Halík se ohradil proti Zemanovi: Nikdo mi nic nezakázal a svůj národ miluji, je to načasovaný útok

ČTK ČTK
21. 6. 2016 22:23
Kněz a teolog Tomáš Halík se ohradil proti úterním slovům prezidenta Miloše Zemana, podle něhož ve společnosti působí lidé, kteří nepřipouštějí rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů a kteří své názory podle něj považují za nadřazené druhým. Zmínil také kněze, jemuž kandidaturu na Hrad církevní autority zakázaly. Halík považuje Zemanovy výroky za útok na sebe, načasovaný na dobu, kdy obdrží čestný doktorát univerzity v Oxfordu. Prezidentova tvrzení odmítl jako nepravdivá.
Tomáš Halík
Tomáš Halík | Foto: René Volfík - archiv Economia.

Praha/Londýn - Všechna tvrzení, která v úterý uvedl prezident Miloš Zeman o "knězi, který chtěl kandidovat na prezidenta", jsou podle katolického kněze a teologa Tomáše Halíka nepravdivá. Halík, byť ho Zeman přímo nejmenoval, považuje slova pronesená na úterním setkání se zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu za útok na svou osobu.

Podle Halíka byl načasovaný na předvečer dne, kdy obdrží jako čtvrtý Čech - po prezidentech Masarykovi, Benešovi a Havlovi - čestný doktorát univerzity v Oxfordu.

Halík to v reakci na Zemanova slova napsal ČTK z Británie, kam v úterý kvůli středečnímu ceremoniálu odcestoval. Na nezávislém katolickém zpravodajském portálu ICN v otevřeném dopise také vyzval Brity, aby ve čtvrtečním referendu hlasovali proti vystoupení z Unie.

Prezident Miloš Zeman v úterý mluvil o potřebě bránit svobodu názorů. Vyjádřil svou domněnku o tom, že ve společnosti působí lidé, kteří nepřipouštějí rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů, kteří své názory podle něj považují za nadřazené druhým. Takové osoby Zeman označuje jako "pseudoelitu".

Zmínil také "kněze, který chtěl kandidovat na prezidenta". Na mysli měl pravděpodobně právě Halíka. "Podle církevního práva mu to církevní autority zakázaly," řekl Zeman. Poznamenal, že místo toho, aby kněz vystoupil a řekl, že chtěl kandidovat, ale nemůže, tak prohlásil, že nemohl kandidovat, protože v českém národě je příliš málo moudrých lidí. "Nu a já se ptám. Není právě toto odstrašující případ, kdy vlastně říkám 'můj národ mě není hoden'? Není náhodou pravda, že ve skutečnosti tento člověk není hoden svého národa?" dodal prezident.

"Nikdy jsem ani neohlašoval prezidentskou kandidaturu, ani ji neodvolával - už 18 let od chvíle, kdy mne v této souvislosti zmínil prezident (Václav) Havel a kdy se objevuje mé jméno na předních místech anket, tvrdím, že stále vidím víc důvodů proti než pro a že bych kandidoval jen v krajním případě," sdělil dnes Halík ČTK.

Není také podle něj pravda, že by mu některá církevní autorita kandidaturu zakázala. "Možná dělal Miloš Zeman na některého z hierarchů nátlak, ale nikdo z nich se mnou o tom nikdy nejednal," uvedl. "Ani není pravda, že to církevní právo vylučuje. Pouze bych musel dostat buď dispens z Vatikánu, nebo požádat o dočasné uvolnění z kněžské služby, podobně jako kněz Petr Piťha, polistopadový člen vlády," vysvětluje.

Halík také vylučuje, že by kdy řekl, že je v Česku málo moudrých lidí, a že proto nebude kandidovat. "Svůj národ miluji a ctím, pracuji pro něj s plným nasazením a snažím se ho důstojně reprezentovat na mezinárodním poli," uvedl teolog a filozof, který před dvěma lety obdržel prestižní Templetonovu cenu.

Teolog a kněz Tomáš Halík nevylučuje, že by za určitých okolností mohl usilovat o post českého prezidenta. Svojí kandidaturou ale nechce vyprovokovat Václava Klause k návratu do vrcholné politiky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 25 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy