Hala pro Sáblíkovou táhne obec do dluhů. Chystá plán B

Martin Jůzek
25. 1. 2010 20:11
Může se stát, že místo zastřešeného ledového oválu budou muset vyrůst byty
Tak by měla vypadat hala pro rychlobruslení. Pokud vznikne
Tak by měla vypadat hala pro rychlobruslení. Pokud vznikne | Foto: Velkoosecká sportovní, a.s.

Praha - Když ne stadion pro Martinu Sáblíkovou, postaví se tady domy. Tak zní záložní plán starosty Velkého Oseku Jiřího Otty, který přiznává, že projekt rychlobruslařské haly v jeho obci může kvůli finančním potížím skončit nedobře.

Starosta Otta se dostal do situace, z níž se těžko couvá. Halu stále chce postavit, ale projekt za 1,5 miliardy už nyní táhne jeho obec do dluhů. "Celkem už jsme do toho dali sedm milionů korun," přiznal muž, který zároveň šéfuje společnost Velkoosecká sportovní, jež má stavbu haly na starosti.

Čtěte dále: Sáblíková je idol. Chcete být jako ona? Bez šance

Vše zpočátku vypadalo nadějně. Martina Sáblíková i její trenér se dokonce do Oseku přistěhovali, právě proto, že tu hala měla vyrůst. Jenže pak některé z okolností, alespoň pokud jde o finance, začaly připomínat události kolem pražské Sazka arény.

Firmu Velkoosecká sportovní založila obec na podzim roku 2007. Od té doby marně hledá finančního partnera, který by byl ochoten investovat nebo schopen v současné krizi sehnat stovky milionů.

Obec dala pozemky, ale na další výdaje související s přípravou stavby si musela půjčit. A to je ten zádrhel. Pokud projekt ve Velkém Oseku hodí do koše, budou muset pozemky, oceněné na sedmnáct milionů korun, prodat. Je to jediná cesta, jak se zbavit dluhů, které kvůli hale už obec má. "Prodáme to. A postaví se tam domy," řekl Aktuálně.cz starosta Otta. I když stále věří, že halu postaví.

"Dál jednáme se soukromými investory. Pokud se s nimi v nejbližší době nedohodneme, a potom se nám nepodaří přesvědčit ani stát, tak to ukončíme," svěřil se starosta a šéf společnosti Velkoosecká sportovní.

Firma spoléhá i na vancouverskou olympiádu. Naději totiž dává sama Sáblíková, která se do dvoutisícové vesnice přestěhovala právě kvůli hale, v níž by mohla trénovat. Její úspěch na olympiádě by mohl stavbu odstartovat, doufají v Oseku.

Zatím se obec musí snažit vyrovnat se všemi, kterým za projekt nezaplatila. Architekt Arnošt Navrátil, který dal stavbě podobu, potvrdil, že mu lidé z Velkoosecké sportovní dluží peníze za návrh stadionu. "Nezlobte se, ale neřeknu vám, kolik to je," odpověděl Aktuálně.cz.

Starosta Otta prozatím získal peníze alespoň od kolínské firmy Beton-Písek. Ta půjčila dva a půl milionu korun Velkému Oseku, obecní zastupitelstvo je vzápětí půjčilo Velkoosecké sportovní.

Zda jde o půjčku, kterou již obec vrátila, nebo o "předplatbu" za další (stavební) spolupráci, nechtějí zůčastnění lidé vysvětlit.

A Beton-Písek určitě ne: "To vás nemusí zajímat," reagoval ředitel firmy Pius Ďurovec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy