Golf místo lesa ohrozí zdraví i klima, varují vědci

Pavel Baroch
18. 7. 2009 16:20
Část klánovického lesa má ustoupit golfovému hřišti
Obnova golfového hřiště v Klánovicích by znamenala vykácet několik hektarů lesa. Místní obyvatelé jsou proti.
Obnova golfového hřiště v Klánovicích by znamenala vykácet několik hektarů lesa. Místní obyvatelé jsou proti. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odpůrci výstavby golfového areálu v pražských Klánovicích získali prestižního spojence. Proti záměru vykácet část klánovického lesa a vybudovat tam osmnáctijamkové hřiště se postavila ekologická sekce Akademie věd.

"Vznik takových návrhů svědčí o naprosté ignoranci základních funkcí kvalitní zeleně v městských celcích," uvádí se ve stanovisku komise životního prostředí.

V poměrně krátké době to je už podruhé, co se ekologická sekce Akademie věd vyjadřuje k plánům na omezování zeleně v Praze. Poprvé to bylo na podzim, kdy nebývale ostře kritizovala návrhy na změnu územního plánu hlavního města, podle nichž by se měly další zelené plochy změnit na obytné a komerční zóny.

Pokud se plány na likvidaci pražské zeleně uskuteční, projeví se to podle vědců za pár let na zdraví dětí i zvýšením počtu úmrtí starších obyvatel.

V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem.
V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem. | Foto: Ondřej Besperát

"Klánovický les představuje na území Prahy nejucelenější lesní ekosystém s významnými funkcemi a službami pro okolní obyvatelstvo i celou společnost," upozorňuje akademická komise životního prostředí.

Jejím předsedou je Radim Šrám, mezinárodně uznávaný specialista na sledování vlivu životního prostředí na zdraví obyvatel. A členy jsou pracovníci předních vědeckých institucí a univerzit.

Proč je zeleň tak důležitá? "Není to jen zachycování velkého množství prachu a dalších nečistot, ale také regulace vlhkosti ovzduší, vliv na nepříznivé tepelné režimy měst, snížení hlukové zátěže," argumentují čeští vědci.

Golfisté napomáhají globálnímu oteplování

Připomínají i schopnost stromů zachycovat oxid uhličitý, tedy přispívat ke zpomalování globálního oteplování.

Mezi lety 1936 až 1950 se na hřišti na okraji Klánovického lesa hrával golf. Komunisté tam potom vysázeli les. Společnost Forest Golf Resort se již několik let snaží hřiště obnovit. Klánovičtí obyvatelé jsou proti.
Mezi lety 1936 až 1950 se na hřišti na okraji Klánovického lesa hrával golf. Komunisté tam potom vysázeli les. Společnost Forest Golf Resort se již několik let snaží hřiště obnovit. Klánovičtí obyvatelé jsou proti. | Foto: Ondřej Besperát

"Mýcením lesních porostů v největší české aglomeraci za účelem soukromého prospěchu jedné právnické osoby mohou být tyto klimatické změny nesmyslně urychlovány," uvedla ekologická komise.

Tvrzení komise je účelové

Proti jejímu stanovisku se ostře ohradila společnost Forest Golf Resort, která chce v Klánovicích golfové hřiště vybudovat.

"Toto stanovisko považujeme za naprosto účelové," řekla místopředsedkyně představenstva Monika Bažantová. Dodala, že plánované golfové hřiště a úpravy v jeho okolí neublíží, ale naopak přispějí k posílení rekreační funkce.

Bez obav, pokácí se jenom málo stromů

Bažantová tvrdí, že kvůli golfovému hřišti se vykácí jen málo stromů.

"Nedojde k žádné zásadní redukci lesa, která by měla vliv na ekosystém, změny klimatu a další, nedojde k žádným významným společenským škodám, tudíž tvrzení komise životního prostředí je zcela nepravdivé a účelové," tvrdí Bažantová, podle níž komise není žádným vědeckým pracovištěm.

Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně.
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Dopouští se nepřiměřené manipulace s veřejným míněním, neboť podsouvá laické veřejnosti zdání vědeckého elaborátu významného národního výzkumného střediska," dodala Bažantová.

Vědci kritizují i státní Lesy

Ekologická sekce, poradní orgán Akademické rady Akademie věd, ovšem trvá na svých argumentech.

"Projekt výstavby golfového hřiště zasahuje do evropsky významné lokality Blatov a Xaverovský háj a do přírodní rezervace Klánovický les," upozorňuje vědecká komise, která kritizuje i státní podnik Lesy za to, že loni v květnu uzavřel s firmou Forest Golf Resort smlouvu o smlouvě budoucí na pronájem příslušných pozemků.

"Tato smlouva představuje zásadní selhání managamentu Lesů ČR z hlediska jeho povinnosti porosty chránit a zvelebovat," uvedla Komise životního prostředí Akademie věd.

Jsme neutrální, o golfu nerozhodujeme

Vedení Lesů tvrdí, že smlouva o smlouvě budoucí není rozhodnutím o tom, jestli se v Klánovicích golfové hřiště postaví, nebo ho úřady nakonec nepovolí.

"O záměru mohou a musí rozhodnout příslušné správní úřady," řekl Aktuálně.cz mluvčí podniku Michal Kačena. "Zachováváme neutrální postoj. Nechceme nikomu stranit, ani bránit řádnému posouzení a projednání projektu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy