Gašparovič vyznamenal Zemana, ten mu poblahopřál k euru

Domácí Domácí
27. 5. 2014 13:50
Odcházející slovenský prezident přijel na svou poslední oficiální zahraniční návštěvu do Prahy.
Ivan Gašparovič a Miloš Zeman
Ivan Gašparovič a Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Tak jako první cesta slovenského prezidenta vede po zvolení do Česka a naopak, zamířila odcházející slovenská hlava státu Ivan Gašparovič na svou poslední oficiální návštěvu do Prahy.

Gašparovič se sešel s Milošem Zemanem, kterému udělil nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže. "A to nejen za jeho činnost ve funkci prezidenta, ale i v minulosti," uvedl Gašparovič. Dodal, že poděkovaní za dobré vztahy Čechů a Slováků patří také předchozímu prezidentovi Václavu Klausovi.

Zeman po schůzce poblahopřál Gašparovičovi k tomu, že Slováci už před pěti lety začali platit eurem.

"Chtěl bych vyjádřit závist, že Slovensko vstoupilo do eurozóny daleko dříve než Česká republika, která o tom neustále pouze uvažuje a uvažuje a uvažuje," řekl Zeman a vyjádřil naději, že snad Češi i s přihlédnutím k dobré zkušenosti Slováků jednotnou měnu co nejdříve přijmou.

Oba prezidenti se také vyjádřili k výsledkům eurovoleb, které i přes rekordně nízkou účast voličů obou zemí zhodnotili pozitivně.

"Na jedné straně jsme rekordmany v nízké volební účasti, což nám asi neslouží ke cti, na druhé straně v obou zemích lidé volili proevropské strany. Když to srovnáte například s Francií a paní Le Penovou nebo s Velkou Británií, tak co je lepší?" ptal se Zeman, který opět nízkou účast přičetl na vrub politikům a novinářům. Ti podle Zemana nedokázali dostatečně vysvětlit přínosy EU.

Gašparovič vzpomněl příklad nedávno zvoleného župana Banskobystrického kraje Mariána Kotleby, jehož strana nyní v provolbách absolutně propadla. „Voliči dokázali, že tyto extremistické strany u nás nemají zázemí,“ řekl slovenský prezident.

Europoslanci nemluví se spoluobčany

Nízkou volební účast přisuzuje tomu, že se po celé čtyřleté období nikdo nevěnoval vysvětlování potřebnosti evropského parlamentu. "Zvolení politici jako by najednou přestali být zástupci svých zemí a stali se pouze Evropany, vůbec nechodí mezi občany vlastních zemí," uvedl Gašparovič s tím, že by se podle něj europoslanci měli s občany svých vlastí povinně setkávat alespoň čtyřikrát do roka. Pravidelně by se také měli účastnit zasedán í národních parlamentů, kde by vysvětlili, co ve své funkci vykonali.

Oba prezidenti si po schůzce pochvalovali vynikající vztahy Česka a Slovenska. "Nic však nebrání tomu, aby to mohlo být ještě lepší," upozornil Gašparovič. Země chtějí nadále spolupracovat v otázkách dopravní infrastruktury a obrany.

Gašparovič závěrem uvedl, že se nehodlá stáhnout z veřejného života, dostal prý už několik nabídek, aby například působil jako poradce. Vstup do politické strany však vyloučil.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 56 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy