Hasiči měli loni méně výjezdů k požárům, častěji ale zasahovali u dopravních nehod

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2022 13:15
Hasiči loni vyjeli k 160,9 tisíce událostem, což bylo zhruba o 900 méně než o rok dříve. Počet požárů se snížil přibližně o 7,2 procenta, a to z bezmála 17 tisíc na necelých 16 tisíc. Zvýšil se ale počet dopravních nehod, u kterých hasiči zasahovali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Městská policie Pardubice

U požárů loni zemřelo 109 lidí, o 35 méně než předloni. V přímé souvislosti s požárem zahynulo 73 osob proti 107 v roce 2020. Přímé škody se zvýšily z 2,6 miliardy Kč na 4,3 miliardy korun. U požárů loni bylo zraněno 477 hasičů, o 19 procent více než předloni. Dva hasiči zemřeli v září při výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. V roce 2020 žádný hasič při zásahu nezemřel.

Nejvíc požárů se loni stalo ve Středočeském kraji, následován byl Prahou, Moravskoslezským, Ústeckým a Jihomoravským krajem. Nejvíce lidí při požárech zemřelo také ve Středočeském kraji, dále v Moravskoslezském a v Praze.

Bez zásahů jednotek požární ochrany se stalo dalších 437 požárů, což znamená celkový počet 16 163. Předloni to bylo o zhruba 1200 více.

Tři požáry ze čtyř s největší přímou škodou se staly v červenci. Šlo o požár vstupní haly výstavního areálu v pražských Letňanech, samovznícení řepkového šrotu v Lovosicích a požár výrobní haly hliníkových fólií v Břidličné v okrese Bruntál. V srpnu pak následoval požár výrobní haly v Jablonci nad Nisou. U všech událostí škoda činila 150 milionů korun a více.

Dopravních nehod bylo 20 434, zhruba o 250 více než předloni. "Velmi úzce to souvisí s tím, že po lockdownech v roce 2020 se v roce 2021 zase začalo více jezdit," řekl Vlček. Nejvíce nehod bylo ve Středočeském kraji. Celkový počet úniků nebezpečných chemických látek nebo technických havárií poklesl, přibyly radiační nehody a havárie a ostatní události.

Hasiči zasahovali u tornáda i při požárech v Řecku

Hasiči loni zachránili 30 834 osob, podobně jako v roce 2020. Evakuovali přes 56 000 lidí, což je výrazný meziroční nárůst o čtyři pětiny.

Hasiči také v červnu a červenci zasahovali při tornádu v Jihomoravském kraji. Na následky zranění způsobených tornádem tehdy zemřelo šest lidí. Do zásahů se zapojilo 7541 hasičů.

Sbor se též podílel na humanitární pomoci - nejvýznamnější akce byla v Řecku při hašení lesních požárů. Pomáhali též při lesních požárech v Albánii a dva experti se podíleli na pomoci v Haiti po zemětřesení.

Hasičský záchranný sbor však loni opustilo 520 příslušníků, o téměř 200 více než předloni a nejvíce od roku 2010. Podle Vlčka to souvisí s koronavirovou situací i s věkovým složením sboru. Podle Vlčka by bylo optimální, kdyby věková struktura sboru dosahovala v průměru 35 let, nyní je to 40,6 roku. "Musíme si uvědomit, že činnost hasičů velmi úzce souvisí se zdravotní způsobilostí, s fyzickou způsobilostí zejména výjezdových hasičů. Na druhé straně musí být vytvořen předpoklad pro to, že starší zkušení budou mít prostor předat znalosti, informace, zkušenosti těm novým," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy