Grafika: Jak se vypralo 300 milionů z cinklých zakázek Lesů

Radek Nohl Jiří Kropáček Radek Nohl, Jiří Kropáček
15. 2. 2015 19:35
Peníze z údajně zmanipulovaných IT zakázek státního podniku Lesy ČR šly podle policie přes švýcarské účty nastrčených firem z Británie či Karibiku až na konta obviněných českých podnikatelů.

Praha - Protikorupční policisté detailně zmapovali, jak z údajně cinklých a předražených IT zakázek státního podniku Lesů ČR odteklo přes nastrčené zahraniční firmy téměř 300 milionů korun, aby se vyprané vrátily zpět do Česka.

Peníze šly napřed k firmám dynn a Time Import, které zakázky na počítačové systémy vyhrály. Dohromady jim Lesy ČR poslaly zhruba 1,2 miliardy.

Přibližně čtvrtinu z této částky pak společnosti odeslaly na švýcarská konta nastrčených zahraničních společností, aby nakonec podstatná část milionů skončila podle vyšetřovatelů u podnikatele Jiřího Harta, kterého policie označuje za klíčovou postavu kauzy a člověka, který stál jak za společností dynn, tak za firmou Time Import. (Jak přesně peníze z Lesů ČR podle policie tekly, se podívejte v grafice).

Dosud neznámé detaily případu vyčetl server Aktuálně.cz z policejního dokumentu, na základě kterého detektivové zmrazili mimo jiné i polovinu vily Hartovy manželky.

Podnikatel v PR a marketingu Jiří Hart je nyní společně s dalšími třemi podnikateli obviněn z praní špinavých peněz. Z manipulace tendrů byl koncem roku 2013 obviněn i někdejší šéf IT oddělení Lesů Jan Přibyl, který měl podnikatelům pomoci zakázky získat.

Nastrčené firmy se švýcarskými konty

Celý příběh se začal psát v roce 2009, kdy společnosti dynn a Time Import IT zakázky vyhrály. Ještě tentýž rok poslaly obě firmy miliony korun na švýcarská konta dvou britských společností Eckford Management Limited a Kendall Systems Limited, které měl podle policie tajně ovládat Jiří Hart.

Během čtyř let takhle ostrovní firmy získaly 287 milionů korun za různé poradenské služby, které podle policejní verze nikdy neproběhly. Finanční toky mezi českými a britskými firmami údajně kryly fiktivní faktury.

Koloběh peněz ale zdaleka nekončil. Podle zjištění policistů šly finance na další švýcarský účet - tentokrát patřící společnosti Stone & Pearl Consulting Corporation se sídlem v tichomořském ostrovním ministátě Samoa.

Teprve z ní pak tekly peníze konkrétním lidem. Patnáct milionů dostal podle policie podnikatel Jiří Pantoflíček, který je předsedou představenstva společnosti dynn a policie ho od ledna stíhá spolu s Jiřím Hartem, Michalem Křížem a Martinem Štufim.

Další peníze - zhruba 296 milionů - pak přistály na účtech Jiřího Harta. Část z nich přitom prošla účetnictvím další zahraniční společnosti - Baryk Investments, která sídlí v Karibiku na Britských Panenských ostrovech. Peníze měli obvinění vybírat v hotovosti.

Žaloby na média i senátora

Jiří Hart se dosud ke kauze nevyjádřil, přestože přes právníka obdržel žádost o zodpovězení několika otázek i kontakt na redakci.

Podnikatel Jiří Pantoflíček ze společnosti dynn, která je v likvidaci, všechna podezření rázně odmítá. "Policie uvádí nepravdy, já jsem to zažil už mnohokrát. Já jsem jim říkal několikrát, že na to mám smlouvu. Na to nikdo nereflektoval, ani policisté, ani novináři. Jsou to jen hlouposti, které se oni domnívají. Doufám, že se to už dostane k soudu," řekl Aktuálně.cz Pantoflíček.

Už v minulosti podal několik žalob na média, která o kauze informovala. Zažaloval i lidoveckého senátora Petra Šilara, jehož trestní oznámení celou kauzu spustilo.

Foto: Aktuálně.cz

Lesy ČR

Z IT zakázek státního podniku Lesy ČR bylo podle policie neoprávněně vyplaceno společnosti dynn 125 310 220 korun a společnosti Time Import 162 155 329 korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy