Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

Zákon o nejvyšším státním zastupitelství
Zákon, který by zajistil větší nezávislost žalobcům, připravila už Nečasova vláda. Ministryně Válková ho však přepsala tak, že naopak posiluje vliv politiků. Premiér Sobotka jí materiál vrátil a požaduje, aby ho co nejrychleji uvedla do původního stavu.

Novela občanského zákoníku
Vázne také slibovaná novela občanského zákoníku, který začal platit na začátku roku 2014. Ministerstvo připravilo v průběhu roku širokou novelu, tu však po kritice stáhlo.

Exekuční a insolvenční řád
Další z mnoha restů ministryně je novela exekučního a insolvenčního řádu. Válková chce posílit dohled nad exekutory a kárná řízení svěřit resortu spravedlnosti.

Kauza Dohnal
Krátce po svém nástupu odvolala Helena Válková šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. Ten proti jejímu rozhodnutí podal rozklad, ministryně však dodnes nerozhodla. Dohnal proto na podzim loňského roku podal na ministryni žalobu pro nečinnost.

3 náměstci ze 4
Hned tři náměstci ze čtyř opustili v průběhu roku ministerstvo. Na jaře po sporech s ministryní odešla legislativní náměstkyně Hana Marvanová, po sporu o tendr na elektronické náramky Válková vyhodila náměstka pro vězeňství Pavla Šterna. Na začátku prosince byl odvolán ekonomický náměstek Pavel Kasík.

Odsun Němců byl to nejhorší
„Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“

 

Právě se děje

Další zprávy