Hašek byl proti školním volbám. Najednou žádá výsledky

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
11. 5. 2010 14:03
Projekt je prý zpolitizovaný

Praha - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který patřil k nejhlasitějším odpůrcům takzvaných voleb nanečisto, najednou požaduje po společnosti Člověk v tísni okamžité zveřejnění výsledků.

Předseda Asociace krajů ČR to zdůvodnil tím, že celý projekt je zpolitizován, a tím i devalvován.

"Namísto vzdělávací simulace volebního procesu se Studentské volby staly okamžitě předmětem nejtvrdšího politického boje, nehorázného útoku proti ČSSD, a tlaku médií proti nikdy neexistujícímu údajnému zákazu realizace Studentských voleb na krajských středních školách v ČR," napsal v emotivním prohlášení.

Byl to přitom on, kdo - společně se svým stranickým kolegou a středočeským hejtmanem Davidem Rathem - chtěl celý projekt zastavit. Argumentovali přitom tím, že se jedná o nepřípustnou agitaci a je to v rozporu se zákazem propagace politických stran ve školách.

"Myslíme si, že paní Kopicová (ministryně školství - pozn. red.) tady ustřelila a zneužila peníze ze státního rozpočtu k jakési propagandě v rámci Občanské demokratické strany," napsal dokonce začátkem dubna Rath. Ministryně nakonec svoji podporu projektu stáhla.

Nevole hejtmanů nakonec vedla k uzavření dohody, podle níž měl Člověk v tísni zveřejnit výsledky až po řádných volbách. Některé školy se ale s takovým postupem odmítly smířit a uveřejnily je dříve.

S výzvou zveřejnit výsledky voleb vystoupil minulý týden i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jak někteří žáci volili, se můžete podívat v následující grafice.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy