Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

4 miliardy
Ministerstvo obrany v loňském roce nevyčerpalo z rozpočtu 4,1 miliardy korun. Větší část peněz, 2,7 miliardy Kč, se týká zakázek, u kterých byly odloženy platby. Zbytek jsou úspory na zakázkách, které původně měly stát více, nebo jde o peníze určené na zrušené nebo přesunuté projekty.

Zákon o platech vojáků
Ministerstvo prosadilo dlouho očekávaný zákon o platech vojáků z povolání. Nový systém odměňování zajišťuje vojákům vyšší platy i spravedlivěji přidělované odměny. Nově by podle novely měli mít vojíni základní služební tarif ve výši nejméně 8800 korun měsíčně, svobodníci ale už 19 300 korun, rotní 25 200 korun, poručíci 29 000 korun, kapitáni 38 000 korun. O 20 000 korun vyšší tarif mají mít plukovníci, u generálů se má zvýšit po 10 000 korunách až na 98 000 korun u armádního generála.

Josef Bečvář
Jako náhradu dosavadního náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který v první polovině tohoto roku odchází do čela Vojenského výboru NATO, Stropnický vybral Pavlova dosavadního prvního zástupce Josefa Bečváře.

Jan Beroun
Po aféře kolem Jany Nagyové ministr dosadil na post šéfa Vojenského zpravodajství svého poradce Jana Berouna.

Zrušení Vojenského újezdu Brdy
Ministerstvo protlačilo armádou dlouho požadované zrušení Vojenského újezdu Brdy. Podle Stropnického tím armáda ušetří 70 milionů korun ročně.

500 vojáků
Pět stovek vojáků poslalo ministerstvo obrany do bývalého armádního skladu ve Vrběticích, kde v polovině října vybuchla soukromníky uskladněná munice. Jen platy vojáků a jejich strava ve Vrběticích přijde armádu na milion korun měsíčně, další miliony stojí technika.

Vojska NATO u nás nechceme
„U nás trvalý pobyt jakýchkoli cizích jednotek je prostě nějakým způsobem pořád problém. Patřím ke generaci, která tady zažívala těch 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace, a pořád ještě je to trochu psychologický problém.“

 

Právě se děje

Další zprávy