Gauckova omluva za Lidice je průlom, oceňují Češi

ČTK ČTK
8. 6. 2012 18:32
Odborníci vyzdvihují především lidskost a upřímnost omluvy německého prezidenta
Památník 82 zavražděným lidickým dětem.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Praha - Historikové a politologové ocenili omluvný dopis, který zaslal německý prezident Joachim Gauck českému prezidentovi Václavu Klausovi při příležitosti 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a vypálení Lidic a Ležáků nacisty.

Uvedli, že je to snad poprvé, kdy se tak vysoký německý představitel vyjádřil tak přirozeně lidsky a přesvědčivě k těmto událostem. Klaus dopis hlavy německého státu ocenil.

Gauck napsal, že Německo si je vědomo historické odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách a že sdílí bolest nad oběťmi. Vyjádřil také obdiv nad odvahou československých výsadkářů, kteří vykonali atentát na zastupujícího říšského protektora.

"Jsou to z obou stran slova na správném místě," komentoval výměnu dopisů mezi prezidenty ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma. Zvlášť dopis německého prezidenta považuje za průlomový. "Je to člověk, který se půlku života staral o oběti režimu, je tak trochu z oboru, a proto má větší porozumění," uvedl historik.

Předchozí německé omluvy se podle Tůmy často současně odvolávaly na "české zločiny" vůči Němcům. "Je to něco, co už Němci udělali dávno vůči Polákům, ale vůči Čechům nikoli. Je to velké gesto," dodal k dopisu s tím, že Němci sice odsuzovali vypálení Lidic, protože to není možné přehlédnout, ale současně tvrdili, že Češi se jinak měli za Protektorátu "docela dobře, nemuseli do války a bylo co jíst".

Nevědomost může vést k opakování dějin

"Je to po dlouhých sedmdesáti letech jedno z nejlidštějších vyjádření z německé strany," uvedl historik Pavel Suk. O těch věcech by se podle něj "mělo mluvit, protože mladí lidé o nich dnes už mnoho nevědí". Zvláště němečtí studenti nemají informace o tom, co německá armáda, zejména oddíly SS, za války páchaly nejen v Čechách, ale i na východní frontě.

Nevědomost může vést k opakování dějin. Hrozí, že se za krizových situaci mohou mladí lidé uchylovat k totalitním režimům, soudí historik.

V minulosti podle politologa Petra Justa němečtí politikové pronášeli spíše "povinné diplomatické omluvy". "Pan Gauck je první, kdo se vyslovil hodně přirozeně a asi i tak, jak to skutečně cítí. Nebojí se jít do kritiky svého národa a jeho minulosti, což v Německu některým lidem dodnes problémy dělá. Jeho dopis budí důvěru." uvedl politolog.

Klaus omluvu neopětoval. Škoda

Gauck vzal svou omluvou podle politologa Bohumila Doležala vítr z plachet českým nacionalistům nedemokratického ražení, kteří by chtěli otevřít propast mezi Českem a Německem. "Z politického hlediska je to dobrý tah," řekl.

Doležal očekával, že se Klaus v odpovědi zmíní o tom, že ani Češi nemají vůči Němcům "úplně čisté svědomí". Že to neudělal, považuje za typické. "Němci jsou tu od toho, aby se omlouvali, a my jsme tu od toho, abychom omluvy inkasovali, a když se jeden rok zapomenou omluvit, tak se urazíme," uzavřel politolog, který byl před lety Klausovým poradcem.

 

Právě se děje

Další zprávy