"To máme postavit dráty na hranici se Slovenskem?" Hamáček tvrdě zkritizoval Okamuru

Tomáš Klézl Kateřina Frouzová Tomáš Klézl, Kateřina Frouzová
21. 6. 2019 14:33
Kritika směřovaná vůči šéfovi SPD Tomiu Okamurovi se stupňuje. K jeho výrazným odpůrcům z řad poslanců lidovců nebo STAN, kteří již uvažují o jeho případném odvolání z postu místopředsedy sněmovny, se v pátek přidal i ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Tomu Okamura v posledních dnech několikrát vyčetl nečinnost v případech násilného chování cizinců v Česku. "Sakra, kde je vaše dno? Co všechno jste ochoten ještě udělat pro hlasy?" napsal v pátek Hamáček na Facebook.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Jan Rasch

Předseda ČSSD Jan Hamáček většinou působí dojmem klidného muže. Posledních několik příspěvků na facebookovém profilu Tomia Okamury jej ale vyvedlo z míry natolik, že si rozhodl s šéfem SPD vyřídit účty přes sociální sítě.

"A dost! Už mě neustále dokola opakované lži Tomia Okamury totálně vytáčí," napsal Hamáček na svůj profil. "Díky vašim sprostým lžím desítky lidí píšou všude na internetu výhrůžky každému, na koho zrovna ukážete. Už jednou jste dokázali v SPD vytvořit z obyčejného důchodce odsouzeného teroristu. Kdo bude další?" dodal. Narážel na čin seniora Jaromíra Baldy, který předloni pokácel strom na vlakové koleje a následnou nehodu plánoval svést na islamisty.

Okamura ministra vnitra v posledních dnech několikrát ostře kritizoval za nedostatečné řešení případu ze středy, kdy africký migrant vyhoštěný z Německa znásilnil nezletilou dívku z Terezína. Hamáček uvedl, že trestní řízení s pachatelem probíhá tak, jak má. "Jako ministr vnitra mohu říct, že byl pachatel okamžitě po činu dopaden, je ve vazbě a čeká na soud. Předpokládám, že si odpyká odpovídající trest," napsal.

Hamáček ale Okamurovi vytkl i prohlášení, která se netýkala přímo jeho osoby. Chování šéfa SPD v kauze nenávistných komentářů vůči redaktorce Českého rozhlasu například označil za "mediální lynč". "Pokud na to máte žaludek, tak si to otevřete a uvidíte, co tam lidé píšou," uvedl v odkazu na komentáře pod příspěvkem, ve kterých někteří lidé vyzývají mimo jiné ke znásilnění redaktorky. Hamáček již ve čtvrtek označil diskusi pod příspěvkem za "odpornou".

To snad máme postavit dráty na hranice se Slovenskem?

Šéf sociálních demokratů také Okamurovi vyčetl několik dalších zavádějících tvrzení, na které narazil na jeho facebookovém profilu. Například v příspěvku ze čtvrtka. "Na ulici není bezpečno. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ale pořád snaží tvrdit opak, aby zakryl vládní neschopnost," napsal Okamura a přiložil fotografii z nedávného případu, kdy dva cizinci v metru napadli a zmlátili náhodného kolemjdoucího. Místopředseda sněmovny vyzval Hamáčka, aby v reakci na incident zpřísnil ochranu hranic.

"Já jsem si dal tu práci a nechal si případ dohledat," uvedl Hamáček s tím, že se jednalo o dva Slováky. "Byl jsem vyzýván, abych přijal opatření a zabránil vstupu cizinců do ČR. To tedy znamená, že máme snad postavit dráty na česko-slovenských hranicích?" uzavřel své prohlášení.

Pro Okamurovo odvolání by bylo šest stran

O pokusu odvolat Okamuru z postu místopředsedy sněmovny už jednají například lidovci a starostové. Vadí jim, jak se šéf krajně pravicové SPD vyjadřuje na sociálních sítích. Ve svých příznivcích tím podle nich podněcuje nesnášenlivost. 

"To, že Tomio Okamura nikdy nedorostl do jedné z nejvyšších ústavních funkcí v zemi, je jednoznačné. A podněcování nenávisti, které vede k vyhrožování novinářce fyzickým násilím, je jeho přímou zodpovědností," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

V případě, že by se lidovcům a starostům podařilo hlasování o nedůvěře vyvolat, měli by pravděpodobně podporu nejen pirátů, TOP 09 a ODS, ale také vládních sociálních demokratů Jana Hamáčka. I přesto by ale proti bloku ANO, KSČM a SPD neměli dost hlasů.

Okamura se stal místopředsedou sněmovny po volbách v roce 2017 hlavně díky hlasům SPD spolu s KSČM a ANO.

Rakušan: Okamuru jsme už chtěli odvolat. Bartoš: Zaděláváme si na dalšího pana Baldu

Bartoš: Není v pořádku, že místopředseda sněmovny nenávistné komentáře přímo vyvolává, když čtete reakce lidí, zaděláváme si na dalšího pana Baldu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy