Havárii jsme nezavinili, brání se inženýři ze Studénky

mch
18. 8. 2008 18:19
Proč se tragédie stala, nevědí

Praha - Dva obvinění muži, kteří podle policie svým jednáním způsobili nehodu vlaku ve Studénce na Novojičínsku, se cítí nevinní. Konstrukce mostu byla podle nich stabilní.

"Vinu ve smyslu obvinění, tak jak jej policie sdělila, rozhodně necítíme," uvedli inženýři společnosti Bögl & Krýsl Zdeněk Malý a Oldřich Agnusek pro server České noviny.

Konstrukce mostu byla podle nich den před tragickou událostí zabezpečena a stabilní. Tvrdí, že komponenty, které policie označila jako příčinu havárie, již v době zřícení nebyly v podpůrné konstrukci zabudovány a byly vyměněny dva dny před neštěstím, píše server.

"Proto si žádné naše pochybení nepřipouštíme. Neustále nám probíhají hlavou veškeré varianty možných příčin, ale čím dál víc nás tyto úvahy utvrzují v tom, že jsme havárii nezavinili," uvedli obvinění.

Příčinu tragédie ovšem určit nedokáží a doufají, že obvinění nakonec budou stažena.

Čtěte více: 7 obětí z vlaku smrti. Policie má první podezřelé

"Nyní prožíváme určitě nejtěžší období v našem profesním i osobním životě. Cítíme bolest za zmařené životy a zraněné, to nás bude hodně dlouho trápit," svěřili se serveru inženýři.

Technické problémy?

Podle nich mohou za nehodu například technické problémy - jako například stáří ocelové konstrukce nebo mechanické problémy, tj. otřesy z projíždějících rychlíků.

Foto: Petr Sznapka

Nehoda u Studénky si kromě sedmi mrtvých vyžádala i na sedmdesát zraněných. Rychlík EuroCity na cestě z Krakova do Prahy narazil ve Studénce ve vysoké rychlosti do konstrukce mostu, která se nečekaně uvolnila a dopadla na trať. Policie zatím obvinila jen zmíněnou dvojici expertů.

Vážnou statickou závadu na mostě totiž znalci zjistili již dva dny před nehodou. "Podle znalce byly statické závady na stavbě takové, že šlo o havarijní stav a byl to důvod k okamžitému zastavení prací. Obvinění měli zajistit zabezpečení mostní konstrukce, místo toho se pokoušeli závady odstranit," uvedl šéf vyšetřovacího týmu Jiří Jícha.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy