Zachránil řidiče tonoucího v ledové vodě. Gentleman silnic dostal i Velíškovu cenu

Tereza Hotová
31. 10. 2018 13:43
Čtvrt hodiny držel hlavu nad vodou řidiči auta, které v polovině letošního února sjelo do rybníka v Bystřici u Benešova. Za záchranu tonoucího člověka dostal řezbář Daniel Vepřek ve středu Cenu Michala Velíška.
Cenu Michala Velíška za rok 2018 získal Daniel Vepřek, který zachránil tonoucího se řidiče.
Cenu Michala Velíška za rok 2018 získal Daniel Vepřek, který zachránil tonoucího se řidiče. | Foto: Adra

Praha - Pomohli zachránit život jiného člověka, přitom sami nejsou profesionální záchranáři. Právě těmto lidem je už od roku 2006 udělována Cena Michala Velíška. Nese jméno novináře, tehdy dvaatřicetiletého střihače televize Nova, který zemřel, když chtěl pomoci neznámé dívce v nesnázích.

Letos si cenu zasloužil truhlář Daniel Vepřek. Za hrdinský čin, kdy zachránil tonoucího, byl oceněný už podruhé, poprvé to bylo letos v březnu, kdy od Policie ČR dostal ocenění Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

Lidský život už zachránil i v minulosti, v dolech v Kladně před lety pomohl kamarádovi, kterému kámen zavalil ruku, jindy od spadlého elektrického vedení odkopl kolegu zasaženého elektrickým proudem. 

Auto sjelo po namrzlé silnici do rybníka

Dramatický příběh, který nominační výbor Cen Michala Velíška i hlasující veřejnost letos zaujal nejvíc, se odehrál 17. února u Splavského rybníka na Benešovsku.

Daniel Vepřek se vracel kolem vodní nádrže autem domů z práce a původně chtěl jet jinou cestou, protože silnice u rybníka byla namrzlá. Než ale stihl odbočit, všiml si vyjetých kolejí vedoucích přímo k vodě. Když zastavil a sešel ke břehu, uviděl havarované auto. "Stálo pod hrází na boku podvozkem do silnice a částečně ve vodě. Světla svítila a zevnitř hrálo rádio, ale nikdo se neozýval," popsal už dříve první chvíle na místě Vepřek pro iDnes.cz. 

Vylezl na auto, aby se podíval, jestli uvnitř není někdo zraněný, a objevil boty a trup těla, mizející pod vodní hladinou. Ačkoliv se mohlo auto kdykoliv převrátit a sklouznout do vody, podařilo se zachránci dostat k tonoucímu muži a nadzvednout mu hlavu nad vodu. Když se potom pokusil nahmatat tep, zjistil, že řidič je naživu. Protože byl ale v autě zaklíněný, nemohl ho dostat z vozidla ven.

Dvě kolemjdoucí dívky si naštěstí záchranné akce truhláře z osady Skrýšov včas všimly, pomohly mu a zavolaly hasiče a sanitku. Přesto musel Daniel Vepřek v ledové vodě řidiče držet nad vodou skoro patnáct minut. 

Danielu Vepřekovi je pomoc druhým blízká. Když před patnácti lety vyměnil Prahu za malou vesnici na Benešovsku a s rodinou se přestěhoval do osady Skrýšov, založil občanské sdružení, otevřel vlastními silami opravenou hospodu pro veřejná setkávání a kromě toho začal pomáhat lidem s psychickými potížemi nebo závislostmi, jednu dobu s nimi doma bydleli tři klienti.

 

Právě se děje

Další zprávy