Hasiči loni zasahovali u více jak 16 tisíc požárů, zemřelo při nich 109 lidí

ČTK ČTK
4. 1. 2017 10:43
V loňském roce hasiči zasahovali u 16 650 požárů, což je o 3582 méně než v roce 2015. Zemřelo při nich 109 lidí, o šest méně než v předešlém roce. Rok 2016 byl pro hasiče mimořádný počtem požárů, při nichž škody přesáhly 100 milionů korun. Největší škodu 235 milionů korun způsobil oheň v bohumínských železárnách a drátovně, který se stal 30. července. Při loňských požárech vznikly škody za více než 3,2 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 700 tisíc korun.
Požár, ilustrační foto
Požár, ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – V Česku bylo loni 16 650 požárů, což je o 3582 méně než v roce 2015. Při požárech zemřelo 109 lidí, což bylo meziročně o šest méně. Při loňských požárech vznikly škody za více než 3,2 miliardy korun, meziroční nárůst činil 700 tisíc korun. Informovalo o tom vedení hasičského sboru.

Loňský rok byl pro hasiče mimořádný počtem požárů, při nichž škody přesáhly 100 milionů korun. Bylo jich devět, mezi roky 2013 a 2015 byly takové požáry nejvýše tři. Největší škodu 235 milionů korun způsobil oheň v bohumínských železárnách a drátovně, který se stal 30. července. Příčinu vzniku požáru hasiči vyšetřují. Druhou nejvyšší škodu 190 milionů korun způsobil požár ve skladovací hale doplňků pro okna v obci Dědice na Vyškovsku. Vznikl kvůli technické závadě.

Podle náměstka šéfa hasičů Františka Zadiny byl objekt v odstávce. Uvnitř se však uvolňovaly chemikálie a roztoky, které pomohly rozšířit oheň. Zničení stavby pak dovršil pád střechy. "Tím byl ten požár komplikovaný," dodal Zadina.

Další požáry s vysokou škodou se staly například na bohumínském vlakovém nádraží, kde oheň na dlouhou dobu zkomplikoval železniční dopravu v regionu, nebo ve filmových ateliérech v Praze, kde shořely kulisy. I tamější příčinu požáru hasiči zjišťují. Zadina ve středu uvedl, že v kulisách středověkého městečka nebyl dodržen dodatečný odstup mezi jednotlivými stavbami, nacházely se tam také propanbutanové lahve a šíření požáru podpořil silný vítr.

Podle generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby byl celkový pokles případů způsoben tím, že se zemi proti minulým rokům vyhnuly rozsáhlé letní požáry nebo přírodní katastrofy jako povodně. Hasiči se tak podle svého šéfa museli zaměřit hlavně na "mravenčí" práci a dělali řadu specifických zásahů.

Zhruba polovinu loňských výjezdů tvořily technické zásahy, kam patří například odstraňování popadaných stromů. Následovaly zásahy u dopravních nehod, požárů a evakuace osob. Největší evakuaci hasiči dělali ve středočeské Dobrovízi, kde hořelo ve skladu amerického Amazonu. Objekt muselo opustit přes 2800 lidí.

Čeští hasiči letos disponují rozpočtem 8,7 miliardy korun, což je o 900 milionů víc než v roce 2016. Investovat chtějí 1,1 miliardy korun, převážně do nové zásahové techniky či na rekonstrukce požárních stanic pro dobrovolné hasiče. 

 

Právě se děje

Další zprávy