Hamáček chce deset milionů a omluvu za článek o jeho cestě, Seznam si za textem stojí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 5. 5. 2021 17:20
Ministr vnitra Jan Hamáček se chce bránit proti informacím, podle kterých se chystal zamlčet ruskou vinu na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích výměnou za to, že Rusko poskytne Česku milion vakcín Sputnik. Hamáček řekl, že žádá po vydavateli odškodné deset milionů a na autory podá trestní oznámení. Šéfredaktor Seznam Zpráv uvedl, že si za článkem stojí a jeho pravdivost může u soudu prokázat.
Místopředseda vlády Jan Hamáček trvá na tom, že "výměnný obchod" s Ruskem nikdy neplánoval. Někteří účastníci schůzky, na které se měl o tomto plánu údajně zmínit, se vyjadřují zdrženlivě.
Místopředseda vlády Jan Hamáček trvá na tom, že "výměnný obchod" s Ruskem nikdy neplánoval. Někteří účastníci schůzky, na které se měl o tomto plánu údajně zmínit, se vyjadřují zdrženlivě. | Foto: Radek Bartoníček

Druhý den po zveřejnění informací serveru Seznam Zprávy ohledně zvažované cesty šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka do Ruska není jasné, co a jak se kolem této cesty odehrálo. Zmiňovaný web si stojí za svým článkem, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy s cílem vyměnit mlčení o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina.

Hamáček to kategoricky popírá a zprávu označuje za úplný nesmysl. Ve středu v poledne k tomu přidal hrozbu, když na tiskové konferenci, na které nemohli novináři pokládat otázky, oznámil, že na autory reportáže podá trestní oznámení.

"Budu žádat (o vyšetření), zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy, šíření poplašné zprávy a poškození cizích práv. Současně podám civilní žalobu na vydavatele, který je zodpovědný za práci svých lidí, a budu požadovat deset milionů korun jako odškodné," řekl s tím, že nepochybuje o svém úspěchu. Peníze by chtěl poukázat nadaci, která se stará o pozůstalé policistů a hasičů, kteří při výkonu službu zahynuli.

Zároveň sdělil jména tří politiků, po kterých žádá omluvu. Nelíbí se mu, že ho s odkazem na informace ve zmiňovaném článku ostře kritizovali. "Konkrétně žádám omluvu paní předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, žádám o omluvu pana předsedu ODS Petra Fialu a žádám o omluvu pana předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku," oznámil Hamáček.

Všichni to ale odmítli a naopak ve společném prohlášení Hamáčka vyzvali, aby objasnil okolnosti plánované cesty do Moskvy. "Vicepremiér Hamáček je už několik týdnů podezřelý, že kupčil se suverenitou naší země. Tato podezření vzbuzují nejen publikovaná zjištění médií, ale od samého počátku kauzy Vrbětice zejména jeho vlastní vyjádření. Dokud detailně nevysvětlí všechny okolnosti plánované cesty do Moskvy, těchto podezření se nezbaví. A žádné omluvy se nedočká!" uvedli.

Zástupci koalice Spolu jsou přesvědčeni, že Hamáček v kauze nemluví pravdu. Poukazují především na to, že se chystal do Moskvy v době, kdy už měl informace o tom, že Rusko stojí za útokem na muniční sklady. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v úterý řekla, že Hamáček se svými kroky mohl dopustit vlastizrady. "Hamáček jednal jako vlastizrádce, je to hanebné. Teď mu jde o hodně," prohlásila v DVTV.

Zároveň si stěžovala na to, že k chování Hamáčka se do té doby nevyjádřil premiér Andrej Babiš, který patří mezi úzký okruh lidí seznámený s největším množstvím informací kolem Vrbětic a zvažované cesty do Ruska. Babiš se ve středu nakonec za Hamáčka postavil.

Nešlo nic tajit, tvrdí Hamáček

Hamáček staví svou obhajobu především na dvou věcech. Zaprvé se hájí tím, že publikované informace kritické vůči němu nikdo veřejně na jméno nepotvrdil, a zadruhé argumentuje, že nic o ruském útoku nemohl utajit. Poukazuje na to, že v době, kdy dostal od tajných služeb zprávu o ruském podílu na výbuchu, informace měla také média. "Nešlo nic tajit, protože bylo jasné, že informace budou zveřejněny," říká místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD v jedné osobě. 

Za Hamáčka se postavili především členové jeho sociální demokracie, kteří ve středu ráno uspořádali mimořádnou tiskovou konferenci. Jejím jediným bodem byla obhajoba Hamáčka, který ale na schůzce nebyl. "Náš poslanecký klub je přesvědčený, že Jan Hamáček konal veškeré kroky ve prospěch České republiky a bezpečnosti jejích občanů," prohlásil první místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka.

V podobném duchu vystoupila místopředsedkyně strany Jana Maláčová a šéf poslaneckého klubu Ondřej Veselý. Podle něho jsou informace o Hamáčkovi nepravdivé a pomáhají jen Rusku. "Včera létaly v Moskvě zátky šampaňského a kaviár prohýbal stoly," tvrdil s ironií v hlase Veselý. 

Existuje ovšem i odlišný pohled na Hamáčkovo chování. Především je tady tolik skloňovaný článek Seznam Zpráv, které si za publikovanými informacemi stojí a jsou ochotné jít k soudu. "Jsem si naprosto jistý, že informace, které jsme publikovali, jsou pravdivé," uvedl šéfredaktor Jiří Kubík. Přestože neřekl jméno žádného člověka, který by informaci o Hamáčkově plánu potvrdil, odkazuje se na důvěryhodné zdroje. A naznačuje, že jsou to někteří účastníci schůzky, na které měla být o plánu řeč.

Kdo tedy na schůzce letos 15. května byl? Kromě Hamáčka seděli v jeho kanceláři na ministerstvu vnitra tito lidé: šéf civilní rozvědky Marek Šimandl, šéf vojenské kontrarozvědky Jan Beroun, policejní prezident Jan Švejdar a velvyslanec České republiky v Rusku Vítězslav Pivoňka. Dalším účastníkem byl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ten ale přišel až ke konci schůzky. 

Šimandl, Beroun, Pivoňka a Švejdar se po zveřejnění článku Seznam Zpráv vyjádřili jen neurčitě. Švejdar odmítl schůzku blíže popisovat. Také Šimandl nechtěl schůzku komentovat a řekl slova, která si lze vysvětlovat různě: "V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky." Stručný byl i Pivoňka. "Já stojím za ministrem Hamáčkem," řekl Deníku N a jinak mlčel. A Beroun vyslovil jediné slovo: "Ne." Bylo to na otázku Hospodářských novin, zda se údajný Hamáčkův plán na schůzce projednával.

Mimořádný brífink Jana Hamáčka k cestě do Moskvy

Mimořádný brífink Jana Hamáčka k cestě do Moskvy. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy