Greenpeace v Brdech: Více raket bezpečí nezajistí

das
29. 4. 2008 14:30
Přímo z Brd čtenářům odpovídal aktivista Jan Freidinger

Praha/Brdy - Dvacítka členů ekologické organizace Greenpeace obsadila místo ve vojenském prostoru v Brdech, kde by měl v budoucnu stát americký radar.

Aktivisté, kteří tam svůj tábor rozbili v pondělí, chtějí na kótě 718 vydržet i několik týdnů.

Chtějí tak vyjádřit svůj nesouhlas s jeho plánovanou výstavbou.

Čtěte více: Kótu, kde má stát americký radar, obsadili Greenpeace

Velitel vojenského újezdu podplukovník Březovský už vyzval účastníky akce, aby místo vyklidili. Aktivisté ale neposlechli.

Co chtějí akcí dokázat? Jak dlouho na místě vydrží? Jsou připraveni i na evetualitu, že by proti nim vojáci nějak zasáhli?

Čtenáři Aktuálně.cz se online ptali jednoho z účastníků akce, Jana Freidingera.

Přečtěte si celý rozhovor:

Odpovězeno: 29. 04. | 13:12Autor: JK

Otázka: Dobrý den.

1. Zajímalo by mě, jak souvisí Radar s ochranou přírody, respektive zda se Greenpeace dalo na politiku. (což já tvrdím už dlouho)

2. Co budete vykládat, až ve vašich řadách dojde k nějakému zranění? Připomínám, že jste ve vojenském újezdu!

Jan Freidinger: 1. Jiz z nazvu a hitorie nasi organizace je zrejme, ze nase aktivity maji dva hkavni cile . Zdrave a zivotni prostredi a odzbrojeni (jaderne). Nase prvni akce byly zamereny proti nuklearnim testum temata odzbrojeni nejsou pro nas zadnou novinkozu Greenpeac ese v zadnem pripade nedalo na politiku, jsme apoliticka informace, ktera v ruzných kampaních sdíli podobné názory s různýmis stranami. Např. na prolomení limitů těžby hnědého uhlí mame podobný názor jako litvínovská ODS, na radar jako Soc. dem, se stranou zelených seaz na otazku biopaliv shodneme v ebnergetice a pod.

2. Nevím, zdali plně chápu vaši otázku, každopádně doufám, že k žádnému zranění nedojde. Zranění na našich akcích jsou naprosto výjmečnou záležitostí.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:13Autor: Kuba

Otázka: Není lepší, aby jeden radar přebejval, než aby potom chyběl???

Jan Freidinger: Pokud si myslíte, že je lepší utratit 150 mld USD za něco co nefunguje, je namireno proti zatim neexistujici hrozbe, zvysuje mezinarodni napeti a stimuluje zavody ve zbrojeni, pak mate jiste pravdu. Ja jsem opacneho nazoru.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:13Autor: Slavek

Otázka: Odkud cerpate finance na takovehle akce a jak se k vam muze clovek pridat?

Jan Freidinger: Greenpeace je financovano z daru individualnich darcu, neprijimame dary od firem, vlad, granty a pod. Podivejte se na nase stranky, www.greenpeace.cz, kde naleznete moznosti jak nas podporit.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:14Autor: Meňo

Otázka: Je ještě nějaká naděje ? Díky.

Jan Freidinger: Nadeje je vzdy, rozhodujici bude hlasovani v PSP a my udelame vse co je v nasich silach, aby radar v CR nebyl.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:14Autor: Marcel

Otázka: Rozhodně se nedejte, vydržte. Někdo musí!

Jan Freidinger: Dekujeme za podporu.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:15Autor: Lucius Malfoy

Otázka: Domnívám se, že svět by byl mnohem lepší místo pro život,kdybych vám zlomil nos, utrhnul jedno ucho a do kanceláře Greenpeace vyprázdnil obsah fekálního vozu. Jsem si vědom, že jde o porušení zákona, ale já a mnoho mých kolegů to tak cítíme. Co vy a vaše neoprávněné vniknutí do vojenského prostoru?

Jan Freidinger: Myslim, ze mate o nas velmi zkreslenou predstavu, prijdte nekdy za nami do kancelare a zjistite, ze neni treba nam ani lamat nos ani trhat uši.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:22Autor: Jindřich

Otázka: Dobrý den, jak se mohlo stát, že do střeženého vojenského prostoru vnikli narušitelé? Vždyť ohrozili nejen sami sebe, ale i ostatní...

Jak to budete řešit? Nebylo by správné je nechat demokraticky vyhladovět? Pak by jistě slezli sami a dobrovolně...
Děkuji

Jan Freidinger: Nevim, zdali je to otazka na nas, ale pokud byste znal mistni podminky, zjistil byste, ze jsme nikoho neohrozili.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:23Autor: Ivo Brabec

Otázka: Nemam nic proti vasi akci, nicmene mel jsem dojem, ze Greenpeace je ekologicka organizace a neplete se do ryze politickych zalezitosti. Touto akci si kazite dojem u lidi, jako jsem ja, kteri by Vas byly ochotni podporovat, ale pouze v pripade, ze se budete striktne drzet ekologickych temat.

Jan Freidinger: Dobry den, jiz bylo na vasi prvni otazku odpovezeno vyse.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:23Autor: Martin

Otázka: Je vůbec ještě nějaký rozdíl mezi veřejně se prezentujícím komunistou a aktivistou z Greenpeace?

Jan Freidinger: Staci si porovnat nase aktivity, webove stranky a dalsi materialy s temi komunistickymi, nikdo z nasich aktivistu komunisty nevoli, jen pripominam ze proti radaru nejsou jen komuniste ale sedmdesat procent vsech obyvatel CR.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:29Autor: Dan

Otázka: Považují členové Greenpeace lezení po stromech za nejlepší prostředek pro demonstraci svých sil a schopností? Opice v pralesech dávají stejným způsobem na odiv své postavení ve smečce. Nejdůležitější opice jsou na stromě nejvýše! Přeji Vám hodně vysokých stromů a mnoho banánů na nich. Samozřejmě BIO

Jan Freidinger: Dobry den, nase akce jsou jen nepatrnou soucasti nasi prace, zbytek je predevsim odborna prace. Podivejte se na nase webove stranky www.greenpeace.cz a zjistite, ze kolem radaru jsme meli daleko vice aktivit, usporadali jsme navstevu experta na protiraketovou obranu P. Coyla, na zadost americkych kongresnanu jsme v Praze zorganizovali jejich setkani s odpurci radaru, podileli jsme se na odbornych oponenturach vladnich dopadovych studii, vydavame internetove infolisty k protiraketove obrane a pod.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:35Autor: prozakladnu.cz

Otázka: Chováte se jako členové mimo zákon postavené KSM, Vám je obrana vlasti lhostejná, nebo patříte mezi ně dokonce ?

Jan Freidinger: Obrana nasi zeme nam neni lhostejna, ale nepodporujeme umisteni zarizeni, ktere nejenze nefunguje, ale zaroven zvysuje mezinarodni napeti a stimuluje k novym zavodum ve zbrojeni. Podle MDA americke protiraketove agentury je nejvyssi ambici systemu GMD sestrelit jednu raketu bez jakychkoliv klamnych hlavic a jinych dostupnych proti opatreni. Pokud by Iran takovou raketu vyvinul, nebylo by pro nej problemem tuto obranu prekonat vyrobou vetsiho poctu raket, a tak stale dokola. nemyslim si, ze vice raket prispeje k vetsi stabilite a bezpecnocti.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:44Autor: mirek

Otázka: Jsem rád, že Greenpeace jsou věrni svým kořenům a že se nebojí i činů nepopulárních, které hlavě vadí mocným a nezodpovědným. Jak je možné práci Greenpeace v Česku podpořit a je možné se do ní i příležitostně zapojit? Děkuji za odpověď a doufam, že v Brdech vydržíte co nejdéle! :-)

Jan Freidinger: dik za podporu, podivejte se na stranky www.greenpeace cz a zjistite moznosti jak nas podporit - stat se dobrovolnikem, aktivistou zamestnancem nebo nas pdoporit financne.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:44Autor: Indy

Otázka: Doba sympataku na gumovych clunech je davno pryc...

opravdu vas bavi delat pesaky nadnarodni, nepruhledne financovane natlakove organizace?

mate jeste poneti co skutecne delaji Vasi bossove?

kdy jste naposledy Vy a CZ pobocka udelali neco OBJEKTIVNE uzitecneho (nemyslim zviditelnovani se)?

Jan Freidinger: O tom, jake kampane vedeme, si rozhodujeme sami zde v CR a je jen na nas, zdali se pripojime k celosvetovym kmapanim, naopak nase centrala v Amstrerdamu nebyla prilis naklonenna nasemu planu na protiradarovou kampan v CR.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:46Autor: Řanda

Otázka: Na základě jakých studií či analýz dospěla GP k tomu, že radar je něco, co stát nemá? Stále zveřejňujete nějaké dokumenty (o ochraně přírody), které mají dokládat, že děláte správnou věc, ale teď? Jaký ZDROJ vašeho politického názoru na škodlivost radaru? Nechci jen fráze a proklamace.

Jan Freidinger: Asi vas to prekvapi, ale do znacne miry vychazime z dokumentu a zdroju pochazejicich primo z USA, at uz od byvaleho namestka ministra obrany USA P. Coyla, ktery s nami uzce spolupracuje, nebo vyuzivame informaci z americkeho kongresu a pod. Staci se na nasich strankach podivat na nase infolisty, ve kterych naleznete odkazy na vetsinu vyuzivanych dokumentu. vzdy uvadime zdroje, z kterych cerpame.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:47Autor: qpallex

Otázka: Myslíte si,že se tomuto kroku nebudou "lidé"(poslanci ČR...)smát?Vždyť to rozhodli o nás bez nás,fandím Vám,ale je to asi zbytečné,v tomhle se jako jedna rodina Náš národ za Vás nepostaví,co?

Jan Freidinger: Myslim ze ne, vcera nam dokonce nejmenovana jedna poslankyne gratulovala k akci.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:47Autor: deluso

Otázka: věřím,že to,co děláte v Brdech,je správné.Je to odpor proti radaru,o kterém víme jen málo,absolutistické vládě a sobectví mocných.co myslíte,že vede vladní zastánce radaru k přijetí takové smlouvy?peníze pro ně,moc,nebo si snad skutečně myslí,že tím zlepší podmínky života na zemi a mír?Děkuji

Jan Freidinger: dekujeme za podporu.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:47Autor: pavel

Otázka: Držím palce a vydržte, konečně někdo něco dělá a ne jenom kecá. Co je to za demokracii, když není zájem o oboustrannou diskuzi s relevantními fakty.

Jan Freidinger: Dik za podporu.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:48Autor: Laďa

Otázka: Jako organizace Greenpeace jste proti američanům? Tady se staráte o jeden nevinný radar ale to že se kácí pralesy, zabijejí zvířata v Africe to už asi nevidíte že?

Jan Freidinger: V zadnem pripade nemame nic proti Americe, je to kontinent, kde nase organizace vznikla a kde stale mame svou pobocku, navic pri nasi kampani uzce spolupracujeme jak s nekterymi americkymi kongresmany tak i s americkymi experty na protiraketovou obranu.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:51Autor: JJ

Otázka: Greenpeace je globalni firma, ktera dela kampane, na ktere ziska prostredky. Jakym pravem keca do otazek bezpecnosti CR? Akorat si na tom honi publicitu a lidi na place jim delaji uzitecne blbce (sve zamestnance tam GP prirozene neposle).

Jan Freidinger: Jako obcanum teto zeme nam neni lhostejna nase budocnost.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:52Autor: Jana Vyhlídková

Otázka: Dobrý den, mohu za vámi přijet?

Jan Freidinger: Ano, velmi radi vas tu uvitame.

Odpovězeno: 29. 04. | 13:53Autor: Ladislav555

Otázka: Dobrý den, tedy Greenpeace zrovna nemusím, ale za tento krok, obsazení plánovaného místa kde by měla sídlit cizí armáda a být předpokládaný terč prvého úderu, t.j. zničení "očí" nepřítele, Vám gratuluji a fandím! Politická policie Vás prý chce nechat vyhladovět? Co balón a zásoby shodit padákem?

Jan Freidinger: Jidla mame zatim dostatek, nemyslim si, že taktika vyhladoveni by byla uspesna, dik za podporu.

Odpovězeno: 29. 04. | 14:01Autor: Miloš

Otázka: Kolik procent vašeho rozpočtu kryje KGB?

Jan Freidinger: Jsme financovani jen dary individualnich darcu, na nasem webu je k dispozici vyrocni zprava. Takze lehce zjistite ze podil na financovani Greenpeace od KGB(ktera se tak jiz navic v Rusku nejmenuje) je nula procent.

Dekuji vsem za zajimave otazky, pokud vas me odpovedi neuspokojily, muzete se na me obratit formou emailu: [email protected], nebo navstivit nasi kancelar. S pozdravem Jan Freidinger

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy