Grygárkovi zničily pověst úniky ze spisu, za které mohou žalobci a policie, píše soud

Jan Horák Jan Horák
24. 11. 2021 10:47
Vyšetřovatelé a státní zástupci zásadně přispěli k tomu, že má bývalý vrcholový žalobce Libor Grygárek zničenou reputaci. Ukazuje to pravomocný rozsudek, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Soud rozhodoval o Grygárkově žádosti o odškodnění za nezákonné trestní stíhání. Bývalý žalobce se zodpovídal z toho, že zabránil objasnění původu podezřelých peněz na švýcarském kontu podnikatele Romana Janouška.
Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek, jako žalobce skončil v srpnu 2012.
Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek, jako žalobce skončil v srpnu 2012. | Foto: ČTK

Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek podal loni v říjnu žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Učinil tak měsíc poté, co dal Nejvyšší soud razítko na pravomocné rozhodnutí o zastavení jeho stíhání. Někdejší žalobce si řekl o 3,5 milionu korun coby odškodnění za zátěž způsobenou vyšetřováním. Od sdělení obvinění po jeho uzavření uplynulo šest let a devět měsíců.

Ministerstvo poslalo Grygárkovi 480 tisíc korun. Bývalému státnímu zástupci to nestačilo, výrazný nárůst si už ale nevymohl. Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že mu ministerstvo dorovná jen úrok z prodlení z přiznané částky od podání žaloby do jejího vyplacení. Tedy pět tisíc korun navíc.

Letos v říjnu ale v Grygárkův prospěch zasáhl odvolací Městský soud v Praze. Ministerstvu uložil uhradit dalších 520 tisíc s úrokem z prodlení od podání žaloby. Obě strany obdržely odůvodnění verdiktu v pondělí, Aktuálně.cz ho má k dispozici. Ze závěru soudu plyne, že důvodem k zásadnímu navýšení kompenzace je odpovědnost státu za Grygárkovu dehonestaci.

Medializace přičitatelná státu

"Nejen sama excesívní medializace je přičitatelná státu, nýbrž i její následek spočívající v tom, že v důsledku vedení 'paralelního mediálního procesu' ve věci žalobce byla veřejnost postupně utvrzována v přesvědčení o jeho vině, takže ani pro žalobce příznivý výsledek řízení, vyvracející široce publikovaná podezření, (…), již není sdělovacími prostředky a veřejností akceptován," zní jeden z hlavních argumentů rozsudku.

Grygárkův případ začal v prosinci 2013. Stíhání zahájila policie pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, obvinila ho z nadržování vlivnému podnikateli Romanu Janouškovi s vazbami na pražský magistrát. Olomoučtí žalobci k tomu ale vydali tiskovou zprávu dříve, než si Grygárek převzal obvinění. Podrobnosti z usnesení o zahájení stíhání včetně přepisů několika odposlechů citovaly také ještě předtím týdeník Respekt a Česká televize.

Odposlechy dávaly Grygárka v roli státního zástupce do kriminální souvislosti nejen s Janouškem, ale i s dalšími politickými podnikateli - Ivem Rittigem či Tomášem Hrdličkou. Měl chránit jejich podezřelé transakce před zájmem policie. Informaci převzala i další média, která v průběhu let přinesla zhruba stovku výstupů pro veřejnost.

Grygárkovi, který v srpnu 2012 na státním zastupitelství skončil a přesunul se do advokacie, taková dehonestace podle jeho slov zruinovala pověst, narušila osobní vztahy a způsobila psychické obtíže. Z aktuálního rozsudku plyne, že dokonce musel vyhledat psychiatrickou a psychoterapeutickou pomoc.

Následek přesahující zastavení stíhání

Obvodní soud pro Prahu 2 uznal, že olomoučtí žalobci s rychlostí veřejného oznámení Grygárkova stíhání pochybili. Široké mediální pokrytí případu však přičetl sdělovacím prostředkům. Jejich zájem podle něj plynul z povahy kauzy, kdy byl v pozici obviněného někdejší vlivný státní zástupce, který se měl deliktů dopouštět ve funkci.

Městský soud v Praze však v pravomocném rozsudku jasně řekl, že mediální zájem spustily trestní orgány. Konstatoval, že podrobnosti ze stíhání a odposlechů unikly právě od nich. Původce úniku navíc podle něj věděl, že veřejnost bývalého žalobce společensky odsoudí a že "následky mohou přetrvat i samotné skončení trestního stíhání".

Zastavení Grygárkova stíhání vyvolalo odmítavou reakci veřejnosti i odborníků, vyslovila se proti němu také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). I to podle soudu způsobily předčasně zveřejněné podrobnosti od trestních orgánů. Důsledek jejich selhání prý dokonce převyšuje stres způsobený stíháním, ať už to byl rozpad přátelských vztahů, napětí v rodině či psychická újma.

"Společenská dehonestace žalobce, poškození jeho pověsti, společenského postavení a společenského a profesního života excesívní medializací jeho trestního stíhání je v porovnání se všemi prokázanými dopady trestního stíhání do jeho osobní sféry nejzávažnějším následkem tohoto stíhání," stojí v rozsudku, jejž vypracoval senát soudkyně Marcely Kučerové.

Dalších 239 tisíc od ministerstva

"Bylo by jistě na místě se ptát, zda s tímto cejchem by měl Ivo Ištvan nadále vykonávat funkci vrchního státního zástupce," uvedl Grygárek pro Aktuálně.cz v narážce na šéfa olomouckých žalobců. "Jakákoliv sebereflexe je mu cizí. Vyvodit osobní odpovědnost z vlastního selhání odmítá a lhůta k jeho kárnému postihu v důsledku jím zaviněných průtahů již uplynula," dodal k rozsudku.

Bývalý vrchní žalobce Vlastimil Rampula a jeho klient Ivo Rittig, kteří se měli s Liborem Grygárkem podílet na sabotáži. Nikdy se to neprokázalo.
Bývalý vrchní žalobce Vlastimil Rampula a jeho klient Ivo Rittig, kteří se měli s Liborem Grygárkem podílet na sabotáži. Nikdy se to neprokázalo. | Foto: ČTK

Stát sice musí Grygárkovi zmíněných 520 tisíc korun s úroky uhradit, zbývá mu ale ještě možnost obrany. Obrátit se může na Nejvyšší soud. "Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových teď vyhodnotí rozsudek a ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti stanoví další postup. Cílem úřadu je účinně hájit majetkové zájmy České republiky," sdělila Aktuálně.cz jeho mluvčí Michaela Tesařová.

Už v říjnu se bývalý vrcholový žalobce dočkal další finanční satisfakce. Opět ji poskytlo ministerstvo spravedlnosti. Za náklady na obhajobu během stíhání a nepřiměřenou délku vyšetřování Grygárkovi přiznalo 239 tisíc korun. Ten ale částku nepovažuje za dostačující. U soudu proto leží další jeho žaloba, v níž žádá o dva miliony. Jednání zatím soud nenařídil.

Janouškův "brhlíček"

Jako náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze sloužil Grygárek pod Vlastimilem Rampulou, který úřad řídil v letech 2007 až 2012. V té době se úřad opakovaně nevěnoval hospodářským kauzám s politickým přesahem. Rampula se proto dostal do sporu s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem, který nastoupil roku 2011. Ze stejného důvodu pak Rampulu odvolal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS (nyní už je roky v TOP 09).

Právě podezření, že Grygárek kryje zákulisní hráče pražské politiky a byznysu, stálo na počátku kauzy vedoucí k zásahu na úřadu vlády v červnu 2013. Tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu začal Grygárka prověřovat kvůli podezření z několika deliktů včetně sabotáže. Podle útvaru Janoušek, Rittig či Hrdlička kriminálním způsobem zasahovali do chodu státu, zatímco jim Grygárek poskytoval beztrestnost.

Verze o sabotáži se však nikdy nepotvrdila. Kriminalisté ji nedokázali podpořit důkazy a nikoho z ní neobvinili. Městský soud v Praze ve výše popisovaném rozsudku tuto verzi popsal jako "prověřování uměle vykonstruovaných podezření ze spáchání sabotáže, účasti na organizované zločinecké skupině, praní špinavých peněz, zneužití pravomoci úřední osoby".

Z vyšetřování ale vzešlo Grygárkovo obvinění kvůli krytí Romana Janouška před prověřováním původu peněz na jeho švýcarském kontě, které skončilo zastavením stíhání. Soudkyně Zuzana Zápalková přesto ke Grygárkovi uvedla, že: "Je nepochybné, že udržoval zcela nadstandardní vztahy s kontroverzními postavami pražského podnikatelského prostředí. Je nepochybné, že jim nabízel své služby."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor 106 Kupkových kreseb se prodal v aukci za 51 milionů Kč

Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v neděli v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, zvyšovala se po 200.000 korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy