Babiš se Zemanem proberou kauzu Huawei. Připomeňte si, co se dosud v případu odehrálo

Václav Junek
28. 1. 2019 15:49
Premiér Andrej Babiš se v pondělí v podvečer sešel s hlavou státu Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Na programu jejich setkání by kromě přípravy pravidelné schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice mohlo být i jednání o kauze Huawei. Zeman sám avizoval, že by situaci kolem bezpečnostního varování před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE rád prokonzultoval s premiérem. Připomeňte si, jak se česká linka kauzy Huawei vyvíjela.
Budova BIS
Budova BIS | Foto: Ludvík Hradilek

První varování BIS

Před hrozbou společností Huawei a ZTE varovala Bezpečnostní informační služba (BIS) už ve výroční zprávě za rok 2013. Poukazovala v ní na rostoucí podíl těchto společností na českém telekomunikačním trhu a zdůrazňovala, že obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami.

V některých zemích byla společnost Huawei mimo jiné vyloučena z účasti na budování sítí pro přenos citlivých informací. V USA mají od loňského roku úředníci vlády a jejich spolupracovníci zákaz používat přístroje značek Huawei a ZTE. Více čtěte zde.

 

Právě se děje

Další zprávy