Guru Jára oddaluje vydání. Filipíny žádá o náboženský azyl

ČTK ČTK
24. 7. 2015 8:24
Jaroslav Dobeš je momentálně ve filipínské vazbě, kde čeká na deportaci do České republiky. Žádostí o náboženský azyl teď oddálil své vydání.
Demonstrace přívrženců guru Járy.
Demonstrace přívrženců guru Járy. | Foto: Profimedia.cz

Zlín – Jaroslav Dobeš známý jako "guru Jára", který je stíhán za znásilnění a jako uprchlého jej zadržela policie na Filipínách, tam chce získat náboženský azyl, píše Mladá fronta Dnes.

Dobeš je i se svou pomocnicí Barborou Pláškovou nyní na Filipínách ve vazbě. Ministerstvo zahraničí deníku potvrdilo, že Dobeš s Pláškovou zažádali o status uprchlíka, který nezískali. Tím, že se proti zamítnutí odvolali, mají ještě šanci a oddalují tím i svoji deportaci. "Přesnou dobu takového prodloužení můžeme jenom odhadovat, ale neměla by být delší než měsíc," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Dobeš, zakladatel esoterické školy Poetrie, podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim prý znemožňovaly žít plnohodnotný život. "Guru Jára" pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem údajně uvolňoval.

Dobeš s Pláškovou žádají o náboženský azyl, protože jsou přesvědčeni, že "odháčkováním" neporušili žádné zákony, podle nich jde o tradiční tantrickou duchovní metodu, běžnou v některých zemích.

Zlínský soud Dobeše potrestal za znásilňování deseti lety vězení, Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud rozsudek zrušil, případ znovu projedná zlínský krajský soud.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy