Koronavirové oslavy konce války. Na Vítkov se půjde po jednom, první se pokloní Zeman

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 8. 5. 2020 8:00
Oslavy Dne vítězství 8. května, tedy konce druhé světové války, patří mezi nejvýznamnější státní akty, pro armádu to platí dvojnásob. Letos však kvůli epidemii koronaviru budou mít výrazně skromnější podobu. Deník Aktuálně.cz získal scénář piety. K Národnímu památníku na Vítkově se dorazí poklonit jedenáct špiček politického či armádního života, střídat se budou v několikaminutových intervalech.
Foto: Jakub Plíhal

Každoročně se 8. května sejde na Vítkově výrazná část české politické reprezentace, vítězství Spojenců ve druhé světové válce si připomínají i předsedové stran či šéfové poslaneckých klubů. Prostranství pod památníkem vedle nich obvykle zaplní představitelé armády, řadoví vojáci nebo slavnostní kapela. Přihlíží stovky lidí. Nic takového se letos konat nebude, kvůli epidemii koronaviru bude pieta komorním aktem. 

"Celé se to odehraje v režimu, který se bude opakovat desetkrát. Začneme panem prezidentem, který přijede, vystoupí, zazní trubka, dva vojáci přinesou věnec, položí ho, pan prezident přijde k věnci, pokloní se mu, odejde k autu a odjede. To se zopakuje desetkrát," řekla Aktuálně.cz Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany, které je hlavním organizátorem piety.

Podle minutového scénáře má prezident do areálu památníku na Vitkově dorazit v 10:28, v půl jedenácté se položí věnec k hrobu Neznámého vojína na Čestném dvoře. Následuje minuta ticha. "Na závěr minuty ticha hraje trubač Ústřední hudby Armády České republiky signál 'Večerka!', trubač je na ochozu pomníku v prostoru před jezdeckou sochou Jana Žižky," stojí ve scénáři, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. V 10:38 prezident Zeman z místa odjede.

Pietu uzavře Vodička ze svazu bojovníků

Ve chvíli jeho odjezdu do areálu dorazí předseda Senátu Miloš Vystrčil, který položí věnec za sebe. V desetiminutových intervalech budou následovat šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar s náčelníkem Generálního štábu Alešem Opatou či pražský primátor Zdeněk Hřib. Pietu uzavře šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Věnec položí ve 12:01.

"Vedle nich tam budou pouze dva nosiči věnců, dva strážní, kteří budou stát u pomníku, a jeden trubač," popsala další podrobnosti Zechmeisterová. Veřejnost na místo mít přístup nebude. Podoba piety se domluvila v úterý na poradě představitelů ministerstva obrany a Generálního štábu. "Cílem bylo vytvořit scénář, který by odpovídal aktuální situaci," podotkla Zechmeisterová s ohledem na potřebu zachovat bezpečnostní opatření kvůli nouzovému stavu.

Mezi kladeči věnců i Duka nebo první dáma českých sokolů

Věnec k Hrobu neznámého vojína na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově položí prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Miloš Vystrčil. předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar spolu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, primátor Prahy Zdeněk Hřib, pražský arcibiskup Dominik Duka, starostka České obce sokolské Hana Moučková, předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Pietu bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil ještě před shodou na podobě piety na Vítkově avizoval, že k památníku hodlá položit věnec, pokud to situace dovolí, bez ohledu na cokoliv jiného. "Je pro mě vedlejší, jestli tam bude někdo další, protože chápu, že situace je mimořádná. Ale to neznamená, že ty události se nestaly a neměli bychom si je připomínat," řekl Aktuálně.cz minulý týden Vystrčil.

Povyšování generálů až v říjnu

Že se připomínka vítězného konce druhé světové války na Vítkově odehraje, byť ve výrazně skromnějším provedení, vítá někdejší náčelník Generálního štábu a bývalý první vojenský představitel Petr Pavel. "Nejen pro armádu, ale pro celou zemi je to důležitá symbolika, o tom nemá smysl diskutovat. Ukončení druhé světové války je událost, kterou bychom si měli připomenout," řekl Aktuálně.cz.

Po aktu na Vítkově prezident na Pražském hradě odpoledne obvykle jmenoval nové generály, povyšoval představitele armády, policie a dalších bezpečnostních sborů. Server Novinky.cz minulý týden informoval, že letos by se tento ceremoniál měl odehrát v říjnu při příležitosti oslav vzniku Československa. Podle informací Aktuálně.cz na vládu žádné návrhy z příslušných sborů na povýšení generálů ke Dni vítězství ani nedorazily.

"Jmenování generálů je právě z důvodu aktuální situace posunuto, termín je otázkou dalších diskusí. Nevylučují říjnový," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Květnové povyšování padlo i z důvodu, že nebylo možné ho uspořádat se všemi slavnostními náležitostmi. "Jde o velkou událost pro generály i jejich rodinné příslušníky a nebylo by možné ji realizovat v obvyklém formátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

 

Právě se děje

Další zprávy