Hackeři napadli pražský institut plánování, jeho server využili k těžbě kryptoměn

ČTK ČTK
22. 6. 2021 15:46
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy se stal terčem kybernetického útoku. Hackeři využili kapacitu institutu k těžení kryptoměn. Městská instituce se obává o ztrátu dat.
Sídlo Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Sídlo Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy | Foto: Open House/ archiv Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

"K poškození systému nedošlo, jeho výkon se ale dramaticky snížil, třeba až na deset procent," řekl serveru Lidovky.cz ředitel institutu Ondřej Boháč. Zpět do normálního režimu by se provoz mohl vrátit ve středu.

Z provozu je dočasně vyřazen mapový Geoportál, v němž je zanesen třeba územní plán a který slouží jako podklad pro rozhodování vedení města.

Útok začal podle šéfa institutu minulý čtvrtek, kdy se zdálo, že kybernetická hrozba nebude tak závažná. Den na to už bylo jasné, že jde o vážné bezpečnostní riziko a institut se tak raději úplně odstřihl od internetového připojení, napsaly Lidovky.

"Všechna data jsme zachránili," řekl Boháč. Nyní se podle něj opět "nahazují" všechny složky systému do normálního provozu, kvůli opatrnosti a stavění nové "obrany" jde ale obnova pomaleji.

Útokem se zabývá také Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, potvrdil serveru mluvčí úřadu Jiří Táborský. Bližší informace ale podle něj sdělit nelze. Případem se bude podle Boháče zabývat rovněž policie.

Obava o ztrátu dat trvá nadále. "Pracovníci IT oddělení nás také varovali, že po takovém útoku často následuje útok na data. Mohli by nám třeba přístup k nim zablokovat a pak po nás chtít peníze," vysvětlil ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Institut plánování je propojen se systémy hlavního města, které spravuje prostorová data o městu. I proto podle ředitele institutu panovala obava, aby se útok nerozšířil do struktur pražského magistrátu. To se ale nestalo.

Kybernetická infrastruktura nebyla letos v Praze napadena poprvé. Začátkem března pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že se systémy veřejné správy staly terčem masivního kybernetického útoku. Data magistrátu ale nebyla poškozena. V polovině března se hackeři napadli tři pražské soukromé kliniky, kterým vyřadili objednávkový systém či přístup do laboratorních databází.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy