Generálova kauza se mění v blamáž. Po čtyřech letech se ze soudní síně vrací policii

Jan Horák Jan Horák
2. 12. 2019 6:00
Generál Vladimír Halenka byl jedním z nejvyšších armádních důstojníků, kteří se před soudem zodpovídali z možného trestného činu. Spolu s dalšími třemi lidmi se podle žalobce podílel na machinacích s prodejem bojové techniky. Loni v prosinci však všechny obžalované soud prvního stupně očistil. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil významný posun v kauze, odvolací instance vrátila případ k došetření.
Generál ve výslužbě Vladimír Halenka.
Generál ve výslužbě Vladimír Halenka. | Foto: Matej Slávik

Čtveřici v čele s generálem Vladimírem Halenkou postavil státní zástupce před soud kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozilo jim až 12 let ve vězení. Podle obžaloby měli v letech 2010 a 2013 prodat vyřazenou armádní techniku tak, že stát přišel o 14 milionů korun. Loni v prosinci však Městský soud v Praze konstrukci státního zástupce rozmetal a všechny očistil.

Žalobce se odvolal, Vrchní soud v Praze jeho podání projednal 28. listopadu na neveřejném zasedání. Ten podle zjištění Aktuálně.cz nepotvrdil původní verdikt, ani neposlal případ zpět soudu první instance k novému projednání. Kauza se vrací o ještě jeden krok zpátky. Vrchní soud rozsudek zrušil a případ předal do rukou státního zástupce k došetření, vyplývá z justiční databáze.

Že v druhé instanci míří kauza k výrazně jinému výsledku, vyplynulo už z povahy jednání. Odvolací soud nařizuje neveřejné jednání ve chvíli, kdy na případ nazírá zásadně jinak než předchozí instance. V tomto případě Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že případ ani neobstojí v soudní síni. Jinými slovy, že je nezpůsobilý, aby se jím mohl seriózně zabývat. Policie pod dohledem žalobce ho musí znovu řádně objasnit.

Obžalovaní nezpůsobili škodu

Vrchní instance vyhodnotila konstrukci státního zástupce a policie ještě více kriticky než Městský soud v Praze. Jeho soudkyně Blanka Bedřichová se vůči jejich práci bez okolků vymezila. "Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit," uvedla při rozsudku 21. prosince 2018.

Po zásahu vrchního soudu se případ v podstatě vrátil do března 2015, kdy kriminalisté generála Halenku obvinili. Tehdy řídil Sekci podpory ministerstva obrany. Spolu s ním začala policie stíhat šéfa Agentury pro nakládání s veřejným majetkem Josefa Lachmana, jeho zástupce Romana Pavlíka a ředitele Vojenských opraváren VOP CZ Adolfa Vermiřovského.

Generálův pojistný podvod

Aktuální trestní kauza není pro generála Vladimíra Halenku první. V březnu 2015 Mladá fronta DNES informovala, že figuruje v pojistném podvodu. Neznámý řidič mu naboural auto. Halenka dosáhl na peníze z pojistky díky tomu, že za viníka účelově označil s jejím svolením svou tehdejší partnerku. Takový postup zvolil vědomě, jeho družka v minulosti pracovala právě v pojišťovnictví. Pojistku pak Halenkovi uhradila Česká podnikatelská pojišťovna, generál měl inkasovat několik desítek tisíc korun. Soud v dubnu 2015 armádního důstojníka a jeho partnerku shledal vinnými, ale protože se přiznali a uhradili škodu, nepotrestal je.

Skupina podle obžaloby měla fungovat tak, že Halenka po poradě s Vermiřovským odstavil funkční techniku, Lachman kývl na její prodej Vermiřovskému a ten ji přeprodal soukromé firmě. Tímto zmanipulovaným způsobem se podle žalobce kšeftovalo s obrněným transportérem, dvěma stovkami motorů do bojových vozidel nebo dvěma desítkami tankových motorů.

"Jednalo se o mimořádné množství lukrativního kvalitního majetku státu. Ten se pak dostal za neadekvátní, nízkou protihodnotu do dispozice státního podniku, který jej, rovněž za neadekvátní, nízkou cenu, dále převedl do soukromých obchodních společností, které si takovéto movité věci dříve u státního podniku objednaly," popsal podstatu kauzy dozorový žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prygl.

Nové objasnění případu na neurčito

Z odůvodnění původního verdiktu ale vyplývalo, že generál spolu s dalšími obviněnými naopak postupovali tak, jak se se zastaralým armádním majetkem nakládat má. "Za těchto okolností pak k údržbě typově zastaralých vozidel bojové pěchoty i tanků z doby studené války (…) nebyl důvod držet počet náhradních dílů včetně motorů na tyto pásové prostředky v množství, které často převyšovalo počty funkčních kusů techniky," stojí v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

V tuto chvíli je zřejmé, že ani závěry městského soudu odvolací instanci neuspokojily. Kriminalisté teď pod vedením žalobce Prygla budou muset posbírat další důkazy, které by jejich verzi podpořily. Nebo naopak s konečnou platností ukázat, že kauza před soud nepatří a trestní stíhání je třeba zastavit. Jak dlouho může nové objasnění případu trvat, není jasné.

"Dvakrát jsem byl za tuhle zemi ve válce, mám nějakou profesní čest. Je to vykonstruovaný nesmysl," glosoval generál pro MF Dnes kauzu v době, kdy byl obviněný. V armádě už nepůsobí, uniformu odložil ze zdravotních důvodů 24. listopadu 2017. Do civilu odešel dříve, než se kauza projednala u soudu. Automaticky se mu začala vyplácet výsluha. Ministerstvo obrany kvůli tomu dělalo opakovanou prověrku, ale nic nezákonného se neprokázalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy