Geniální padělatel odešel od soudu s podmínkou

Lenka Smyčková, redakce DOM
23. 1. 2008 16:05
Znalci padělky od originálu nerozeznali

Brno - Největší případ padělání obrazů v novodobých českých dějinách měl dnes dohru u soudu. Padl jen jeden nepodmíněný a dva podmíněné tresty.

Malíř Libor Prášil, který padělal jednatřicet obrazů Jana Zrzavého, vyváznul s dvouletým podmíněným trestem.

Do vězení tak půjde jen muž, který stál v čele padělatelského gangu - Jan Trojan. Za mřížemi má strávit tři roky.

Josef Sedlák, který pod falešným jménem podepisoval potvrzení o nabytí uměleckých děl, dostal rok a půl podmíněně.

Důchodce Antonín Dřínek, který se snažil několik padělků prodat, byl zproštěn obžaloby. Jan Trojan starší za nekalé obchody pykat nebude. Na sklonku loňského října zemřel.

Pravost potvrdili znalci

Libor Prášil vyrobil jednatřicet padělků obrazů Jana Zrzavého. Počínal si přitom nadmíru zručně. Maloval sice rukopisem Zrzavého, ale vlastní náměty.

Obrazy prodával překupníkům, prý jen za pár tisíc. Od těch je už milovníci umění kupovali za stovky tisíc jako originály. Pravost obrazů potvrdili renomovaní znalci. V čele gangu měl stát nedostudovaný kunsthistorik Jan Trojan.

"Nevěděl jsem, že budou moje obrazy vydávat za Zrzavého originály," hájí se Prášil. Také před soudem tvrdil, že do něj při malování vstoupil Zrzavého duch.

Celkem měl padělatelský gang vyprodukovat asi sto padesát obrazů od různých českých autorů. Jan Trojan mladší tvrdí, že obrazy nechal vyrábět proto, aby se pomstil svému otci - starožitníkovi - a obral ho o miliony. Chtěl mu prý podvodem dokázat, že není takový znalec, za jakého se považuje.

Podrobnosti o případu: Největší kauza v Česku: Geniální padělatel uslyší trest

 

Právě se děje

před 6 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy