Happening splnil účel, tvrdí organizátorka akce v bance. Kojení se nedá vždy plánovat

Kateřina Olivová
Laktační poradkyně a umělkyně Kateřina Olivová ze skupiny Kojící guerilla podobné akce organizuje pravidelně do míst, kde v minulosti měly matky nějakou nepříjemnou zkušenost s kojením.
"Kojení není exhibice. Není to vulgární a urážející," reaguje organizátorka na údajná slova pracovníka banky, který z v březnu vykázal ženu pryč z pobočky. Podle Olivové šlo o osobní selhání jednotlivce. "Doslechla jsem se, že o té akci Raiffeisenbank ví a nijak je to neuráží. Myslím, že se zachovala správně," ocenila organizátorka přístup banky.
"Já chci, aby si každá žena mohla kojit, jak potřebuje a chce. Chceme, aby kojení bylo přijímáno s poklidem. Nedá se úplně plánovat. Pokud mají konkrétní lidi problém dívat se na kojení, tak je to jejich osobní problém," říká Olivová rezolutně.
Protest dorazila podpořit také Veronika Němcová s dcerou v nosítku. “Některé ženy mají obavy, já taky nekojím na veřejnosti, pokud to opravdu není nutné," říká Němcová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
15. 4. 2019 13:36
Pondělní happening nespokojených matek v pražské pobočce Raiffeisenbank přilákal nakonec jen několik matek. Na místě bylo více novinářů než kojících žen, přesto akci organizátorka považuje za úspěch. "To téma vzbudilo velký zájem médií, takže ho zřejmě považují za důležité. Nemyslím si, že by akce probíhala nějak agresivně," říká Kateřina Olivová ze skupiny Kojící guerilla. S matkou, která měla negativní zkušenost v pobočce banky, se prý Olivová neznala a ani neví, jestli měla v plánu se akce účastnit. Prohlédněte si fotografie z protestu a další reakce přítomných žen.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy