Hamáček nezakáže policistům dávat rozhovory dezinformátorům. Je to na nich, říká

Radek Dragoun Radek Dragoun
1. 8. 2019 17:00
Rozhovor šéfa protidrogové policie Jakuba Frydrycha pro server Sputnik, který ředitel české kontrarozvědky Michal Koudelka označuje za jeden z hlavních nástrojů pro šíření ruské propagandy, byl předmětem jednání na ministerstvu vnitra. Žádná opatření, aby se to již neopakovalo, však přijata nebyla. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je na uvážení každého policisty, jakému médiu poskytne rozhovor.
Ministr vnitra Jan Hamáček.
Ministr vnitra Jan Hamáček. | Foto: Radek Bartoníček

Na pravidelné schůzce na ministerstvu vnitra, které se zúčastnil šéf resortu Jan Hamáček a policejní prezident Jan Švejdar, přišla řeč také na ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha, který před časem poskytl rozhovor prokremelskému serveru Sputnik, jak upozornil server Aktuálně.cz

Podle zdroje z bezpečnostní komunity byla na stole i možnost, že by vysoce postavení policisté prošli školením o dezinformacích, aby se podobná věc neopakovala. Hamáček se však nakonec rozhodl, že žádné systémové opatření nepřijme a celou záležitost ponechá na policejním prezidentovi.

"Žádná metodika vznikat nebude. Nemyslím si, že to je v této fázi potřeba. Z mého pohledu je to na uvážení každého vysokého policejního funkcionáře, s kým bude hovořit a s kým nebude. Ministerstvo vnitra rozhodně nic připravovat nebude a předpokládám, že ani policejní prezidium žádnou metodiku dělat nebude," řekl Aktuálně.cz Hamáček.

"Možná na poradě vedoucích funkcionářů pan policejní prezident věc zmíní s tím, že bude apelovat na to, aby každý funkcionář pečlivě uvážil, s kým bude komunikovat. Ale ve finále v případě šéfů útvarů s celostátní působností je to na nich," dodal Hamáček.

Nic dezinformačního tam nebylo, míní Hamáček

Policejní prezidium však na Frydrychově chování nic závadného neshledává. Argumentují přitom tím, že šlo o odborný rozhovor o drogách. Tak se koneckonců hájil i sám Frydrych. "Byl jsem požádán o čistě odborný rozhovor. Dostal jsem gramotné otázky, což se v českém veřejném prostoru často nestává. A odborně jsem na ně odpověděl," řekl před časem Aktuálně.cz Frydrych.

Obdobně reaguje i ministr vnitra. "Rozhovor jsem četl, nic dezinformačního tam nebylo. Pan generál odpověděl na otázky, které se týkaly boje proti drogám, a článek rozhodně nevyzníval dezinformačně," řekl Hamáček.

Odborníci, kteří se věnují boji proti dezinformacím, však upozorňují, že tyto servery nevydávají pouze zprávy, jejichž cílem je šířit nepřátelskou propagandu. Naopak se publikováním "standardních" článků snažit ve čtenářích navodit pocit, že jde o klasické médium, aby pak dezinformacím v jiných článcích snáze uvěřili. "To je otázka na policejní prezidium, nikoliv na mě. Já s obsahem článku nemám problém," odpověděl na tuto námitku ministr. 

Před Sputnikem přitom varují Hamáčkovi úředníci

Zatímco prezidium na rozhovoru policejního generála pro Sputnik nic závažného nevidí, před několika dny Národní centrála proti organizovanému zločinu, která pod něj formálně spadá, ve své výroční zprávě varovala před takzvanými alternativními médii, které různé domněnky vydávají za fakta.

Mluvčí centrály Iva Knolová však nechtěla sdělit, které konkrétní servery za "alternativní" považuje. "V obecné rovině jsou za ně označovány takové informační zdroje a portály, které opakovaně šíří účelově interpretované, pozměněné či lživé informace, které mohou svým charakterem zároveň podněcovat k nenávisti, zášti či hanobit určité skupiny obyvatel, případně u jiných obyvatel vzbuzovat obavu a strach," řekla Knolová.

Konkrétně ke Sputniku se však vyjádřilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. "Tvrdit, že Sputnik nabízí 'alternativní pohled na realitu', je jako tvrdit, že Rudé právo bylo jen alternativním médiem, a nikoliv hlásnou troubou propagandy komunistického režimu," uvedlo centrum na svém Twitteru v reakci na video Sputniku, ve kterém jeden z jeho redaktorů vyvracel tvrzení, že server šíří dezinformace.  

Konkrétní byl před časem na veřejné debatě také ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Podle něj státem řízená média - mezi kterými přímo jmenoval Sputnik či Russia Today - pomáhají Rusku v šíření propagandy. Na stejné akci byl také ministr vnitra Hamáček. I on zdůrazňoval nebezpečí, které dezinformace představují.

Zeman je hlavním tlampačem ruských dezinformací, říká analytik

Rusové pracují na rozložení naší demokratické společnosti dlouhé roky. Vychovali si tu pátou kolonu novinářů, říká datový analytik František Vrábel. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy