Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

700 korun
Ministryně prosadila růst minimální mzdy na 700 korun. S opatřením nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš a zaměstnavatelé – původně se totiž kabinet dohodl na růstu o 500 korun. Ministryně navíc požaduje, aby do roku 2018 minimální mzda vzrostla celkem o dva tisíce.

200 korun
Od ledna 2015 si důchodci polepší o 200 korun. Důchodová norma zavádí stejný výpočet růstu důchodů, jako platil před škrty pravicové vlády. Budou se automaticky zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci, nyní je to třetina růstu spotřebitelských cen. Důchodci navíc mají znovu nárok na slevu na dani.

Porodné na druhé dítě
Zavedení porodného na druhé dítě ve výši 10 tisíc korun a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde podle ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun.

1,8 miliardy
Po krachu Drábkových sKaret chystá ministerstvo nový systém výplaty sociálních dávek i agendy zaměstnanosti. Celý IT systém má stát až 1,8 miliardy korun.

Konec 2. pilíře
Vláda se shodla, že součást důchodové reformy vlády Petra Nečase – 2. pilíř důchodového spoření – skončí v lednu 2016. Do pilíře vstoupilo 83 tisíc lidí.

Marie Bílková
Náhlé odvolání šéfky Úřadu práce Marie Bílkové překvapilo opoziční i koaliční politiky. Bílková totiž byla považována za úřednici, která dokázala stabilizovat úřad po chaosu panujícím za ministra Drábka. Ministerstvo vypsalo na místo výběrové řízení, nového šéfa však nevybralo, protože není jisté, zda tendr odpovídá služebnímu zákonu.

3 %
Ministryně Marksová navrhovala růst platů politiků o procento, poslanci si nakonec odhlasovali 3 %. Boj o platy tím ale nekončí – Nejvyšší soud nedávno řekl, že ministerstvo celé roky počítá platy soudců i politiků špatně a mělo by jim přidat. Soudci navíc zřejmě budou mít nárok na proplacení rozdílu za uplynulé roky.

93 milionů
Provozní výdaje ministerstva se meziročně snížily o 93,3 milionu korun. Nejvíce se ušetřilo na nákupu služeb a úpravách a údržbě.

 

Právě se děje

Další zprávy