Na nové koleno se čeká i 2,5 roku. Porovnali jsme, jak dlouhé jsou fronty na operace

Jakub Heller Jiří Kropáček Jakub Heller, Jiří Kropáček
12. 12. 2019 5:30
Deník Aktuálně.cz zmapoval ve spolupráci s projektem Česko v datech čekací doby ve fakultních nemocnicích. Tyto zpravidla největší nemocnice v krajích se pyšní špičkovými odborníky a leckdy i unikátním vybavením. Pacienti se však musí obrnit trpělivostí, pokud v nich chtějí absolvovat neakutní chirurgický zákrok. Zájem je totiž obrovský. Čekací doby se pohybují i v řádu několika let.

FN Brno

-

FN u sv. Anny v Brně

-

FN Hradec Králové

-

FN Motol

-

VFN Praha

-

FN Královské Vinohrady

-

FN Olomouc

-

FN Ostrava

-

FN Plzeň

-

Rozdíly mezi fakultními nemocnicemi mohou být skutečně u jednotlivých chirurgických zákroků propastné. Zatímco třeba na olomoucké klinice se pacient výměny kolenního kloubu dočká už za čtyři až osm měsíců, v ostravské nemocnici se na operaci dostane v průměru až za dva a půl roku.

Podobné je to třeba s neakutní operací žlučníku. V pražském Motole se pacient se žlučníkem na chirurgický stůl dostane do dvou měsíců, ve Fakultní nemocnici Hradec králové to zabere měsíců osm.

Pokud jde o důvody, které k dlouhým pořadníkům vedou, v těch mají fakultní nemocnice jasno. Mají co dělat s tím, že jde totiž zpravidla o největší a nejlépe vybavené nemocnice v celém regionu. "A jelikož má pacient ze zákona svobodnou volbu zdravotnického zařízení, odráží se tato skutečnost i na velkém zájmu veřejnosti o naše služby," říká například Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň.

Nezřídka je podle ní fakultní nemocnice také pro danou odbornost jediným pracovištěm svého druhu v kraji. V případě plzeňské nemocnice je to třeba urologická klinika, která nemá obdoby. "Zároveň naši zdravotníci často suplují péči odborníků jiných nemocnic v kraji či soukromé ambulantní sféry," dodává Levorová.

Obzvláště do některých pražských a brněnských nemocnic se navíc sjíždějí pacienti z celé země. "Jednoduše proto, že si najdou a zjistí kladné reference na daný zákrok," říká Dana Lipovská, mluvčí FN u sv. Anny v Brně. Obě města jsou také velmi dobře dopravně dostupná.

Se stejnou obtíží se potýká i pražský Motol. Podle něj je ale podstatný ještě jeden, důležitější faktor. "Tím hlavním důvodem dlouhých čekacích lhůt je nedostatek zdravotnického personálu," říká Pavlína Danková, mluvčí FN Motol.

Nemocnice musí uvádět, jak dlouho se na zákrok čeká

Velký počet pacientů a nedostatek doktorů tak vedou k přetížení fakultních nemocnic. Se stejnými problémy se však potýkají i některé krajské nemocnice, například ta v Liberci. Lépe jsou na tom zpravidla menší městské nemocnice a soukromé kliniky. Řada z nich ostatně čekací lhůty u mnoha zákroků ani nezveřejňuje, protože nejsou moc dlouhé.

Zákon z roku 2011 nemocnicím ukládá uvádět čekací doby pouze u zákroků, na které se čeká déle než dva měsíce, a u vyšetření, na která pacienti stojí frontu delší než tři týdny.

Ministerstvo zdravotnictví tak tehdy reagovalo na doporučení Evropské unie, které mělo pacientům pomoci lépe si vybrat nemocnici, kam na operaci půjdou. Problém ale je, že neexistuje jednotný předpis, jak mají být tyto informace zveřejněny, a pro pacienta, který se nevyzná v lékařském žargonu a latinských názvech, mohou být často matoucí.

Navíc ani fakt, že daný zákrok není v seznamu čekacích dob konkrétní kliniky, ještě neznamená, že na něj skutečně dlouhá čekací doba není. A to i proto, že některé nemocnice zjevně nemají na webu aktuální informace. Například údaje ostravské nemocnice vycházejí podle jejího vlastního webu z dat z roku 2016. Hned několik nemocnic také redakci čekací doby na konkrétní zákroky, které jim v seznamu chyběly, zaslalo až dodatečně, a to přesto, že byly leckdy delší než dva měsíce, a tudíž měly už být uvedeny na webu lékařského zařízení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy