"To máme postavit dráty na hranici se Slovenskem?" Hamáček tvrdě zkritizoval Okamuru

Tomáš Klézl Kateřina Frouzová Tomáš Klézl, Kateřina Frouzová
21. 6. 2019 14:33
Kritika směřovaná vůči šéfovi SPD Tomiu Okamurovi se stupňuje. K jeho výrazným odpůrcům z řad poslanců lidovců nebo STAN, kteří již uvažují o jeho případném odvolání z postu místopředsedy sněmovny, se v pátek přidal i ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Tomu Okamura v posledních dnech několikrát vyčetl nečinnost v případech násilného chování cizinců v Česku. "Sakra, kde je vaše dno? Co všechno jste ochoten ještě udělat pro hlasy?" napsal v pátek Hamáček na Facebook.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Jan Rasch

Předseda ČSSD Jan Hamáček většinou působí dojmem klidného muže. Posledních několik příspěvků na facebookovém profilu Tomia Okamury jej ale vyvedlo z míry natolik, že si rozhodl s šéfem SPD vyřídit účty přes sociální sítě.

"A dost! Už mě neustále dokola opakované lži Tomia Okamury totálně vytáčí," napsal Hamáček na svůj profil. "Díky vašim sprostým lžím desítky lidí píšou všude na internetu výhrůžky každému, na koho zrovna ukážete. Už jednou jste dokázali v SPD vytvořit z obyčejného důchodce odsouzeného teroristu. Kdo bude další?" dodal. Narážel na čin seniora Jaromíra Baldy, který předloni pokácel strom na vlakové koleje a následnou nehodu plánoval svést na islamisty.

Okamura ministra vnitra v posledních dnech několikrát ostře kritizoval za nedostatečné řešení případu ze středy, kdy africký migrant vyhoštěný z Německa znásilnil nezletilou dívku z Terezína. Hamáček uvedl, že trestní řízení s pachatelem probíhá tak, jak má. "Jako ministr vnitra mohu říct, že byl pachatel okamžitě po činu dopaden, je ve vazbě a čeká na soud. Předpokládám, že si odpyká odpovídající trest," napsal.

Hamáček ale Okamurovi vytkl i prohlášení, která se netýkala přímo jeho osoby. Chování šéfa SPD v kauze nenávistných komentářů vůči redaktorce Českého rozhlasu například označil za "mediální lynč". "Pokud na to máte žaludek, tak si to otevřete a uvidíte, co tam lidé píšou," uvedl v odkazu na komentáře pod příspěvkem, ve kterých někteří lidé vyzývají mimo jiné ke znásilnění redaktorky. Hamáček již ve čtvrtek označil diskusi pod příspěvkem za "odpornou".

To snad máme postavit dráty na hranice se Slovenskem?

Šéf sociálních demokratů také Okamurovi vyčetl několik dalších zavádějících tvrzení, na které narazil na jeho facebookovém profilu. Například v příspěvku ze čtvrtka. "Na ulici není bezpečno. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ale pořád snaží tvrdit opak, aby zakryl vládní neschopnost," napsal Okamura a přiložil fotografii z nedávného případu, kdy dva cizinci v metru napadli a zmlátili náhodného kolemjdoucího. Místopředseda sněmovny vyzval Hamáčka, aby v reakci na incident zpřísnil ochranu hranic.

"Já jsem si dal tu práci a nechal si případ dohledat," uvedl Hamáček s tím, že se jednalo o dva Slováky. "Byl jsem vyzýván, abych přijal opatření a zabránil vstupu cizinců do ČR. To tedy znamená, že máme snad postavit dráty na česko-slovenských hranicích?" uzavřel své prohlášení.

Pro Okamurovo odvolání by bylo šest stran

O pokusu odvolat Okamuru z postu místopředsedy sněmovny už jednají například lidovci a starostové. Vadí jim, jak se šéf krajně pravicové SPD vyjadřuje na sociálních sítích. Ve svých příznivcích tím podle nich podněcuje nesnášenlivost. 

"To, že Tomio Okamura nikdy nedorostl do jedné z nejvyšších ústavních funkcí v zemi, je jednoznačné. A podněcování nenávisti, které vede k vyhrožování novinářce fyzickým násilím, je jeho přímou zodpovědností," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

V případě, že by se lidovcům a starostům podařilo hlasování o nedůvěře vyvolat, měli by pravděpodobně podporu nejen pirátů, TOP 09 a ODS, ale také vládních sociálních demokratů Jana Hamáčka. I přesto by ale proti bloku ANO, KSČM a SPD neměli dost hlasů.

Okamura se stal místopředsedou sněmovny po volbách v roce 2017 hlavně díky hlasům SPD spolu s KSČM a ANO.

Rakušan: Okamuru jsme už chtěli odvolat. Bartoš: Zaděláváme si na dalšího pana Baldu

Bartoš: Není v pořádku, že místopředseda sněmovny nenávistné komentáře přímo vyvolává, když čtete reakce lidí, zaděláváme si na dalšího pana Baldu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 24 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy