Justice nechce, aby pravda vyšla najevo. V Poetrii jsou zapleteni i soudci, tvrdí guru Jára

ČTK ČTK
23. 3. 2016 13:43
Guru Jára, vlastním jménem Jaroslav Dobeš, je v Česku stíhán za znásilnění několika dívek. K tomu došlo na seminářích esoterické školy Poetrie, kde je "léčil" sexem. Guru, který pobývá na Filipínách, nyní tvrdí, že že se akcí účastnili i soudci zlínského soudu. Údajně prý existuje důvodné podezření, že skupina několika navzájem propojených lidí i z oblasti justice, advokacie a pravděpodobně také policie nemá zájem na tom, aby v celé záležitosti vyšla najevo pravda.
Pochod za svobodu guru Járy a proti náboženské perzekuci v ČR.
Pochod za svobodu guru Járy a proti náboženské perzekuci v ČR. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Jaroslav Dobeš alias "guru Jára", který je stíhaný jako uprchlý za znásilnění několika dívek na seminářích esoterické školy Poetrie, tvrdí, že se akcí účastnili i soudci zlínského soudu, a to zřejmě nejen jako posluchači. Právě zlínský soud Dobešovu kauzu řeší. Mužovi právníci na středeční konferenci výslovně zmínili předsedu soudu Tomáše Garguláka a soudkyni Evu Bučkovou. Dodali ale, že tyto informace pocházejí od klienta a nemají je stoprocentně ověřené. Důkazy včetně videonahrávek prý však viděli. Soudci tvrzení podle mluvčího zlínského okresního soudu Davida Kolumbera popírají.

Podle něj se Gargulák ani Bučková v žádném případě nepodíleli na údajné trestné činnosti v rámci školy Poetrie. "O trestním stíhání ve věci mají tito soudci jen zprostředkované informace z médií a do trestního řízení nijak nezasahovali. Věc obžalovaných je navíc řešena Krajským soudem v Brně, nikoliv Okresním soudem ve Zlíně," řekl Kolumber.

Gargulák a Bučková se podle něj pouze v letech 1998 až 2003 jako stovky jiných osob zúčastnili veřejných seminářů, které v té době Jaroslav Dobeš pořádal. "O tom, že by v té době byla nějaká trestná činnost páchána, nevěděli. Obvinění právních zástupců obžalovaných jsou zcela nepravdivá a účelově zneužitá ve prospěch obžalovaných," dodal Kolumber.

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně Dobešovi Dobešovi uložila nepravomocně deset let vězení, jeho pobočnice Barbora Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil, a ve Zlíně se proto bude rozhodovat znovu. 

Podle právníků Michala Krčmy a Petra Drapáka existuje důvodné podezření, že skupina několika navzájem propojených lidí i z oblasti justice, advokacie a pravděpodobně také policie nemá zájem na tom, aby v celé záležitosti vyšla najevo pravda.

"Například předseda Okresního soudu ve Zlíně JUDr. Gargulák a soudkyně téhož soudu JUDr. Bučková se mohli podílet na organizování této údajné trestné činnosti v rámci školy Poetrie, a rovněž tedy mohli zneužívat svou psychickou a sociální převahu nad osobami, které se nacházely v tísni, těžké životní situaci a vykazovaly znaky určité závislosti na autoritách," zmínili.

Obhájkyně se akcí gurua Járy sama účastnila

Dobešova spoluobviněná pomocnice Plášková jim prý řekla, že původní soudem ustanovená obhájkyně se akcí "gurua Járy" rovněž sama účastnila. Druhý ustanovený obhájce je údajně expartnerem soudkyně Bučkové. "My nikoho neobviňujeme. Klient si přál, abychom to takto prezentovali," upřesnil na dotazy novinářů Krčma, který chce konkrétní důkazy předložit až při hlavním líčení. Gargulák ani Bučková v Dobešově případu nerozhodovali.

Dobeš byl loni 15. května zadržen u filipínského města Dapa, od té doby se nachází v tamní vazbě. "V současné době se jedná o jeho případné deportaci z filipínského území," upřesnila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Upozornila, že tato fáze řízení je vnitrostátní záležitostí Filipín a české ministerstvo do ní nemůže zasahovat, protože Dobeš je v imigrační, nikoliv ve vydávací vazbě. Mezi Filipínami a ČR totiž neexistuje žádná mezinárodní smlouva o vydávání.

"Ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na filipínskou stranu s dotazem na možnost vydání obviněného na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti. Filipínská strana však sdělila, že tento postup není možný, neboť extradice osob z Filipín je možná pouze na základě mezinárodní smlouvy," uvedla mluvčí. Princip ujištění o vzájemnosti spočívá v tom, že si státy slíbí, že v obdobných případech budou při vydávání postupovat stejně.

Obžaloba uvádí, že zakladatel školy Poetrie Dobeš takzvaně "odháčkovával" ženy a dívky sexuálním aktem. Tvrdil jim, že jejich problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim prý znemožňují žít plnohodnotný život. Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci seminářů, aniž tušily, jak probíhá. Podle obžaloby, která popisuje osm takových případů z let 2004 až 2007, se u dívek projevila posttraumatická stresová porucha. Celkem prý "odháčkováním" prošlo dobrovolně či nedobrovolně zhruba 350 žen.

Dobeš na Filipínách zažádal o náboženský azyl. "Odháčkování" označuje za tradiční tantrickou duchovní metodu, která je v některých zemích běžná.

 

Právě se děje

Další zprávy