Generál Pavel: K ochraně NATO nabízíme stíhače a chemiky

Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 4. 2014 15:15
Pokud Severoatlantická aliance Česko požádá, poskytneme čtveřici stíhaček JAS-39 Gripen, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtveřici stíhaček JAS-39 Gripen a třísetčlenný protichemický kontingent může Česko kvůli rusko-ukrajinské krizi vyslat k východním hranicím NATO, pokud ho o to velení Aliance požádá.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.

Aktuálně.cz: Rozumím tomu dobře? Vyslání stíhaček je momentálně to nejcennější, co můžete evropskému velení NATO nabídnout?

Petr Pavel: Tak to přesně je. Gripeny jsou tím nejhodnotnějším, čím můžeme našim spojencům pomoci. Zatím jsme ale o ně požádáni nebyli. Na podzim máme kromě toho chránit vzdušný prostor Islandu a tento náš závazek stále platí. Nikdo ho nezrušil.

Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.
Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. | Foto: army.cz

Vrchnímu veliteli aliančních sil pro Evropu jsem přesto nabídl, že pokud to bude třeba, tak změníme priority. Své úsilí můžeme přesunout z Islandu k východním hranicím Aliance. Kvitoval nabídku s povděkem. Pokud to prý bude třeba, tak nám dá vědět. Naší výhodou je, že s ochranou vzdušného prostoru Pobaltí máme zkušenosti. Víme tedy co a jak, takže jsme schopni odletět velmi rychle.

A.cz: Mírové plány jsou jedna věc a ty krizové něco zcela jiného. Nezměníte tedy priority? Islandu teď nic nehrozí, Alianci snad naopak pálí víc východní hranice... Nepoučuji - jen se ptám.

Máte pravdu. Ale jednostranně to změnit nemůžeme. Diskutovat o změně plánů musíme s Aliancí a samozřejmě s Islandem. Předpokládám, že budou mít pro náš návrh pochopení, a že tedy vznikne prostor pro rozumnou dohodu. Pokud to bude nutné, tak by neměl být problém s přehozením priorit Island-Pobaltí.

A.cz: Armáda má tedy Alianci stále co nabídnout? Bez ohledu na vaše nedávné velmi kritické vystoupení, v němž jste varoval, že další seškrtávání obranného rozpočtu povede ke ztrátě některých schopností české armády?

Nikdy jsem neřekl, že nejsme schopni zajistit základní úkoly obrany země. Například integrovaná ochrana vzdušného prostoru je zajištěna stoprocentně. Pokud to bude nutné, mohou být čtyři stíhací letouny ve velmi krátké době nasazeny i s potřebným logistickým zajištěním v Pobaltí. Pokrýt to můžeme i finančně. Dlouhodobější letecká operace se ovšem neobejde bez podpory státního rozpočtu. Z toho obranného nejsme schopni delší akci zvládnout.

A.cz: Na kolik vlastně takové vyslání gripenů vyjde?

Čtyřměsíční operace čtyř gripenů se sedmdesáti experty podpůrného kontingentu nás stála něco málo přes šedesát milionů. Teď bychom se mohli podle charakteru úkolů a četností vzletů pohybovat někde mezi šedesáti a osmdesáti miliony.

Pokud bychom k tomu měli na východ poslat i tři stovky armádních chemiků, které držíme v pohotovosti pro síly rychlé reakce NATO, pak by se náklady i kvůli přepravě chemiků do Pobaltí, Polska či Rumunska vyšplhaly k dalším dvěma stovkám milionů - za jeden měsíc.

A.cz: Upřímně řečeno - přišlo by mi paradoxní, pokud by měla armáda při zajištění bezpečnosti Evropy anebo ochraně východních hranic NATO finančně vykrvácet...

Jak říkám - kvůli nutné rychlosti podobné akce bychom zpočátku čerpali z armádního rozpočtu. Předpokládám ale, že paralelně by začala jednání o alespoň částečném finančním pokrytí těchto neplánovaných operací z rezervy státního rozpočtu. My žádné takové rezervy nemáme.

A.cz: Na víc než na vyslání čtyř stíhaček či chemiků nemáme?

Síly okamžité reakce NATO tvoří v tuto chvíli jedna lehčí divize v počtu patnácti tisíc vojáků. A její velitel si při nasazení své divize vybírá jednotky podle úkolu, který dostane. Třeba - tak jako nyní - na ochranu spojenců, či kvůli odstrašení možného útočníka. Pokud se mu bude hodit česká protichemická jednotka, tak tam pojedou naši vojáci. V opačném případě zůstanou doma, protože se veliteli této alianční divize budou více hodit speciální síly či výsadkáři jiných zemí NATO. Takový plán ale zatím není na stole.

A.cz: A co čeští výsadkáři?

Do aliančních sil okamžité reakce je nabízíme až příštím rokem - konkrétně ty chrudimské. Letos však v pohotovosti nejsou, a tak se připravují na certifikaci brigádního úkolového uskupení, které máme jako závazek v kolektivní obraně do konce tohoto roku.

A.cz: Předpokládám, že pomoc spojencům je v tuto chvíli důležitější než nějaká certifikace.

Vůbec o tom nediskutuji. Jestliže to bude nutné, plány se změní. Ale opět: tohle se dá spustit až po dohodě s evropským velením NATO. Pokud nás tedy Aliance požádá o něco nad rámec běžných plánů či záměrů, budeme se jí snažit vyjít vstříc.

Možnosti jsou samozřejmě širší. Záleží na konceptu připravované operace. A ten ještě není hotov. Velitel sil NATO v Evropě řeší teď asi osmnáct úkolů pro síly rychlé reakce. A většina z nich se týká posílení ochrany vzdušného prostoru, systému velení a řízení, v němž se budou revidovat některé plány. Vyslání operačních plánovačů, kteří mohou posílit společné alianční štáby či předsunuté velitelství NATO u jeho východních hranic, ostatně už zvažujeme.

A.cz: Tak mě napadá - Česko své piloty či operátory vzdušných řídicích, kontrolních a naváděcích stanovišť AWACS vlastně už má.

Je to tak. Stejně jako důstojníky na evropských velitelstvích NATO.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy