"To máme postavit dráty na hranici se Slovenskem?" Hamáček tvrdě zkritizoval Okamuru

Tomáš Klézl Kateřina Frouzová Tomáš Klézl, Kateřina Frouzová
21. 6. 2019 14:33
Kritika směřovaná vůči šéfovi SPD Tomiu Okamurovi se stupňuje. K jeho výrazným odpůrcům z řad poslanců lidovců nebo STAN, kteří již uvažují o jeho případném odvolání z postu místopředsedy sněmovny, se v pátek přidal i ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Tomu Okamura v posledních dnech několikrát vyčetl nečinnost v případech násilného chování cizinců v Česku. "Sakra, kde je vaše dno? Co všechno jste ochoten ještě udělat pro hlasy?" napsal v pátek Hamáček na Facebook.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Jan Rasch

Předseda ČSSD Jan Hamáček většinou působí dojmem klidného muže. Posledních několik příspěvků na facebookovém profilu Tomia Okamury jej ale vyvedlo z míry natolik, že si rozhodl s šéfem SPD vyřídit účty přes sociální sítě.

"A dost! Už mě neustále dokola opakované lži Tomia Okamury totálně vytáčí," napsal Hamáček na svůj profil. "Díky vašim sprostým lžím desítky lidí píšou všude na internetu výhrůžky každému, na koho zrovna ukážete. Už jednou jste dokázali v SPD vytvořit z obyčejného důchodce odsouzeného teroristu. Kdo bude další?" dodal. Narážel na čin seniora Jaromíra Baldy, který předloni pokácel strom na vlakové koleje a následnou nehodu plánoval svést na islamisty.

Okamura ministra vnitra v posledních dnech několikrát ostře kritizoval za nedostatečné řešení případu ze středy, kdy africký migrant vyhoštěný z Německa znásilnil nezletilou dívku z Terezína. Hamáček uvedl, že trestní řízení s pachatelem probíhá tak, jak má. "Jako ministr vnitra mohu říct, že byl pachatel okamžitě po činu dopaden, je ve vazbě a čeká na soud. Předpokládám, že si odpyká odpovídající trest," napsal.

Hamáček ale Okamurovi vytkl i prohlášení, která se netýkala přímo jeho osoby. Chování šéfa SPD v kauze nenávistných komentářů vůči redaktorce Českého rozhlasu například označil za "mediální lynč". "Pokud na to máte žaludek, tak si to otevřete a uvidíte, co tam lidé píšou," uvedl v odkazu na komentáře pod příspěvkem, ve kterých někteří lidé vyzývají mimo jiné ke znásilnění redaktorky. Hamáček již ve čtvrtek označil diskusi pod příspěvkem za "odpornou".

To snad máme postavit dráty na hranice se Slovenskem?

Šéf sociálních demokratů také Okamurovi vyčetl několik dalších zavádějících tvrzení, na které narazil na jeho facebookovém profilu. Například v příspěvku ze čtvrtka. "Na ulici není bezpečno. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ale pořád snaží tvrdit opak, aby zakryl vládní neschopnost," napsal Okamura a přiložil fotografii z nedávného případu, kdy dva cizinci v metru napadli a zmlátili náhodného kolemjdoucího. Místopředseda sněmovny vyzval Hamáčka, aby v reakci na incident zpřísnil ochranu hranic.

"Já jsem si dal tu práci a nechal si případ dohledat," uvedl Hamáček s tím, že se jednalo o dva Slováky. "Byl jsem vyzýván, abych přijal opatření a zabránil vstupu cizinců do ČR. To tedy znamená, že máme snad postavit dráty na česko-slovenských hranicích?" uzavřel své prohlášení.

Pro Okamurovo odvolání by bylo šest stran

O pokusu odvolat Okamuru z postu místopředsedy sněmovny už jednají například lidovci a starostové. Vadí jim, jak se šéf krajně pravicové SPD vyjadřuje na sociálních sítích. Ve svých příznivcích tím podle nich podněcuje nesnášenlivost. 

"To, že Tomio Okamura nikdy nedorostl do jedné z nejvyšších ústavních funkcí v zemi, je jednoznačné. A podněcování nenávisti, které vede k vyhrožování novinářce fyzickým násilím, je jeho přímou zodpovědností," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

V případě, že by se lidovcům a starostům podařilo hlasování o nedůvěře vyvolat, měli by pravděpodobně podporu nejen pirátů, TOP 09 a ODS, ale také vládních sociálních demokratů Jana Hamáčka. I přesto by ale proti bloku ANO, KSČM a SPD neměli dost hlasů.

Okamura se stal místopředsedou sněmovny po volbách v roce 2017 hlavně díky hlasům SPD spolu s KSČM a ANO.

Rakušan: Okamuru jsme už chtěli odvolat. Bartoš: Zaděláváme si na dalšího pana Baldu

Bartoš: Není v pořádku, že místopředseda sněmovny nenávistné komentáře přímo vyvolává, když čtete reakce lidí, zaděláváme si na dalšího pana Baldu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy