Greenpeace: Bízková dá hlas Prunéřovu, ale stopneme to

Pavel Baroch
21. 4. 2010 0:01
V krajním případě půjdeme i k soudu, říkají odpůrci elektrárny
Foto: Greenpeace

Praha - Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková ještě neví, kdy a jak její úřad rozhodne o nové elektrárně Prunéřov v severozápadních Čechách.

"Potřebuji odpovědi na daleko víc otázek, než jsem si původně myslela," řekla redakci Aktuálně.cz Bízková, když formulovala své priority v resortu. Dodala pouze, že rozhodnutí o Prunéřovu už nebude trvat dlouho.

Česká pobočka Greenpeace je však přesvědčena, že ministryně posvětí plán společnosti ČEZ, který počítá s nižší účinností elektrárny a tedy většími emisemi skleníkových plynů.

"Myslíme, že to tak skutečně dopadne," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace. Zároveň ovšem mají Greenpeace plán, jak přimět ČEZ, aby pro Prunéřov použil čistší technologie. V krajním případě počítají i s tím, že se obrátí na soud.

"Soudy jsou ale až to poslední, co chceme," zůdrazňuje Rovenský.

Zastavíme to

Na ministerstvu životního prostředí už je souhlas s návrhem ČEZu připraven. Sama společnost si je úspěchcem jista, podle Hospodářských novin si už za sedm miliard korun nechává vyrábět kotle podle své varianty projektu.

Až bude mít společnost ČEZ stanovisko ministerstva životního prostředí k ekologickému posouzení nové elektrárny (EIA), může začít územní řízení, poté řízení o integrované prevenci a nakonec stavební řízení.

Greenpeace hodně spoléhá právě na řízení o integrované prevenci, protože v něm se rozhoduje o použití nejlepší dostupné technologie. A právě o ní se od počátku vede spor o Prunéřov.

Foto: Ludvík Hradilek

ČEZ tvrdí, že pro elektrárnu, pro níž je zajištěno uhlí na 25 let provozu, zvolil tu nejmodernější a nejčistší technologii. Greenpeace a další kritici to odmítají a požadují dokonalejší metodu spalování hnědého uhlí.

Prunéřov jako precedens

Česká kancelář Greenpeace pokládá souboj o podobu nové elektrárny Prunéřov jako precedentní.

Pokud úřady povolí společnosti ČEZ nižší účinnost Prunéřova, může pak podle Greenpeace žádat jakákoli firma změkčení ekologických požadavků na její elektrárnu, teplárnu nebo jiný zdroj znečištění.

Bízková rozšíří program Zelená úsporám na školy

Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková má kromě Prunéřova další priority. Chce ještě do konce svého funkčního období po volbách více využít peníze z evropských fondů, například na snížežení znečišťování ovzduší na Ostravsku.

Na zateplení školky v Humpolci výrazně přispěla Evropská unie
Na zateplení školky v Humpolci výrazně přispěla Evropská unie | Foto: SFŽP

Chce také rozšířit program Zelená úsporám na zateplování školek, škol, domů sociálních služeb a další obecní budovy. Bízková plánuje, že by na tyto účely použila čtyři miliardy, rada Státního fondu životního prostředí přitom navrhoval pět miliard.

"Nová úprava programu Zelená úsporám může především může výrazně pomoci stavebním firmám. Pro podnikatelské subjekty by to znamenalo nové zakázky a tím i nová pracovní místa," řekla ministryně. Dodala, že toto opatření neomezí domácnosti, pro něž je program především určen.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy