"Háky, love, cash". Rapper a detektiv podváděli s DPH

ČTK Karel Toman, ČTK
11. 3. 2012 9:48
Podezřelým policie vloni zabavila luxusní auta Lamborghini nebo Porsche Cayenne
Přestože krize veletrh zmenšila, byly na něm k vidění i ekluzivní značky jako Lamborghini.
Přestože krize veletrh zmenšila, byly na něm k vidění i ekluzivní značky jako Lamborghini. | Foto: Veronika Skálová

Praha/Zlín - Protikorupční policie ukončila vyšetřování rozsáhlých daňových úniků při obchodech s hutním materiálem na Zlínsku.

Podílet se na nich měl mimo jiné i rapper známý jako David Steel nebo bývalý detektiv útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Marian Hanák.

Podezřelým policie vloni zabavila luxusní auta Lamborghini nebo Porsche Cayenne. Skupina stát údajně připravila na DPH o více než 36 milionů korun.

Vyšetřovatelé teď proto navrhli Městskému státnímu zastupitelství v Praze obžalovat čtyři osoby z zkrácení daně. Na policejním webu o tom informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Na Slovensko vyváželi fiktivní zboží

Čtyři muži ve věku od 32 do 37 let z okresu Zlín podle policie nejméně v období od dubna 2010 až do svého zadržení loni 5. dubna odebírali hutní materiál od českých dodavatelů v cenách bez DPH.

"Předstírali dodání materiálu na území Slovenské republiky. Na Slovensku byly za tímto účelem založeny obchodní společnosti, přičemž k faktickému vývozu nedošlo. Obviněné osoby měly posléze toto zboží prodávat různým odběratelům na území České republiky," popsal případ Ibehej.

Peníze ve výši DPH, kterou státu neodváděli, si členové skupiny nechali pro sebe.

"Jako výnos z trestné činnosti byla zajištěna dvě motorová vozidla, Lamborghini a Porsche Cayenne, v hodnotě nejméně pěti milionů korun. Dále kriminalisté zajistili bankovní účet jednoho z obviněných, na kterém byl zůstatek 200.000 korun," uvedl mluvčí protikorupčního útvaru.

Zadržení se podle policie dopustili i dalších trestných činů. Například bývalý detektiv Marian Hanák podle protikorupční policie údajně využíval ke krytí daňových úniků své kontakty a zkušenosti z působení u policie.

Bývalého detektiva chytili na útěku

Hanáka chytili policisté až loni v říjnu v Bratislavě s falešnými doklady, zatímco ostatní členové skupiny byli zadrženi už v dubnu. Vrchní státní zastupitelství v Praze přijalo v této souvislosti anonymní oznámení, že expolicistu varoval jeho bývalý šéf, ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Ten obvinění jednoznačně odmítl. Policejní inspekce následně ukončila vyšetřování s tím, že muže zřejmě někdo varoval, ale nepodařilo se zjistit, kdo to byl.

Naopak rappera Steela, vlastním jménem Davida Málka, zatkla policie už vloni v dubnu. "Háky, love, prachy, cash, eura nebo kačky, říkej tomu jak chceš, potřebuješ všude, kam se jenom hneš. Bez nich jseš vyřízenej, bez nich si neškrtneš," odříkává Steel v jedné ze svých písní.

Čtyři obvinění jsou ve vazbě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy