Halík se ve Vatikánu setkal s papežem, předal mu otevřený dopis na jeho podporu

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 27. 2. 2019 18:34
Český kněz a teolog Tomáš Halík se ve středu ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Společně s vídeňským teologem Paulem Zulehnerem mu předali otevřený dopis, v němž papeže a jeho reformní úsilí v církvi podpořily desetitisíce signatářů.
Tomáš Halík při setkání s papežem Františkem.
Tomáš Halík při setkání s papežem Františkem. | Foto: Archiv Tomáše Halíka

"Ten dopis, jímž jsme vyjádřili podporu reformnímu úsilí papeže, podepsalo 75 tisíc signatářů, mezi nimi 2 400 profesorů teologie a osobností veřejného života z pěti kontinentů," řekl Aktuálně.cz Tomáš Halík.

Papeži v dopise také napsal, že s pomocí signatářů vytvořil mezikontinentální síť teologů, kteří jsou připraveni dále promýšlet jeho reformní impulsy a uvádět je do praxe. Informovala o tom ředitelka České křesťanské akademie Ilona Trnková.

Setkání Tomáše Halíka s papežem Františkem
Setkání Tomáše Halíka s papežem Františkem | Foto: Archiv Tomáš Halíka

"Podobně jako reformy 2. vatikánského koncilu vyrostly z úsilí celé generace teologů, tak reformní impulsy papeže Františka potřebují široké intelektuální zázemí. Podařilo se nám vytvořit síť teologů od Sao Paula po Tokyo, od Harvardu po Oxford, Vídeň a Prahu," komentuje projekt pro Aktuálně.cz Halík. 

"Nejprve jsme shromáždili názory signatářů na to, jakým výzvám čelí dnes církev v různých kontinentech a jaké jsou dnes její nejdůležitější úkoly. Výsledky jsme publikovali ve dvou knihách, které nyní vycházejí v řadě jazyků (brzy bude jedna z nich vydána i česky). Jako další krok chceme zapojit experty z různých zemí do velkého mezinárodního výzkumného projektu Víra a přesvědčení 'nevěřících', jehož jsem hlavním řešitelem," říká teolog.

Mezi signatáři otevřeného dopisu je řada univerzitních profesorů a dalších osobností veřejného života z celého světa. Podle seznamu na internetu list podepsali kromě Halíka například i bývalý český ministr kultury Daniel Herman, pomocný pražský biskup Václav Malý, filozof Jan Sokol či bývalý rektor Masarykovy univerzity a exposlanec Jiří Zlatuška.

Už neplatí rozdělení na věřící a ateisty

Podle něj se totiž v poslední době ukazuje, že mnozí lidé, kteří se přestali identifikovat s tradičními církvemi, se nestávají ateisty, nýbrž spíše "hledači" a velkým úkolem církve je porozumět jim a navázat s nimi dialog. Ve Vatikánu se má Halík kromě Františka setkat také s celou řadou papežových blízkých poradců a spolupracovníků.

"Má-li církev po všech skandálech znovu získat věrohodnost, musí brzy předložit jasnou vizi svého působení ve světě. Osobně jsem přesvědčen, že církev se má starat nejen o lidi na okraji společnosti, ale i o lidi, které tradiční formy náboženství neoslovují. Jednoduché dělení lidí na věřící a ateisty už nepostihuje pestrou škálu duchovních postojů v pluralitním světě," dodává Halík.

Filipinský kardinál Tagle nedávno při zahajovacím projevu summitu předsedů biskupských konferencí celého světa o zneužívání dětí obsáhle citoval myšlenky Tomáše Halíka o ranách současné společnosti a církve. Jeho projev vzbudil velký ohlas. Tagle je v církevních kruzích velmi uznávaný a hovoří se o něm také jako o možném Františkově nástupci.

Halík se s papežem Františkem setkal již v roce 2014, tehdy byl čerstvým nositelem Templetonovy ceny, kterou získal zatím jako jediný Čech. Papež jej tehdy pozval jako jednoho z expertů na mezináboženské vztahy. S Janem Pavlem II. se setkal mnohokrát, neboť, mimo jiné, pomáhal zařizovat jeho první návštěvu tehdejšího Československa v roce 1990.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy