Čeští generálové často končili na popravišti nebo ve vězení. Další se zaprodali zlu

Pavel Švec Pavel Švec, Petr Buchta
6. 2. 2021 17:02
Jak se v roce 1968 mohl z nedotknutelného komunistického generála Jana Šejny stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Václava Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Martina Dzúra normalizátor? Pozoruhodné osudy generálů v klíčových okamžicích historie ukazuje nový dokumentární seriál České televize. Zde jsou příběhy sedmnácti z nich. A rozhovor s dramaturgem dokumentu.
Milan Rastislav Štefánik -  první československý ministr vojenství. Archivní snímek z roku 1918.
Milan Rastislav Štefánik - první československý ministr vojenství. Archivní snímek z roku 1918. | Foto: ČTK

generál Milan Rastislav Štefánik

Díky svému přirozenému šarmu pronikl v letech první světové války do předních pařížských salonů. Dostal se tak do blízkosti vlivných francouzských politiků. V té době už ostřílený pilot z bojišť na západní frontě a v Srbsku překvapoval přítomné sebevědomým prohlášením: "My Čechoslováci budeme mít svou aktivní armádu, a protože pomůže i vám, Francouzům, díky ní uznáte naši samostatnost!".

Mezitím pracoval na budování československých legií ve Francii, v Itálii a Rusku. Především díky němu tak československá armáda vznikla dřív než samostatný stát. Po roztržce s Edvardem Benešem opustil mírovou konferenci v Paříži. Vadila mu především Benešova příliš jednostranná zahraniční orientace na Francii. Zahynul při letecké nehodě v roce 1919.

 

Právě se děje

Další zprávy