Maturita z matematiky čeká gymnazisty i ostatní středoškoláky. Je to nedomyšlené, varuje Jurečka

Markéta Hronová ČTK Markéta Hronová, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2017 10:41
Vláda i přes nesouhlas lidovců schválila povinnou maturitu z matematiky a cizího jazyka pro gymnázia a lycea na jaře 2021, ostatní střední školy kromě uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů se přidají o rok později. Gymnázia to považují za diskriminaci a uvažují o ústavní stížnosti. Nejdříve ale zkusí podat pozměňující návrh k zákonu v Senátu. Upozornili také na to, že podle zákona budou v ten jeden přechodný rok muset studenti všech ostatních oborů maturovat z cizího jazyka, nebudou si moct vybrat, jak je tomu dnes.
Vláda schválila povinnou maturitu z matematiky a cizího jazyka.
Vláda schválila povinnou maturitu z matematiky a cizího jazyka. | Foto: ČTK

Praha - Povinné maturity z matematiky budou od školního roku 2021/2022 i na středních odborných školách. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v pondělí ve vládě prosadila seznam většiny oborů. Zkoušky z matematiky nebudou pouze na uměleckých, zdravotnických a sociálních oborech. Valachová novinářům řekla, že naopak povinná maturita z matematiky bude na zemědělských oborech.

Výjimka pro ně by podle ministryně nedávala smysl: "Například agropodnikání jako zemědělský obor by matematiku nemělo a ekonomika by maturitu měla. Nebo obdobně mechanizace v zemědělství a strojírenské obory na průmyslovkách. Byl by to nesmysl z hlediska obsahu vzdělávání," dodává Valachová. 

Výjimku i pro zemědělské obory prosazovali lidovci. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru uvedl, že vláda rozhodla o jeden hlas. "Tento návrh není domyšlen a je špatný," uvedl.

Na odborných školách budou povinné maturity z matematiky zavedeny rok poté, co je poprvé absolvují studenti gymnázií a lyceí. Ředitelé gymnázií a lyceí uvažují kvůli povinné maturitě z matematiky o ústavní stížnosti.

"I roční odklad pro všechny školy kromě gymnázií považujeme za nevýhodný a nespravedlivý. Uvažujeme o ústavní stížnosti, zatím počkáme na projednávání zákona o financování škol v Senátu, kde ještě máme šanci tento rozdíl pozměnit," říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

"Roční rozdíl je zcela odůvodnitelný, potřebujeme dopracovat ještě obsahově rámcové vzdělávací programy, v tuto chvíli má ústavní stížnost zcela nulovou šanci na úspěch," říká Valachová.

Ministryně je z reakce gymnázií překvapená a tvrdí, že se na takovém postupu s asociacemi shodla. "Není to pravda, nesouhlasili jsme s tím," říká Schejbalová. Namítá, že studenti stavebních či průmyslových středních škol mají ještě vyšší dotace hodin matematiky než gymnázia a spíše ji budou v budoucím studiu potřebovat než gymnazisté, kteří často chtějí studovat obory, které s matematikou nesouvisí.

Gymnázia povinně matematiku, ostatní školy povinně cizí jazyk

Studenti, kteří letos v září nastoupí do prvních ročníků čtyřletých gymnázií a lyceí a do odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, tak budou povinně maturovat ze tří předmětů - z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Pro studenty všech ostatních škol to znamená, že si za čtyři roky už nebudou moct zvolit, jestli budou maturovat z cizího jazyka, nebo z matematiky, ale povinně budou muset maturovat z cizího jazyka.

Pozměňovací návrh by za Asociace gymnázií v Senátu podal senátor za TOP 09 Jiří Růžička. Zákon se bude snažit změnit ve dvou směrech, jednak srovnat začátek povinné maturity z matematiky a z cizího jazyka pro gymnázia a ostatní školy na jeden termín a za druhé zamezit tomu, aby jeden rok musely všechny ostatní školy maturovat povinně z cizího jazyka.

"Myslím, že by se to studentům z průmyslovek či podobných oborů středních škol asi nelíbilo," míní. Ústavní stížnost je podle něj až krajní varianta.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy