Hamáček má velkou šanci obhájit post předsedy ČSSD, má nominace z většiny krajů

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2019 20:26
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má značnou šanci obhájit funkci předsedy ČSSD. Nové vedení budou sociální demokraté volit začátkem března na sjezdu v Hradci Králové. Hamáček posbíral nominace do čela menší vládní strany na většině krajských konferencích ČSSD. Asi bude jediným kandidátem, nikoho jiného regionální organizace na předsedu nenavrhly. Sérii nominačních konferencí dnes ukončila zasedání ČSSD v Karlovarském a v Jihočeském kraji.
Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.
Jan Hamáček. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Rasch

Vedení ČSSD na sjezdu změn dozná. Už od loňského sjezdu v něm chybí jeden řadový místopředseda. Místopředsednickou funkci, jak už ohlásil, nebude obhajovat Jaroslav Foldyna. Sociální demokraté aktuálně nemají ani statutárního místopředsedu potom, co ji loni v listopadu opustil Jiří Zimola kvůli neshodám s vedením o politiku ČSSD. Zimola dnes obhájil vedení jihočeské organizace, řekl ale, že o pozici v nejužším stranickém vedení usilovat nebude.

Hamáček získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací ČSSD, tedy všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli. Šance Hamáčka, jenž loni vyjednával koaliční spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše, zvyšuje právě i vládní angažmá ČSSD. Pozorovatelé poukazují na pravidlo, že když je strana ve vládě, tak se nepřepřahá.

Do funkce prvního místopředsedy by mohl zamířit dosavadní řadový místopředseda Roman Onderka. Má podporu deseti krajů. Zbylé regiony na tuto pozici nikoho jiného nenominovaly.

Z kandidátů na řadové místopředsedy posbíraly nejvíce nominací nové tváře ČSSD ve vrcholné politice. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je má od osmi krajských organizací, o tři méně pak získal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dvě nominace - ze svého Pardubického a vedlejšího Královéhradeckého kraje - získal dosavadní místopředseda Martin Netolický. Pardubický hejtman ale avizoval, že se chce věnovat spíše regionální politice. Po jedné nominaci mají ministr kultury Antonín Staněk, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, jihočeský poslanec Ondřej Veselý, Jan Menčl z Libereckého kraje a někdejší zpravodajec Miroslav Krejčík. Žádná krajská organizace nenavrhla nynější místopředsedkyni Janu Fialovou.

ČSSD chystá řádný sjezd dva roky po brněnském, na němž funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd loni v únoru a dubnu.

Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017. Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

Video: Petříček má mou podporu, svou práci dělá dobře, říká Hamáček

Jan Hamáček k ministrovi zahraničí za ČSSD Tomáši Petříčkovi, jehož pozice není úplně jistá | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy