Grafika: Povinně, nebo nepovinně? Tak se očkuje v Evropě

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Štěpán Plaček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
10. 3. 2015 14:35
Podívejte se, jak se očkuje na různých místech starého kontinentu. A zkontrolujte si, co vás čeká, když se neočkovaní nakazíte obrnou.

Praha - Česko naruby. Kuřákům stát nedokáže nařídit, aby típli cigaretu, protože mohou ohrozit zdraví jiných lidí. V ostatních evropských zemích je přitom zákaz kouření v restauracích samozřejmostí.

Naopak očkování, které je na západ od Aše povětšinou dobrovolné, stát vymáhá pod pohrůžkou pokuty. „A to i v případech, kdy choroba není přenosná z člověka na člověka, jako je tomu třeba u tetanu,“ podotýká právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Odpovědnost za zdraví dítěte by měla podle ní ležet především na rodičích. S jednou výjimkou: za vedlejší účinky vakcín by měl naopak převzít odpovědnost stát. „To je standardní i tam, kde očkování povinné není, například v Irsku nebo v Německu,“ připomíná Zuzana Candigliota.

I v zemích, kde zákon lidem očkování přímo nepřikazuje, totiž stát doporučení obyvatelstvu dává. Třeba v Irsku vláda obyvatele nabádá, aby se vakcinací chránili proti dvanácti chorobám - tuberkulóze, záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemophilus influenze B, dětské obrně, meningitidě C, pneumokokové infekci, hepatitidě typu B, příušnicím, spalničkám a zarděnkám.

A většina lidí na doporučení slyší. Podle statistik Světové zdravotnické organizace se proočkovanost irských dětí pohybuje mezi 88 a 95 procenty podle druhu nemoci. „Očkování je ale striktně vázáno na informovaný souhlas pacienta nebo jeho zákonného zástupce. Lékaři jsou výslovně upozorňováni na to, že pokud budou aplikovat vakcínu bez souhlasu, mohou být civilně i trestněprávně odpovědni za napadení nebo ublížení na těle,“ podotýká právnička Ligy lidských práv.

Represivní přístup podobný tomu českému se podle Candiglioty objevuje jen v dalších postkomunistických státech Evropy.

Ve kterých zemích je očkování povinné? Proti kolika chorobám očkují různé evropské státy? Jsou lidé v zemích, které očkování represivně vyžadují, méně nemocní? A čemu se lidé vystavují, pokud si vakcínu nenechají vpíchnout a některou z nebezpečných chorob se nakazí? Přehledně zpracované odpovědi na tyto otázky najdete nahoře v grafice.

Tetanus

Jedinou účinnou prevencí je očkování. Od roku 1958 se celoplošně očkují děti, od roku 1974 i dospělí. Prevencí proti tetanu je také důsledná dezinfekce ran. Peroxid vodíku uvolní v ráně kyslík, čímž zahubí Clostridii, která přežívá pouze v prostředí bez přístupu vzduchu. 

V posledních letech bylo smrtelných asi 11 procent případů. Nejvyšší úmrtnost je u neočkovaných lidí a osob starších 60 let.

Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Jak se dostane infekce do těla člověka?
• Infekce vniká do těla ránou, do které se dostanou bakterie Clostridium.
• Bakterie se nacházejí ve výkalech zvířat či lidí. S výkaly se bakterie dostávají do půdy, kde se „zapouzdří“. Vytvoří takzvané spory, které jsou velmi odolné, vydrží v půdě i několik desítek let.
• V ráně se ale spory odpouzdří a začnou se množit. Samotné bakterie se nešíří, zůstávají v místě poranění. Začnou ale vylučovat neurotoxiny (tetanospasminy) - jedovaté látky, které pronikají do okolních nervových zakončení a šíří se jejich vlákny.
• Ovlivňují motorické nervy (tedy nervová vlákna kontrolující svalstvo, které ovládáme vůlí). Vznikají bolestivé svalové křeče. Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka.

Foto: SZÚ, Aktuálně.cz

Jak se infekce projevuje?
• První příznaky nemoci se dostaví 3 až 30 dní po nákaze. Čím dříve se infekce projeví, tím horší má choroba průběh a následky.
• Charakteristickými znaky jsou zánět a křeče celého těla. Nejprve se nemoc projeví nespavostí a svalovým neklidem. Postupně napadá žvýkací svaly a způsobuje jejich křeče. Pacient bolestivě křiví ústa, nemůže je otevřít a nesnadno se mu polyká. Postupně začnou selhávat i mimické svaly a hlasivky, takže nemocný nemůže mluvit. Tetanus napadá svalstvo v okolí páteře, přechází na trup a končetiny, interval křečí se postupně zkracuje. Jako reakce na infekci se objevuje teplota a nadměrné pocení. Krevní tlak je vyšší a srdce bije rychleji. Pokud tetanus napadne dýchací svaly, může se nemocný udusit. Vzácně mohou svaly kvůli křeči prasknout.
• Komplikace tetanu - postižení plic a srdce, hrozí postižení ledvin. V nejtěžších případech končí tetanus smrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy