Mimořádná zpráva

Na nové koleno se čeká i 2,5 roku. Porovnali jsme, jak dlouhé jsou fronty na operace

Jakub Heller Jiří Kropáček Jakub Heller, Jiří Kropáček
12. 12. 2019 5:30
Deník Aktuálně.cz zmapoval ve spolupráci s projektem Česko v datech čekací doby ve fakultních nemocnicích. Tyto zpravidla největší nemocnice v krajích se pyšní špičkovými odborníky a leckdy i unikátním vybavením. Pacienti se však musí obrnit trpělivostí, pokud v nich chtějí absolvovat neakutní chirurgický zákrok. Zájem je totiž obrovský. Čekací doby se pohybují i v řádu několika let.

FN Brno

-

FN u sv. Anny v Brně

-

FN Hradec Králové

-

FN Motol

-

VFN Praha

-

FN Královské Vinohrady

-

FN Olomouc

-

FN Ostrava

-

FN Plzeň

-

Rozdíly mezi fakultními nemocnicemi mohou být skutečně u jednotlivých chirurgických zákroků propastné. Zatímco třeba na olomoucké klinice se pacient výměny kolenního kloubu dočká už za čtyři až osm měsíců, v ostravské nemocnici se na operaci dostane v průměru až za dva a půl roku.

Podobné je to třeba s neakutní operací žlučníku. V pražském Motole se pacient se žlučníkem na chirurgický stůl dostane do dvou měsíců, ve Fakultní nemocnici Hradec králové to zabere měsíců osm.

Pokud jde o důvody, které k dlouhým pořadníkům vedou, v těch mají fakultní nemocnice jasno. Mají co dělat s tím, že jde totiž zpravidla o největší a nejlépe vybavené nemocnice v celém regionu. "A jelikož má pacient ze zákona svobodnou volbu zdravotnického zařízení, odráží se tato skutečnost i na velkém zájmu veřejnosti o naše služby," říká například Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň.

Nezřídka je podle ní fakultní nemocnice také pro danou odbornost jediným pracovištěm svého druhu v kraji. V případě plzeňské nemocnice je to třeba urologická klinika, která nemá obdoby. "Zároveň naši zdravotníci často suplují péči odborníků jiných nemocnic v kraji či soukromé ambulantní sféry," dodává Levorová.

Obzvláště do některých pražských a brněnských nemocnic se navíc sjíždějí pacienti z celé země. "Jednoduše proto, že si najdou a zjistí kladné reference na daný zákrok," říká Dana Lipovská, mluvčí FN u sv. Anny v Brně. Obě města jsou také velmi dobře dopravně dostupná.

Se stejnou obtíží se potýká i pražský Motol. Podle něj je ale podstatný ještě jeden, důležitější faktor. "Tím hlavním důvodem dlouhých čekacích lhůt je nedostatek zdravotnického personálu," říká Pavlína Danková, mluvčí FN Motol.

Nemocnice musí uvádět, jak dlouho se na zákrok čeká

Velký počet pacientů a nedostatek doktorů tak vedou k přetížení fakultních nemocnic. Se stejnými problémy se však potýkají i některé krajské nemocnice, například ta v Liberci. Lépe jsou na tom zpravidla menší městské nemocnice a soukromé kliniky. Řada z nich ostatně čekací lhůty u mnoha zákroků ani nezveřejňuje, protože nejsou moc dlouhé.

Zákon z roku 2011 nemocnicím ukládá uvádět čekací doby pouze u zákroků, na které se čeká déle než dva měsíce, a u vyšetření, na která pacienti stojí frontu delší než tři týdny.

Ministerstvo zdravotnictví tak tehdy reagovalo na doporučení Evropské unie, které mělo pacientům pomoci lépe si vybrat nemocnici, kam na operaci půjdou. Problém ale je, že neexistuje jednotný předpis, jak mají být tyto informace zveřejněny, a pro pacienta, který se nevyzná v lékařském žargonu a latinských názvech, mohou být často matoucí.

Navíc ani fakt, že daný zákrok není v seznamu čekacích dob konkrétní kliniky, ještě neznamená, že na něj skutečně dlouhá čekací doba není. A to i proto, že některé nemocnice zjevně nemají na webu aktuální informace. Například údaje ostravské nemocnice vycházejí podle jejího vlastního webu z dat z roku 2016. Hned několik nemocnic také redakci čekací doby na konkrétní zákroky, které jim v seznamu chyběly, zaslalo až dodatečně, a to přesto, že byly leckdy delší než dva měsíce, a tudíž měly už být uvedeny na webu lékařského zařízení.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 20 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy