Čeští generálové často končili na popravišti nebo ve vězení. Další se zaprodali zlu

Pavel Švec Pavel Švec, Petr Buchta
6. 2. 2021 17:02
Jak se v roce 1968 mohl z nedotknutelného komunistického generála Jana Šejny stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Václava Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Martina Dzúra normalizátor? Pozoruhodné osudy generálů v klíčových okamžicích historie ukazuje nový dokumentární seriál České televize. Zde jsou příběhy sedmnácti z nich. A rozhovor s dramaturgem dokumentu.
Generál Otakar Husák
Generál Otakar Husák | Foto: VHÚ

generál Otakar Husák

Původním povoláním chemik začal sbírat vojenská vyznamenání během první světové války na východní frontě a později ve Francii. Při setkání v Rusku udělal velký dojem na budoucího prezidenta T. G. Masaryka. Ten si ho pak po vzniku samostatného státu vybral na post šéfa své vojenské kanceláře. V době, kdy si část československých politiků pohrávala s myšlenkou, že republika vystačí jen s občanskými milicemi, generál Husák tvrdě prosazoval nutnost vybudování stálé armády.

Když v roce 1921 opouštěl funkci ministra národní obrany v končící úřednické vládě, marně čekal na slíbené jmenování velvyslancem. "Čekal jsem na vyjádření pana ministra zahraničí Beneše dva měsíce a pak mi došlo, že jsem se stal nepohodlným," řekl k tomu později. Otakar Husák se vrátil ke své původní profesi a převzal řízení později legendární továrny na výbušniny v Semtíně.

 

Právě se děje

Další zprávy