Gross inkasoval za akcie Moravia Energo 110 milionů

Domácí Domácí
17. 7. 2009 12:37
Gross vydělal během půl roku desítky milionů, policie nic nevyšetřila
Stanislav Gross na nedávném sjezdu ČSSD
Stanislav Gross na nedávném sjezdu ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross inkasoval za třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo 110 milionů korun. Informoval o tom Radiožurnál.

Gross koupil akcie firmy za velmi výhodných podmínek od svého přítele a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory.

Zaplatil za ně zhruba 20 milionů, část peněz mu přitom půjčila slovenská společnost Key Investment. O půl roku později je prodal firmě Arca Capital Bohemia, již kontroluje sedmatřicetiletý slovenský miliardář Pavol Krúpa.

Radiožurnál nyní zjistil, že tak za krátkou dobu na akciích vydělal 90 milionů korun.

Policie nic nenašla

Obchodem se zabývala i protikorupční policie. Mimo jiné prověřovala, zda zapojení expremiéra do celé operace s akciemi neproběhlo jen na oko, aby spřátelení podnikatelé pomohli expolitikovi vyprat špinavé peníze.

Po několika měsících vyšetřování byl ale případ odložen s tím, že se nepodařilo nic najít.

Moravia Energo, která patřila do impéria třineckého miliardáře Tomáše Chreneka, letos zkrachovala.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy