Hamáček chce kvůli nové migrační vlně nabídnout Řecku jeden milion eur i policisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2020 15:43
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabídne na mimořádné středeční schůzce ministrů vnitra Evropské unie k otázce migrace humanitární i finanční pomoc Řecku. Česko je podle něj připraveno zemi poslat jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun) na nákup materiálu k řešení hrozby další migrační krize. Může také uvolnit humanitární pomoc ze zásob hasičů. Řecko podle něj o pomoc zatím nepožádalo.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | Foto: Radek Bartoníček

Hamáček uvedl, že o policejní pomoc Řecko nepožádalo. Pokud by taková žádost přišla, Česko by mohlo podle ministra policejní kontingent vyslat. Situací na řecko-turecké hranici se budou zabývat unijní ministři vnitra na mimořádném zasedání. Budou debatovat o koordinované pomoci Řecku, řekl Hamáček. 

O svolání schůzky ministrů vnitra požádal místopředseda Evropské komise odpovědný za migraci Margaritis Schinas poté, co Turecko minulý týden oznámilo, že přestává migrantům na svém území bránit v cestě do Evropské unie, hlavně Řecka či Bulharska. Přestalo tím dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbilo pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z EU.

Řecko poté kvůli desítkám tisíců lidí snažícím se překročit hranici vyhlásilo, že na měsíc pozastavuje příjem žádostí o azyl. Řecká policie a armáda od soboty k pondělnímu večeru zabránily asi 24 000 pokusů o ilegální překročení hranice z Turecka, zatkly 183 běženců.

Podle Hamáčka je situace na řecko-turecké hranici kritická, přes Turecko proudí desetitisíce migrantů. "Turci jim nebrání a Řekové jsou na to sami," uvedl ministr. Česko je podle něj připraveno Řekům pomoct. "I pro nás je klíčové, aby Řecko zvládlo masy volně proudících nelegálních migrantů zastavit," zdůraznil.

Prostřednictvím hasičů podle něj Česko nabídne okamžitou humanitární pomoc a finanční podporu z programů ministerstva vnitra. "Pokud to bude potřeba, pošleme na řecko-tureckou hranici i naše policisty, jako jsme to před několika lety udělali, když krizi na hranicích čelily balkánské země," uvedl.

O vyslání policistů chtějí mluvit poslanci

Sněmovna na návrh předsedkyně výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) na středu zařadila jako první bod informaci vlády k situaci na hranici mezi Řeckem a Tureckem. Černochová chce od vlády slyšet, co vláda podnikla pro to, aby se situace změnila. Kroky vlády by podle ní měly být systémové v situaci, kdy v Česku je podstav policistů.

Sněmovna zařadila na program aktuální schůze i bod, se kterým přišel Zdeněk Ondráček (KSČM) a který se týká informace ministra Hamáčka o vyslání českých policistů na pomoc řeckým kolegům. Poslanci ale už neschválili jeho pevné zařazení na konkrétní den a dobu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy