reklama
 
 

Gayové a lesby demonstrovali. Neonacistům navzdory

28. 6. 2008 15:20
"Duhový" pochod v Brně chránily stovky policistů

Praha/Brno - Brno dnes zažilo premiéru. Je prvním českým městem, v němž se odehrála takzvaná Queer Parade. Centrem města pochodovali gayové a lesby.

Pochod pod ochranou policistů na koních a v helmách trval asi hodinu. Když se jeho účastníci před půl čtvrtou rozcházeli, vyzvali je organizátoři, aby tak učinili raději po skupinkách.

Už před začátkem pochodu na ně totiž zaútočili členové extremistické Národní strany a ilegálního Národního odporu. Na místě zasáhli těžkooděnci. Účastníků Queer Parade bylo tehdy na náměstí Svobody kolem dvou set.

"V jednu chvíli vběhlo na náměstí asi třicet neonacistů a začali kolem sebe házet dělbuchy a křičet "Hanba národa". Zasáhnout museli těžkooděnci, kteří útočníky z náměstí vytlačili. Některé zadrželi," popsal z místa fotoreportér deníku Aktuálně.cz Tomáš Adamec.

"Byla to spíše taková ukázka násilí, nevím o tom, že by došlo ke zranění nebo k fyzickému napadení," řekl Aktuálně po skončení pochodu mluvčí pořadatelů Mirek Zajdák.

Pak však podle informací České televize museli lékaři ošetřit přibližně 20 lidí, kteří neměli s pochodem nic společného. Někdo totiž hodil granát se slzným plynem do restaurace, kde právě seděli.  

Homosexuálové se ještě večer - taktéž za ochranného dozoru policie - okolo sedmé chtějí sejít v klubu Fléda. Majitelka restaurace, kde se mělo setkání původně uskutečnit, ho v obavách před výtržnostmi zrušila.

Policie zadržela sedm holých hlav

"Mohu potvrdit, že jsme zadrželi sedm výtržníků," říká policejní mluvčí v Brně Andrea Procházková.

Pochod gayů a leseb měl začít ve 14:00. V obavách před útokem neonacistů ho však organizátoři chtěli v jednu chvíli zrušit. Nakonec se rozhodli, že průvod povedou po kratší trase, než plánovali.

"Demonstranti se právě dali do pochodu," hlásil z Brna v 13:45 reportér Aktuálně.cz Pavel Vondra. "Po trase jsou skupinky neonacistů, ale policie demonstranty doprovází."

"Nakonec se demonstranti vydali Masarykovou ulicí, pak ulicí Jánskou, Kobližnou a odtud znovu zpět na náměstí Svobody," řekla Aktuálně.cz mluvčí brněnské policie Andrea Pocházková, podle které během pochodu nedošlo k žádným střetům s příznivci radikální pravice.

Bezpečnostní síly se předtím soustředily především na skupinu asi šedesáti radikálů na Zelném trhu a v Orlí ulici. Těžkooděnci na koních tam přehradili cestu radikálům se zahalenými obličeji a s transparentem "No way for gay!"

"Po městě se pohybuje odhadem na dvě stovky extremistů z Národní strany a Národního odporu. Mají na sobě černé oblečení. Pohybují se v menších skupinkách," dodává Tomáš Adamec.

Extrémisté mobilizovali videem

Radikálové z Národní strany a ilegální organizace Národní odpor ohlásili svůj protest již před několika týdny. Magistrát města jim akci zakázal. I tak byli odhodlaní přijít.

"Ukažme společně těmto sexuálním deviantům, kam až sahá naše trpělivost a tolerance vůči jejich požadavkům," stálo v pozvánce na kontraakci.

K ní Národní odpor na své webové stránky umístil i xenofobní videopozvánku. Na videu se střídají fotografie líbajících se homosexuálních párů a záběry z lynčování homosexuálů ve východoevropských zemích. "Srbsko a Rusko se jim postavilo. A co my," ptají se extremisté.

Pochod Queer Parade je první akcí svého druhu v Česku. Ve světě mají podobné akce mnohaletou tradici. První se konala v USA již v roce 1970. "Chceme, aby se k této tradici připojila také Česká republika", říká tisková mluvčí projektu Andrea Jochmanová.

autor: Jakub Antoš | 28. 6. 2008 15:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama