterý 20. prosince bude smuteční bohoslužbu sloužit v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu Havlův dlouholetý přítel, katolický kněz Tomáš Halík. Ve čtvrtek 22. prosince se uskuteční v kostele sv. Prokopa v Praze na Žižkově rekviem, na kterém na Havla zavzpomíná herečka a politička Táňa Fischerová.

16:00 - Podle neoficiálních informací ČTK by se už ve středu mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z Pražské křižovatky na Pražský hrad.

15:51 - Také Slovensko v pátek uctí památku Václava Havla státním smutkem. Rozhodla o tom vláda. Pieta potrvá od 8 do 18 hodin.

15:22 - Také v Třebíči mají lidé možnost připojit vzkaz do kondolenčních listin. Ty budou posléze umístěny v prvním patře městského úřadu. Podepisovat je lze i v budově krajského úřadu v Jihlavě. Od dnešního rána už v nich je několik desítek podpisů a vzkazů. V pelhřimovském informačním centru je k dispozici kondolenční kniha také, stejně tak na radnici ve Žďáře nad Sázavou a Havlíčkově Brodě

15:15 - Letiště Praha Ruzyně by se mělo jmenovat Letiště Václava Havla. Myslí si to alespoň filmový producent Fero Fenič. "Stavět sochy a přijímat zákony v Parlamentu je sice krásné, ale nejlepší důkaz o tom, že budeme stále pečovat o demokracii a svobodu v naší zemi, bude místo, se kterým se setkáváme denně," řekl Lidovým novinám. Více čtěte ZDE.

15:14 - U plotu chalupy na Hrádečku, kde v neděli Václav Havel zemřel, hoří stovky svíček a ve sněhu leží květiny. Na místo ukryté v lesích nedaleko Trutnova dnes přijížděli lidé z blízkého i širokého okolí.

14:44 - Státní pohřeb Václava Havla se uskuteční v pátek v poledne. Podle ČTK zřejmě v Chrámu sv. Víta. Dohodli se na tom prezident Václav Klaus a Havlova manželka Dagmar. Více o termínu státního pohřbu čtěte ZDE.

Foto: Vojtěch Marek

14:25 - Český exprezident byl morální autoritou své země a své doby, napsal v soustrastném dopise generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Jeho lidství, pokora a slušnost byly příkladem pro nás všechny. Tváří v tvář velkým výzvám současnosti, které budou velkou zkouškou nové generace, budiž nám jeho odvaha inspirací."

14:20 - Před olomouckým orlojem se střídají desítky lidí. Mezi svíčkami stál i načepovaný půllitr, symbolické poslední pivo pro Václava Havla.

14:14 - Lidé, kteří se dnes přišli s exprezidentem rozloučit, přinášejí hlavně rudé růže. Mnozí je k rakvi kladou se slzami v očích. Rakev s ostatky je umístěna na pódiu, kam se vystupuje po schodech. Lidé se před rakví klaní, někteří z nich i poklekli a pokřižovali se. Návštěvníci mají v obličejích pohnutý výraz. Zastavují se u kondolenčních knih a také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

14:07 - Havlova manželka Dagmar se dnes kvůli organizaci smutečních obřadů setkala s prezidentem Václavem Klausem. Ze schůzky na Hradě odjela před 13:45, s novináři nehovořila. Státní smutek kvůli Havlovu úmrtí by podle neoficiálních informací mohl trvat od středy do pátku. Rozhodovat o něm bude dnes odpoledne vláda.

Foto: Jan Langer

14:00 - Členové vlády Petra Nečase přijdou hromadně podepsat kondolenční listy na Pražský hrad v 16:45.

13:45 - "Zemřel velký člověk, který udělal mnohé pro pád totalitního systému a budování demokracie v Československu," řekl serveru SME.sk první slovenský prezident Michal Kováč. Jedenaosmdesátiletý státník ho označil za přítele Slováků, ačkoliv to na Slovensku neměl lehké.

13:43 - Před vstupem do kondolenčního sálu na Pražském hradě se celé dopoledne střídaly limuzíny se zahraničními diplomaty. Vedle prezidentské standarty a na dalších místech vlály černé vlajky. Zvláštní režim platil také pro Hradní stráž, která doplnila uniformu černou páskou.

13:23 - Instituce Evropské unie i NATO spustily české vlajky na půl žerdi. Všechna pondělní jednání v Radě EU, v níž se scházejí členské země "sedmadvacítky", ze stejného důvodu začínají minutou ticha. "Tvořil dějiny své země a své doby. Opouští nás velký muž," prohlásil unijní prezident Herman Van Rompuy.

12:45 - Výzdoba Pražské křižovatky je prostá, tvoří ji zejména bílé lilie a rudé růže v úzkých vysokých vázách, nad rakví se vznáší několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce. Výzdobu na místě aranžoval architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek, který se v minulosti podílel na úpravě prostor Pražského hradu.

12:34 - I v Pražské křižovatce mají lidé možnost podepsat se do kondolenčních knih, k dispozici jsou hned čtyři.

Foto: Vojtěch Marek

12:24 - Pražský hrad zřídil k Havlově úmrtí také smuteční webovou stránku, kterou lidé najdou přes web www.hrad.cz. "Sem mohou lidé posílat své kondolence, které pak předáme kanceláři prezidenta Havla," řekl ČTK mluvčí prezidenta Václava Klause Radim Ochvat.

12:18 - Manželka prezidenta republiky Livia Klausová podepíše kondolenční listinu ve 14.00 hodin v Rothmayerově sále, oznámil Hrad.

12:13 - Kytici růží položila k rakvi manžela i Dagmar Havlová.

12:00 - Pražská křižovatka se otevřela veřejnosti, lidé se v zástupu klaní před rakví s ostatky Václava Havla.

11:52 - U vchodu do odsvěceného kostela svaté Anny v centru Prahy se po celé dopoledne scházejí stovky lidí. Přicházejí se rozloučit se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem. Rakev s ostatky bude v prostorách kulturního centra Pražská křižovatka vystavena od 12:00. Dav se tlačí v úzké Zlaté uličce, na obličejích převládá smutek, mnozí lidé pláčou.

11:28 - Na Pražský hrad začínají přijíždět první diplomaté. Do kondolenční knihy už se podepsali například zástupci ukrajinské ambasády.

11:27 - "Nikdo nebyl jako on. Byl osamělým hlasem svobody a hlasem podporujícím jednotu trpících lidí celého světa," napsal v prohlášení izraelský prezident Šimon Peres. Českého exprezidenta nazval jedinečnou osobností, velkým filozofem, dobrým přítelem Izraele a také svou osobní inspirací.

11:26 - "Velmi děkuji za vše, co vykonal pan prezident Václav Havel pro Českou republiku," napsal do kondolenční knihy předseda Senátu Milan Štěch.

Foto: Vojtěch Marek

11:22 - Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová nejspíše přijede na Havlův pohřeb, řekla v České televizi exprezidentova tajemnice Sabina Tančevová.

11:15 - V Akademické farnosti v Praze bude v úterý rekviem za zesnulého exprezidenta Havla. V kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu bude smuteční bohoslužbu sloužit katolický kněz Tomáš Halík. Na svém webu to uvedla Univerzita Karlova. Halík byl Havlovým dlouholetým přítelem.

11:12 - Hlubokou lítost nad úmrtím svého přítele vyjádřil tibetský duchovní vůdce dalajláma. Havel byl skromným a odvážným mužem, kterého jsem osobně velmi obdivoval, respektoval a budu ho postrádat, napsal na svých webových stránkách.

11:03 - Kondolenční listiny budou v Rotmayerově sále Pražského hradu k dispozici v následujících dnech: v pondělí do 20 h, v úterý od 9 do 20 h, ve středu od 13 do 20 h a ve čtvrtek od 9 do 18 h.

Foto: Vojtěch Marek

10:58 - Desítky zájemců čekají ve frontě na zápis do kondolenčních knih, na mnohých je vidět dojetí.

10:25 - I dnes od časného rána přicházeli lidé na Pražský hrad, k památníku 17. listopadu na Národní třídu a především na Václavské náměstí, aby uctili památku Václava Havla. Zapalovali svíčky, přinášeli květiny a na památku si fotografovali pietní místa.

10:05 - Lidé už mohou začít podepisovat kondolenční listiny, na Hradě jsou k dispozici od 10:00.

9:50 - Jako jeden z prvních se do kondolenční listiny na Pražském hradě podepíše prezident Václav Klaus, a to spolu s arcibiskupem Dominikem Dukou, předsedou Senátu Milanem Štěchem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou.

9:30 - Prezident Václav Klaus by se dnes měl sejít s Dagmar Havlovou, se kterou domluví další postup při organizaci pohřbu jejího manžela.

Foto: Vojtěch Marek

23:26 - Italský premiér Mario Monti připomněl, že Havel bojoval za hodnoty svobody, demokracie a lidské důstojnosti, které jsou "základem výstavby Evropy". Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová poukázala na jeho podporu litevské nezávislosti před dvěma desetiletími. Podle ní "Havel inspiroval myšlenkou odporu" proti komunismu a pokojnou revolucí ve své zemi. Stal se však také "vzorem pro litevské disidenty".

22:51 - "Prezident Havel byl i v Evropském parlamentu jednoznačně jedním z nejoblíbenějších a nejobdivovanějších světových státníků. Jeho úmrtím ztrácí naše země i Evropská unie přesvědčeného humanistu, demokrata a zastánce úzké evropské integrace," napsal v prohlášení místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

22:25 - Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie vyjádřil smutek nad nedělní smrtí Václava Havla, jednoho ze svých přátel. A požádal ty ostatní, aby ještě zůstali naživu. Přečtěte si reakce umělců z celého světa.

22:24 - "Smrtí Václava Havla přišla Česká republika o jednoho ze svých velkých vlastenců, Francie přišla o přítele a Evropa o jednoho z jejích moudrých mužů," prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

22:20 - Zpráva o smrti českého exprezidenta se objevila na titulních stranách významných zahraničních zpravodajských serverů. "Václav Havel zemřel v České republice, kterou pomáhal vybudovat," začíná svůj text pro CNN John Avlon z Newsweeku. Výstižně hovoří i titulek italského serveru Corriere della Sera: "Addio Havle, sametový revolucionáři". Deutsche Welle či FOX News píší o zesnulém státníkovi jako o antikomunistickém hrdinovi. "Život Václava Havla byl poznamenán prvky absurdity, o níž psal jako dramatik," připomíná jeho tvorbu rakouský deník Der Standart.

 

Právě se děje

Další zprávy