Gazdík: Izraelci nepanikaří, řešení je na obou stranách

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
12. 8. 2014 15:38
Čeští poslanci navštívili Izrael, aby se přesvědčili, jaká je v regionu zmítaném konfliktem situace. Dojmy z cesty popsal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.
Poslanec Petr Gazdík
Poslanec Petr Gazdík | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Koncem července odletěla na otočku do Izraele skupina českých poslanců, aby se seznámili s napjatou situací v regionu. Čtveřice Robin Böhnisch (ČSSD), Daniel Korte (TOP 09), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN/TOP 09) během návštěvy vyjádřila přesvědčení, že Izrael má právo se bránit před ostřelováním z Pásma Gazy. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka to ovšem neznamená, že by Česko schvalovalo, že při odvetných útocích izraelské armády umírají i civilisté.

"Téma civilních obětí a možnosti, jak těmto obětem předcházet nebo jim zcela zabránit, nás samozřejmě eminentně zajímalo," říká v rozhovoru předseda STAN, který je poslancem za TOP 09. Během cesty se prý potkali i s izraelskými poslanci, kteří uznávají, že vyhrocenou situaci mohou vyřešit pouze ústupky obou stran. "Dokud k tomuto nedojde, velice se obávám, že podobné konflikty s tragickou bilancí ztrát na životech se budou periodicky opakovat," domnívá se Gazdík.

Jak dlouho byla návštěva Izraele plánována, neuvažovali jste například, že i vzhledem k probíhajícímu konfliktu cestu přesunete?

Cesta byla naplánována jen několik dní před odletem, o jejím odložení jsme ale rozhodně neuvažovali. Smyslem návštěvy parlamentní delegace do Izraele bylo přesvědčit se přímo na místě o situaci a sejít se s našimi partnery na izraelské straně, aby nám řekli k probíhajícímu konfliktu své stanovisko a zodpověděli naše dotazy. Pokud jsme se tedy chtěli seznámit s realitou ostřelovaného Izraele, nemělo smysl cestu odkládat na dobu, kdy konflikt skončí nebo utichne.

Přímo na místě, pociťovali jste napětí, které v regionu panuje - například co se týče bezpečnostních opatření spojených s vaší cestou?

Bezpečnostní opatření, která provázela naši cestu, nebyla nijak mimořádná. Z chování Izraelců bylo zřejmé, že jsou na život v neustálém latentním ohrožení zvyklí. Dostalo se nám jen instruktáže, jak se máme chovat v okamžiku, kdy se rozezní sirény – tedy vyhledat nejbližší úkryt, ať už je to jeden z oficiálních krytů, které byly například v Jeruzalémě viditelně značeny šipkami, nebo jakákoliv pevnější stavba v případě, že bychom se do této situace dostali třeba během přesunu z jednoho místa na druhé a byli ve voze. Bylo nám řečeno, že čas na reakci se pohybuje od 15 do 40 vteřin, podle místa, kde vás poplach zastihne. Viditelnější byla opatření na územích ležících blíže Pásmu Gazy, například v Aškelonu.

Na území Izraele v době bojů téměř nepřetržitě dopadají rakety, museli jste se během vaší krátké návštěvy krýt?

Strávili jsme v Izraeli prakticky 30 velice nabitých hodin. V době, kdy jsme tam pobývali, dopadalo na izraelské území v průměru zhruba 100 raket denně. Dolet těchto raket už dnes dosahuje až 100 kilometrů, ostřelování se tedy již netýká jen území hraničícího s Gazou, jak tomu bylo dříve. I na Jeruzalém v době našeho pobytu několik raket mířilo, nicméně Železná kopule, jak Izraelci nazývají svou protiraketovou ochranu, dokáže rakety mířící do obydlených oblastí včas identifikovat a sestřelit. Do krytu jsme tedy po celých zhruba 30 hodin, které jsme na izraelském území strávili, nemuseli ani jednou.

Porodnice připomínala vojenskou nemocnici

Zmínil jste návštěvu Aškelonu, který těsně sousedí s Pásmem Gazy. Jaká je tam z pohledu cizince atmosféra? Chovají se lidé normálně, nebo je kvůli probíhajícímu konfliktu vidět, že jsou lidé opatrnější?

Těžko říci, zda se v době konfliktu chovají jinak, chybí mi srovnání. V Aškelonu ale již bylo patrné, že město leží v podstatě ve válečné zóně. Navštívili jsme tamní nemocnici, která byla provizorně evakuována jen do prostor se zpevněnými stropy. Všichni neakutní pacienti byli propuštěni domů, porodnice a neonatologická péče se přestěhovaly do krytu, připomínalo to spíš vojenskou nemocnici než fakultní zařízení. Ani tady jsme ale nezaznamenali známky nějaké paniky, byť opakuji, strávili jsme na místě relativně krátký čas.

Vyjádřili jste Izraeli podporu, co vás k tomu vedlo? I vzhledem k tomu, že právě Izrael je terčem mezinárodní kritiky za tvrdý postup vůči Hamásu, resp. Palestincům...

Ano, naše cesta byla v Izraeli symbolicky vnímána jako ujištění, že Izrael stále považujeme za spojence. Vyjádřili jsme přesvědčení, že Izrael má právo se před útoky Hamásu bránit. V tom se, myslím, nelišíme od velké části světového společenství.

Ve světě je Izrael kritizován především za obrovské ztráty na životech, které jeho odvetné akce v Gaze působí. Téma civilních obětí a možnosti, jak těmto obětem předcházet nebo jim zcela zabránit, nás samozřejmě eminentně zajímalo. Izraelci nás ujišťovali, že v rámci omezených možností, které mají, se snaží ztrátám na životech mezi civilisty bránit, používají k tomu opatření, jako jsou varování před zahájením útoku a podobně. To ale nemůže fungovat na území, které je tak hustě obydleno jako Gaza a kde lidé buď nemají kam odejít, nebo jim v tom Hamás brání.

Existuje podle vás nějaké řešení?

Jediným řešením tohoto tragického konfliktu je proto podle mě naplnění dohod z Osla, které předpokládají mimo jiné demilitarizaci Gazy a odzbrojení Hamásu, ale také ukončení blokády ze strany Izraele – otevření letiště a přístavu v Gaze. Na tom jsme se shodli i s izraelskými poslanci, s nimiž jsme se sešli. Dokud k tomuto nedojde, velice se obávám, že podobné konflikty s tragickou bilancí ztrát na životech se budou periodicky opakovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy