GIBS obvinila bývalého detektiva a poradce exministra Peciny. Podezírá ho z milionových podvodů

ČTK ČTK
19. 5. 2018 20:32
O obvinění informovala Česká televize. Někdejšího poradce ministra vnitra Peciny Generální inspekce bezpečnostních sborů viní z toho, že podnikatelům za úplatu sliboval ochranu před policií. Jindřich Lát nyní pracuje jako manažer bezpečnosti v České spořitelně, která jeho kauzu odmítla komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila bývalého poradce ministra vnitra Martina Peciny a detektiva protikorupční jednotky Jindřicha Láta z toho, že za úplatu sliboval podnikatelům ochranu před policií. Měl si údajně přijít na miliony korun. Informovala o tom v sobotu Česká televize.

Na policii se v minulosti obrátil podnikatel, který měl Látovi platit za takzvanou ochranu. "Za příslib zajištění nestandardního a pro něj příznivého postupu policejních orgánů převzal částku ve výši nejméně 12 milionů korun," píše se podle televize v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Lát byl poprvé obviněn před rokem, ale jeho stíhání tehdy žalobce zrušil kvůli procesním vadám. Nyní ho GIBS obvinila znovu. "Policejním orgánem GIBS je vedeno trestní stíhání bývalého příslušníka Policie ČR pro majetkovou trestnou činnost," řekl státní zástupce Pavel Prygl. Lát proti obvinění z podvodu podal stížnost.

Jako poradce Peciny se Lát podílel na vzniku daňové Kobry. "On zpracovával agendu, jak bychom měli spolupracovat s celníky a s ministerstvem financí. Z toho pak vznikla ta Kobra daňová," sdělil televizi Pecina. Nyní Lát pracuje jako manažer bezpečnosti v České spořitelně, která jeho kauzu odmítla komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy