Golf má přednost, na referendum radnice čekat nechce

Pavel Baroch
1. 8. 2009 17:00
Obyvatelé Klánovic bojují s radnicí, nepřejí si, aby se kvůli hřišti kácel les
Miloslav Fučík tou dobou trénoval na okraji Klánovického lesa odpaly. Společnost Forest Golf Resort totiž před rokem vybudovala na malém soukromém pozemku tréninkový areál. Rekonstrukce se dočkala také původní golfová klubovna, ve které je nyní restaurace.
Miloslav Fučík tou dobou trénoval na okraji Klánovického lesa odpaly. Společnost Forest Golf Resort totiž před rokem vybudovala na malém soukromém pozemku tréninkový areál. Rekonstrukce se dočkala také původní golfová klubovna, ve které je nyní restaurace. | Foto: Ondřej Besperát

Klánovice - Spor o stavbu nového golfového hřiště, kvůli němuž by se musela vykácet část lesa, se z pražských Klánovic přesouvá na magistrát hlavního města.

Odpůrci golfu se prostřednictvím svého právníka pokoušejí přesvědčit magistrátní úředníky, aby zrušili usnesení klánovického zastupitelstva, které rozhodlo o změně územního plánu ve prospěch golfového hřiště.

Ještě před hlasováním o změně územního plánu totiž zastupitelé rozhodli o tom, že se o budoucnosti lesa uskuteční počátkem října referendum.

"Jsem přesvědčen o tom, že jakmile klánovický úřad vyvěsil oznámení o vyhlášení referenda, pozbyla změna územního plánu platnost," řekl Aktuálně.cz Petr Svoboda, právní zástupce organizátorů klánovického referenda. Svoboda si dokonce myslí, že zastupitelstvo porušilo zákon.

V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem.
V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem. | Foto: Ondřej Besperát

Co nařizuje zákon

V zákoně o referendu se píše: "Ode dne vyhlášení místního referenda do dne vyhlášení jeho výsledků nepřísluší orgánům obce nebo orgánům statutárního města rozhodovat o věci, která je předmětem otázky ve vyhlášeném místním referendu."

Obdobný názor má i Svobodova kolegyně, právnička Jana Knapová, kterou oslovila Česká televize.

"Vůbec neměli posílat návrh na změnu územního plánu magistrátu. V tu chvíli vlastně jednají proti vůli těch občanů, kteří nechtějí, aby o tom rozhodlo zastupitelstvo, ale chtějí, aby o tom rozhodli sami v referendu, což jim zákon umožňuje," řekla Knapová.

O změně územního plánu přitom rozhodl jediný hlas. Pro návrh hlasovalo pět zastupitelů, čtyři byli proti.

Klánovický plebiscit

Referendum v Klánovicích se uskuteční 9. a 10. října, tedy ve stejné dny jako volby. Otázka zní:

"Souhlasíte s výstavbou golfového areálu na pozemcích, které jsou v současné době lesními pozemky v katastrálním území Klánovice?"

Magistrát podnět prověří

Právní zástupce odpůrců golfového hřiště v Klánovicích už odeslal na pražský magistrát požadavek, aby hlasování zrušil.

"Stěžovatelé žádají magistrát, aby přípisem konstatoval, že usnesení zastupitelstva je neplatné od samého počátku, popřípadě že pozbylo platnosti dnem vyhlášení místního referenda, tedy dnem 7. července 2009," píše se v pětistránkovém dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Odbor stížností a mimořádných kontrol pražského magistrátu odpověděl, že podnět poslal ředitelce legislativního a právního odboru. Její vyjádření se očekává v polovině srpna.

Bylo to legitimní, tvrdí klánovický starosta

Klánovický starosta Jaroslav Losert patřil mezi ty, kteří hlasovali o změně územního plánu ve prospěch golfového hřiště. Proč o tom zastupitelstvo vůbec jednalo, když předtím rozhodlo o referendu, nedokázal vysvětlit. Připustil pouze, že to vypadá nelogicky.

Obnova golfového hřiště v Klánovicích by znamenala vykácet několik hektarů lesa. Místní obyvatelé jsou proti.
Obnova golfového hřiště v Klánovicích by znamenala vykácet několik hektarů lesa. Místní obyvatelé jsou proti. | Foto: Ondřej Besperát

"Předložil to jeden ze zastupitelů a myslím, že to bylo legitimní," řekl posléze bez bližšího vysvětlení Losert, který před komunálními volbami patřil mezi odpůrce golfu, ovšem teď změnil názor.

Klánovický starosta dodal, že pražské zastupitelstvo nakonec návrh klánovických zastupitelů na změnu územního plánu kvůli plánovanému golfovému hřišti nemusí vůbec schválit.

"Kdybychom byli samostatná obec, je to jiná věc. Pražské zastupitelstvo ale náš návrh nemusí vůbec projednat," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Losert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Další zprávy