Grossův nákup akcií financovali Slováci

Sabina Slonková
1. 10. 2007 13:15
Než premiér zaplatí, akcie drží firma
Prvního prosince vypovídal Stanislav Gross před sněmovní vyšetřovací komisí. Popřel, že by se nechal uplácet v souvislosti s prodejem petrochemické společnosti Unipetrol.
Prvního prosince vypovídal Stanislav Gross před sněmovní vyšetřovací komisí. Popřel, že by se nechal uplácet v souvislosti s prodejem petrochemické společnosti Unipetrol. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Nákup akcií elektrárenské společnosti Moravia Energo financovala bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi slovenská finanční a poradenská firma. Společnost Key Investments o.c.p. drží akcie do té doby, než jí Gross splatí svůj dluh.

Vyplývá to ze zjištění deníku Aktuálně.cz, který pátral po okolnostech celé transakce.

Zhruba třetinový podíl společnosti Moravia Energo koupil bývalý předseda vlády od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Nákup financovala slovenská společnost Key Investments, které tak Gross dluží podle informací Aktuálně.cz kolem 17 miliónů korun včetně úroků. Firma obchoduje s akciemi a zabývá se finančním poradenstvím.

Gross: Nepotvrzuji, ani nevyvracím

Foto: Repro z webových stránek společnosti

Stanislav Gross ani zástupci slovenské společnosti Key Investments nechtěli ke společnému obchodu cokoli říkat, výslovně jej ale nepopřeli.

"Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem přijal závazek mlčenlivosti. Jen mohu říci, že to není mé přání neprozradit financující instituci. Ušetřilo by mi to nesmyslné spekulace, že není možné, aby to nějaká instituce profinancovala a že to tudíž musí být nějaká levárna. Ušetřil bych si tu nenávistnou hysterii," prohlásil Gross.

Podobné je i stanovisko předsedy představenstva slovenské firmy Key Investments Luboše Fuzáka: "Nebudeme to komentovat."

Koupím, ale za dvacet

Většinový vlastník firmy Energo Moravia Tomáš Chrenek veřejně tvrdí, že by se Grosse coby akcionáře rád zbavil. "Kazí to byznys, firma už přišla o dvanáct klientů," uvedl Chrenek.

Za akcie je ochoten Stanislavu Grossovi vyplatit dvacet miliónů. Pokud by to expremiér přijal, na obchodu by vydělal zhruba dva milióny. Gross ale chce víc, podle informací Aktuálně.cz o desítky miliónů.

Sám Gross ale o okolnostech obchodu mluvit nehodlá, nezveřejnil tedy ani to, za kolik by akcie prodal. A sám Chrenek říká: "Osobně jsem s ním o tom nemluvil, nevím, kolik by chtěl."

Podle svých známých Gross akcie Moravia Energo koupil proto, aby na nich vydělal. Chrenek se totiž podle jedné z verzí rozhádal s bývalým akcionářem Sýkorou. Chrenek se jej chtěl zbavit, ale nabídka Sýkoru neuspokojila a tak akcie prodal Grossovi s tím, aby na majoritním vlastníkovi vymohl vyšší sumu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy