Čeští generálové často končili na popravišti nebo ve vězení. Další se zaprodali zlu

Pavel Švec Pavel Švec, Petr Buchta
6. 2. 2021 17:02
Jak se v roce 1968 mohl z nedotknutelného komunistického generála Jana Šejny stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Václava Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Martina Dzúra normalizátor? Pozoruhodné osudy generálů v klíčových okamžicích historie ukazuje nový dokumentární seriál České televize. Zde jsou příběhy sedmnácti z nich. A rozhovor s dramaturgem dokumentu.
Generál Alois Podhajský
Generál Alois Podhajský | Foto: VHÚ

generál Alois Podhajský

Až do konce první světové války zůstal v rakouské uniformě. V hodnosti podmaršálka byl ještě v době vyhlášení samostatného Československa na italské frontě. Podařilo se mu uchránit svoji divizi před zajetím a obratně ji vyvést z italské pasti. I když nová republika potřebovala zkušené velitele a Podhajský byl jmenován zemským velitelem pro Moravu a Slezsko, nikdy se nezbavil puncu "Rakušáka".

Jeho působení v československé armádě provázela častá rozčarování. Ostře se postavil proti jazykovým zkouškám, které měli skládat důstojníci s německým vzděláním. Sám neměl české školy, ale podobnou zkoušku považoval za ponižující. "Nescházely ani otázky jako 'kolik psů měla babička Boženy Němcové a jak se jmenovali'. A z toho jsem měl složit jazykovou zkoušku?" vzpomínal s odstupem let. Zemřel na Štědrý den rok po konci druhé světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy