Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

16x
Ministerstvo zvýšilo výkupní ceny za pozemky pro dopravní stavby. Za zemědělskou a lesní půdu mohou nyní vlastníci dostat až šestnáctinásobek odhadní ceny místo dosavadního dvojnásobku. Tím se rozhýbaly do té doby prakticky paralyzované projekty.

Ředitelství silnic a dálnic
Prachař byl kritizován především za nešťastnou personální politiku v Ředitelství silnic a dálnic. Krátce po svém nástupu odvolal ředitele Pavla Kočicu, úřad pak dočasně řídil Jiří Mayer. V dubnu Prachař jmenoval Jana Kubiše, aby ho jen po čtyřech měsících zase odvolal a vedením úřadu pověřil exmanažerku Agrofertu Soňu Křítkovou. Prachařův nástupce Ťok pak na začátku prosince vrátil do čela úřadu Kubiše.

Nový mýtný systém
Ministr Prachař vypsal soutěž na projektového manažera, který by připravil soutěž na nový mýtný systém. V roce 2016 totiž končí desetiletý kontrakt s firmou Kapsch. Prachařův nástupce však tendr na poradce zrušil. Řešení slíbil představit v první polovině roku 2015.

10 %
Mýtné pro kamiony se od ledna 2015 zvýšilo o 10 %. Autobusy, které mají mýtné výrazně nižší než kamiony, platí dokonce o 30 % víc.

SPZ na přání
Prachař nedokázal včas připravit plánované vydávání poznávacích značek na přání. U poslanců si vymohl roční odklad, za volitelnou SPZ si bude možné připlatit nejdříve v roce 2016.

1 zaměstnanec
Ministerstvo udrželo téměř stejný počet zaměstnanců, respektive přibyl jen jeden navíc. V úřadu tak pracuje 422 lidí.

72 milionů
Stát zaplatí za odstranění závalu na stavbě D8 72 milionů. Prachař zakázku bez soutěže přidělil firmě Eurovia CS, která dálnici staví.

600 milionů
Ministerstvo dopravy si pro letošní rok vyjednalo navýšení resortního rozpočtu o víc než půl miliardy korun. Peníze půjdou na pokrytí inflace u regionální železniční dopravy, kompenzace studentských slev dopravců a dále na správní agendy.

 

Právě se děje

Další zprávy