Gauck míří do ČR. Klausova ochranka skládá reparát

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
10. 10. 2012 8:20
Gauck a Klaus společně navštíví Lidice. Hlídat je bude více než stočlenná ochranka
Joachim Gauck.
Joachim Gauck. | Foto: ČTK

Praha - Sbory ochranné služby čeká ve středu zatěžkávací zkouška. Poprvé od incidentu v Chrastavě se na veřejnosti objeví prezident Václav Klaus. Bude doprovázet německého prezidenta Joachima Gaucka na jeho první oficiální návštěvě Česka.

Gauck do Česka míří se svou vlastní ochrankou, kterou tvoří tým speciálně vycvičených bodyguardů.

K ní se na Letišti Václava Havla přidá nejméně stovka českých ochránců. Gaucka budou doprovázet po celou dobu jeho oficiální návštěvy v Česku. Aktuálně.cz to sdělil ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Vladislav Husák.

"Na akci se dobře připravujeme. Náš útvar spolupracuje s německou stranou, kanceláří prezidenta i s Hradní stáží," řekl Husák, který již od rána jedná s ostatními veliteli jednotlivých ochranných sborů o bezpečnostní taktice.

Do akce se zapojí i ochranka prezidenta Václava Klause. Ta se od svého selhání v Chrastavě dočkala několika změn. Kvůli naprostému selhání bodyguardů rezignoval velitel Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Jiří Sklenka. Nahradil ho bývalý prezidentův bodyguard Petr Dongres.

Standardní situace

Husák se také nechal slyšet, že dramatické události z Chrastavy v žádném případě nemohou ohrozit mezinárodní spolupráci. Německá ochranka prý neměla žádné výtky či připomínky k práci českých ochranných útvarů.

"S německou ochrankou jsme již několikrát spolupracovali a s ochranou německých státníků máme hodně zkušeností," dodal Husák.

Podle Husáka se bude jednat o standardní situaci, a nejsou proto naplánována žádná speciální opatření. Do akce by nemělo být nasazeno víc ochránců, než je v podobných situacích zvykem.

Česká republika nepatří mezi země, kde by se na hlavy státu nebo jiné politiky často střílelo. Atentáty na Karla Kramáře a na Aloise Rašína v prvních letech samostatného Československa tak patří spolu s podezřelým úmrtím Jana Masaryka spíše k výjimkám.

Novodobé útoky na politické osobnosti si v Česku totiž většinou vystačí s pěstmi a naturáliemi, například dnes již legendární hod vejcem na bývalého předsedu ČSSD Jiřího Paroubka v roce 2009.

První německý prezident v Lidicích

Bývalý evangelický pastor a bojovník za občanská práva v někdejší socialistické Německé demokratické republice Joachim Gauck v březnu nahradil ve funkci prezidenta Christiana Wulffa. Ten byl nucen předčasně rezignovat kvůli aféře ještě z dob, kdy působil jako premiér spolkové země Dolní Sasko.

Gauck je první hlavou německého státu z bývalé NDR.

Spolkový prezident během své první oficiální návštěvy České republiky mimo jiné jako první německý státník navštíví Lidice, které si letos připomínají 70 let od vyhlazení obce nacisty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy