Hamáček (ČSSD): Ať Babiš odstoupí sám. Jako ministr Kocourek, který odkláněl miliony

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 4. 2017 14:20
Ministr financí Andrej Babiš by měl sám odstoupit. To je nelepší řešení, říká předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Podle něj je Babiš ve stejné situaci, jako byli před ním ministři kultury Jan Besser (odstoupil kvůli nepřiznanému bytu) a průmyslu Milan Kocourek (v době rozvodu s manželkou převedl na svojí matku v dluhopisech 16 milionů korun).
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu.

"Pokud by v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO, nebyl by to důvod k vypovězení koaliční smlouvy," řekl Hamáček v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Babiš rezignovat na vládní funkce odmítl, stejně jako své pochybení kolem nákupu jednokorunových dluhopisů společnosti Agrofert, kterou vlastnil. Celou záležitost pokládá za organizovanou kampaň vůči své osobě.

"Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější," uvedl Hamáček.

Připomněl v této souvislosti rezignace ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) kvůli nepřiznanému bytu a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) kvůli "odkloněným" milionům.

(Kocourek tehdy převedl v dluhopisech 16 milionů korun na svojí matku a tvrdil, že peníze takzvaně odklonil, aby se k nim nedostala manželka, se kterou se rozváděl).

Vysvětlení nákupu korunových dluhopisů společnosti Agrofert, které ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš poslal Sněmovně, je nepřijatelné i pro předsedu poslanců ČSSD Romana Sklenáka.

 Záležitostí by se měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení, uvedl Sklenák v pořadu Partie televize Prima.

"Myslím, že by se měla sejít koaliční rada, jednotlivé koaliční strany by si měly navzájem sdělit své postoje a pokusit se najít řešení," řekl Sklenák. Měla by podle něj jednat i o případném odvolání Babiše z vlády. "To finální rozhodnutí je samozřejmě na premiérovi," dodal.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se k Babišově záležitosti vyjádří příští týden.

Premiér Sobotka chce od ministra Babiše vysvětlení, dal mu jen pár dnů | Video: TV Prima
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy